GeriGündem 10 bin 150 yabancıya sınırdışı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

10 bin 150 yabancıya sınırdışı

İstanbul`da bu yılın 11 ayında, yurda yasadışı yollardan giren ya da çeşitli suçlara karışan yabancı uyruklu 10 bin 150 kişi yakalanarak, sınır dışı edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü`nden alınan bilgiye göre, yurda yasadışı yollardan giren ya da çeşitli suçlara karışan yabancı uyruklu kişilere yönelik çalışmalarını sürdüren polis,bu yılın 11 ayında 10 bin 150 kişiyi gözaltına aldı.

ABD, Afganistan, İngiltere, Almanya, Zaire, Jamaika, Senegal,  Ruanda, Filipinler, Eritre ve Belarus gibi dünyanın değişik kıtalarındaki 74 ayrı ülkeden İstanbul`a gelen bu kişiler, gözlem altına alındıktan sonra haklarında sınır dışı işlemleri yapılıp ülkelerine gönderildi.

Sınır dışı edilen yabancıların bir bölümünün suçu, yurda kaçak yollardan girmekle sınırlı kalırken, bazılarının da fuhuştan kanunsuz gösteri yapmaya kadar değişen çeşitli suçlara karıştığı belirlendi.

Aynı dönemde sınır dışı edilenler arasında ilk sırayı, 2 bin 144 kişiyle Moldova, 2 bin 24 kişiyle Irak, 975 kişiyle Romanya, 642 kişiyle Afganistan ve 508 kişiyle Pakistanlılar aldı.

Moldova ve Romanya uyruklu kişilerin sınır dışı ediliş gerekçeleriarasında ilk sırayı ``fuhuş`` alırken, Iraklılar`ın ise yurda kaçak olarak girdikleri gerekçesiyle yakalandıkları görüldü.

Fuhuş yaptıkları gerekçesiyle yakalanan kadınlardan 553`ünde de, AIDS ve frengi gibi cinsel yolla bulaşan çeşitli zührevi hastalıklara rastlandı.

Yine aynı dönemde, ABD vatandaşı 6 kişi de ``kanunsuz gösteri yapmak``, ``sahte pasaport ile çıkış yapmak ve çıkışa yardımcı olmak``ile ``izinsiz çalışmak`` suçlarını işledikleri gerekçesiyle gözlem altına alındıktan sonra sınır dışı edildi.

AFRİKALILARIN İLGİNÇ YÖNTEMİ

Üst düzey bir emniyet yetkilisi, kentin son dönemde, Afrika`nın değişik ülkelerinden çalışmak üzere gelen kişilerin akınına uğradığını belirtti.

Ruanda, Senegal, Zaire, Belarus, Eritre, Gambiya, Gana, Tanzanya, Liberya, Uganda, Zambiya, Mozambik, Namibia, Kongo ve Angola gibi pek fazla tanınmayan ülke vatandaşlarının, kente girer girmez üzerlerinde bulunan kimlik ve pasaport gibi evraklarını imha ettiğini söyleyen yetkili, yakalanan kişilerin, bu yöntemle, ``sınır dışı edilmelerini zorlaştırmaya çalıştığını`` vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ülkeleriyle irtibata geçilen çoğunluğu Afrika kıtasından gelen bu kişilerin, işlemleri sürerken kontrol altında tutulduğunu ifade eden yetkili, gözlem altına alınan ve sınır dışı edilmek üzere bekletilen yabancı uyrukluların her birinin günlük ortalama 4 milyon lira tutan masraflarının da ayrılan bir bütçeyle sağlandığını bildirdi.

Aynı yetkili, sınır dışı edilen, çoğunluğu Rusya ve doğu bloku ülke vatandaşlarının oluşturduğu bazı kişilerin de, ülkelerine gittikten sonra pasaportlarında ve evraklarında değişiklik yaparak kısa sürede tekrar Türkiye`ye döndüğünü kaydetti.
 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False