1.5 milyon RP'li kayıp

Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın, 1970'lerdeki ‘‘büyük sanayi hamlesi''nden başlayıp, ‘‘Kıbrıs'ı fethetmeye'' uzanan ve Refahyol dönemindeki ‘‘denk bütçe'' hayaline dayanan, ‘‘doğru çıkmayan sözleri''ne bir yenisi daha eklendi.

Erbakan'ın ‘‘RP'nin üye sayısı 4 milyonu geçti'' sözleri de doğru çıkmadı. Erbakan, geçen RP büyük kongresinde ve aylardır yaptığı basın toplantılarında, RP'nin üye sayısının 4 milyonu geçtiğini öne sürüyordu.

ABARTILI RAKAMLAR

Erbakan, RP'nin dünyanın en fazla üyeye sahip partisi olduğunu iddia ederek, geçen ay, İstanbul İl Başkanlığı'na ‘‘Bir milyonuncu üye''yi kaydettiği gerekçesiyle basının önünde altın madalya vermişti. Erbakan'ın bu abartılı rakamlarına karşın, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı RP'nin üye sayısını 2 milyon 655 bin 871 kişi olarak açıkladı.

CHP İzmir Milletvekili Sabri Ergül'ün sorusu üzerine Başsavcılığın verdiği bilgilere göre, diğer partilerin üye sayısının da, şöyle olduğu ortaya çıktı:

ANAP 1 milyon 838 bin 761.

DYP 2 milyon 591 bin 289.

CHP 1 milyon 431 bin 202.

MHP 217 bin 54.

DSP 150 bin 793.

Ergül, RP'nin üye sayısındaki yaklaşık 1. 5 milyon kişilik farkın ya sahte olduğunu ya da Yargıtay Başsavcılığı'ndan gizlendiğini söyledi.

YA YALAN, YA SUÇ

Ergül, partilerin kayıt ettikleri üyeleri Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirmek zorunda olduklarını belirterek, ‘‘Erbakan ya yalan söylüyor ya da RP'ye üye olan çok sayıda kişiyi sakıncalı olabileceği düşüncesiyle Başsavcılığa bildirmiyor. Bu Siyasi Partiler Yasası'na göre bir suçtur'' dedi.

Şimdi RP'nin bu 1.5 milyonluk farkı açıklaması bekleniyor.

Üye sayısı 4 milyon değil, 2.5 milyonmuş

RP lideri Erbakan'ın, ‘‘doğru olmayan sözleri''ne bir yenisi daha eklendi. Erbakan'ın, ‘‘Üye sayımız 4 milyonu geçti. Dünyada en fazla üyesi olan parti Refah'' sözlerine karşılık, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, RP'nin üye sayısını 2 milyon 655 bin 871 olarak açıkladı.

Vekil eşlerine Kuran kursu

RP'lilerin girişimiyle Oran'daki Milletvekili Lojmanları'nda Kuran kursu açıldı. Milletvekillerinin eş ve çocuklarına Kuran okumasını öğretmek ve din eğitimi vermek amacıyla, bir erkek imam ile bir kadın öğretici görevlendirildi. ‘Harem-selamlık' yöntemi uygulanan kursun yaz tatili boyunca devam edeceği bildirildi. Milletvekili lojmanlarında Kuran kursu açılmasında büyük katkısı bulunan RP Erzurum Milletvekili Şinasi Yavuz, ‘‘Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi, lojmanlarda da, yaz tatili nedeniyle müftülük tarafından Kuran kursu açılmıştır'' dedi.

Turan YILMAZ / ANKARA

RP'nin Muradiye

Vakfı'na kıskaç

İÇİŞLERİ Bakanı Murat Başesgioğlu, göreve geldikten sonra ilk iş olarak RP'lilerin kurduğu Muradiye Vakfı şirketleri ile RP'li Ankara Büyükşehir Belediyesi arasındaki iş ilişkilerinin incelenmesi için soruşturma başlattı. ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı, Haziran ayı başında İçişleri Bakanlığı'na başvurarak Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce Muradiye Vakfı'na ait kuruluşlara ne gibi ihaleler verildiğini, bu ihalelerin bedelinin ne kadar olduğunu sordu. Akarcalı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü'nün Muradiye Vakfı ile ilişkili, ‘‘Tayfur Proje Şirketi''ne kaç iş verdiğinin açıklanmasını isterken, bu ihaleler hakkında soruşturma açılmasını da önerdi.

Akarcalı'nın başvurusu üzerine Meral Akşener'in İçişleri Bakanlığı döneminde herhangi bir işlem yapılmadı. Yılmaz Hükümeti'nin 30 Haziran'da kurulmasının ardından İçişleri Bakanı olan Murat Başesgioğlu, bakanlığının 5. gününde 4 Temmuz 1997 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce, RP'lilerin kurduğu Muradiye Vakfı ile ilgili şirketlere verilen ihaleler için Mülkiye Müfettişleri'ni görevlendirdi.

ANKARA / ANKA

Haberle ilgili daha fazlası: