GeriGündem 1 Mayıs'ta okullar tatil mi? 1 Mayıs resmi tatil mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1 Mayıs'ta okullar tatil mi? 1 Mayıs resmi tatil mi?

1 Mayıs'ta okullar tatil mi? 1 Mayıs resmi tatil mi?

1 Mayıs tatil mi sorusu, milyonlarca vatandaşın merak ettiği konular arasında yer aldı. Emek ve Dayanışma Günü ya da eski adıyla İşçi Bayramı kapsamında tatil yapıp yapmayacaklarını merakla sorgulayan vatandaşlar, resmi bilgileri edinerek konuyla ilgili detayları öğrenmek istedi. 1 Mayıs tatil mi sorusunun bir diğer muhattabı ise öğrenciler oldu. Okulların tatil olup olmadığını merak eden öğrenciler, 1 Mayıs'ta okullar tatil mi sorusunu yöneltti

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü programı belli oldu. İşçilerin dünya genelinde kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nda gündeme gelen konulardan biri de 'tatil' oldu. Hem yetişkinler hem de çocuklar 1 Mayıs'ın resmi tatil olup olmadığını merak ediyor. Peki, yarın okullar tatil mi?

Uzun yıllardır İşçi ve Emekçi Bayramı adı altında kutlanan 1 Mayıs, 2009 yılı itibariyle TBMM tarafından gündeme alınmış ve Emek ve Dayanışma Günü adını alarak isim değişikliğiyle birlikte resmi bir nitelik kazanmıştır. 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçilerin dünya genelinde kutladığı bir bayramdır. 1 Mayıs gününde birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele için çeşitli etkinlikler düzenlenir. Resmi Gazete’de “İşçi Bayramı” Bakanlar Kurulu tarafından 1 Mayıs 2009 tarihi kararı ile “resmi tatil” ilan edilmiştir.

1 MAYIS PROGRAMI BELLİ OLDU

DİSK de, 1 Mayıs için çalışmalara başladı. DİSK’ten yapılan açıklamada, “Kıdem tazminatı başta olmak üzere işçi sınıfının haklarının tehdit altında olduğu bir dönemde 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele gününün işçilerin ve toplumun geniş kesimlerinin hak gasplarına, taşeron düzeni başta olmak üzere güvencesizliğe işsizliğe, iş cinayetlerine ve antidemokratik düzene hayır diyecekleri bir gün olarak örgütlenmesi gerektiği“ belirtildi. Açıklamada, “1 Mayıs 1977 katliamının 40’ıncı, DİSK’in kuruluşunun 50’nci yılında tarihsel bir sorumlulukla DİSK, 1 Mayıs’ı bugüne kadar beraber örgütlediğimiz emek ve meslek örgütlerinin ve 1 Mayıs kutlamalarına katılan bileşenler başta olmak üzere mümkün olan en geniş kesimlerin, tüm demokrasi güçlerinin 1 Mayıs meydanlarında buluşması için çaba gösterecektir” denildi. DİSK Başkanı Kani Beko, bugün önce İçişleri Bakanı ve İstanbul Valisi ile görüşülmesinin ardından İstanbul’da miting alanının belli olacağını belirtti. DİSK ile memur sendikaları ve meslek odalarının da yarın bir araya gelmesi bekleniyor. Geçen yıl Bakırköy’de kitlesel kutlanan 1 Mayıs önceki yıllarda ise Taksim’de bazen izinli bazen de izinsiz olarak kutlanmıştı.

Sendikalar İstanbul'da 1 Mayıs'ı Bakırköy'de kutlayacak

İşçi ve memur örgütleri bugün yaptıkları ortak basın açıklamasında bu sene İstanbul'da 1 Mayıs'ı Bakırköy Halk Pazarı olarak bilinen alanda kutlayacaklarını açıkladı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfedarasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfedarasyonu (KESK), Türkiye Tabipler Birliği (TTB) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) yaptıkları açıklamada İstanbul için Taksim'e izin verilmemesini eleştirdi.

Sendikalar, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanması için girişimlerde bulunmuştu. Ancak Pazartesi günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun yaptığı toplantıdan sonra Taksim için iznin çıkmadığı belirtildi.

1 MAYIS 2017 PAZARTESİ OKULLAR TATİL Mİ?

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçilerin dünya genelinde kutladığı bir bayramdır. 1 Mayıs gününde birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele için çeşitli etkinlikler düzenlenir ve resmi tatildir.

Bu yıl da her yıl olduğu gibi 1 Mayıs 2017 tarihinde resmi tatil uygulaması geçerli olacak ve 1 Mayıs Pazartesi günü okullar tatil olacak, kamu işçileri resmi tatil yapacak. Aynı zamanda özel sektörde de 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda şirketin isteğine göre tatil yapılmaktadır.

2017 RESMİ TATİL TAKVİMİ

Vatandaşlar, şimdiden tatil planlarını yapmak için gelecek yılın tatil günlerini araştırmaya başladı. İşte 2017 yılının resmi tatil günleri...

*1 Ocak Yılbaşı (Pazar gününe denk geliyor)
*23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (Pazar gününe denk geliyor)
*1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü (Pazartesi gününe denk geliyor)
*19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (Cuma gününe denk geliyor)
*24 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi (Cumartesi günü)
*25 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün (Pazar günü)
*26 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün (Pazartesi günü)
*27 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün (Salı günü)
*30 Ağustos Zafer Bayramı (Çarşamba günü)
*31 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi (Perşembe günü)
*1 Eylül Kurban Bayramı 1.gün (Cuma günü)
*2 Eylül Kurban Bayramı 2.gün (Cumartesi günü)
*3 Eylül Kurban Bayramı 3.gün (Pazar günü)
*4 Eylül Kurban Bayramı 4.gün (Pazartesi günü)
*29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Pazar gününe denk geliyor)

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False