ANKARA HABERLERİ

Gücü yetiyorsa gelsin ODTÜ’yü haritadan silsin

Hürriyet Haber
22.07.2008 - 00:00 |Son Güncelleme :

Gökçek’in ODTÜ ile ilgili "yıkarım" polemiğinde Akbulut’tan en sert açıklama geldi. Akbulut, Gökçek’e, "Gökçek arsa pazarlığında gücünü arttırmaya çalışıyor. Gücü yetiyorsa gelsin ODTÜ’yü haritadan silsin" diye çıkıştı.

Hürriyet Haber

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi’nin kaçak yapı gerekçesiyle ODTÜ’nün yıkılabileceği tartışmasında Rektör Ural Akbulut çok sert çıktı.

Akbulut, rektörlükte düzenlendiği basın toplantısında, Gökçek’in, daha önce medyaya, "ODTÜ bilirkişi heyetleri çalışmalarımızı engelliyor" şeklinde açıklamalar yaptığını hatırlatarak şöyle devam etti:

"Bizi korkutup, köşeye sıkıştırmak istiyor diye düşündük. Arkasından gelip, giriş kapısına mühür yazısı bırakmışlar. Eymir Gölü’nü almaya çalışıyor, ’halka açacağım’ diyor. Gökçek, arsa pazarlığında gücünü artırmaya çalışıyor."

"İhbar ediyorum, bekçi kulübeleri de dahil tüm binalarımız ruhsatsız. Gücü yetiyorsa gelsin ODTÜ’yü haritadan silsin" diyen Akbulut, "Yani 600 binanın 45’i ruhsatsız diğerleri ruhsatlı öyle mi? Durumu anlatıyoruz. Bu binaların büyük bir kısmı ilgili kanun çıkmadan önce ta 1960’lı yıllarda inşa edilmiş. Tüm bunlar bizden koparmak istediği araziyi alma çabasından ibarettir" dedi.

İtiraf et arazi istiyorsun

Öte yandan basın toplantısından önce bir televizyon proramında canlı yayına katılan Akbulut ve Gökçek arasında sert diyaloglar geçti. İşte o tartışma:

Gökçek: 500’e yakın bina olmasına rağmen biz sadece 45 binaya ceza yazdık. Art niyetli olsaydık 500’üne yazardık ceza. ODTÜ bizi muhattap kabul edip yazımıza cevap vermedi. Sanki suçu işleyen bizmişiz gibi. 50 seneden beri yapılan binaları bir tarafa bırakalım. Son 10 sene içinde yapılan binalar var. Lojmanlar, mezunlar derneği, ek binası... Bu suç işlenmeye devam ediyor. Bu bir imar suçudur. Ortada yasa ve suç var. Biz diyoruz ki siz neden bu suçun üzerine gidip suç işlemeye devam ediyorsun. Bilim adamları bu suçu işliyor. Suçun üzerine niye gidiyorlar diye beni suçluyorlar.

Akbulut: Gökçek daha önce söylediklerini şimdi değiştirmeye başladı. Topluma 45 tane kaçak bina varmış gibi beyanat verdi, 1.8 trilyon ceza kesti. Burada 600 bina var, yasaları uyguluyorsa 45 binayı yıkıyor, ceza kesiyor. Bu binaların tamamı ruhsatsızdır nedeni basittir çünkü daha önce böyle bir yasa yoktur. DPT’nin planlaması dahilinde bu binalar yapılırdı. Bu yasa 2004 yılında çıkan bir yasa. Biz buna rağmen 15 yıl önce büyükşehir ile işbirliğine giderek 1/25000 lik planlarını yaptık. Çankaya Belediye’si ile çalışmalar sürerken sayın Gökçek yazı yazmış. Bu yazıyı yazması bir hırs ve intikam duygusu ile olmuştur. Sayın Gökçek ODTÜ’lü bilirkişilerden şikayet etmişti. Bizim hocalar sayın Gökçek’in imar planlarını uygun bulmamış. Bunun üzerine hocaları suçlamış. ODTÜ’lü hocalar bunu yaparken niye ODTÜ’nün imar planı bitmedi diye şikayet ediyor. Bu kızgınlıkla bize yazdı. Sayın Gökçek’in ODTÜ’ye karşı hasmane tutumları geçmişte de vardı. Defalarca ODTÜ’nün doğalgazını kesti. Bizi sıkıştırarak, belki bilirkişileri sıkıştırmak, belki Eymir gölünü almak, belki arazi almak istiyor. Bizim verecek arsamız yok. ODTÜ’yü yıkmak istemiyorum gibi kelime oyunları yapmasın Melih Bey. 16 milyon metrekare ormana göz dikti.

İşte o diyaloglar

Gökçek: Eymir gölü halka açılsa kötü mü olur?

Akbulut: Eymir gölü zaten halka açık.

Gökçek: Benim söylediklerimden sonra açıldı.

Akbulut: Gökçek her şeyi manipule etmeye çalışıyor. Eymir Gölü 60’lardan beri zaten halkı açık, ODTÜ’den giriş kartı alan herkes rahatlıkla girebiliyor.

Gökçek: Benim ODTÜ’yü yıkmak gibi bir niyetim yok, çözüm taraftarıyım. O para cezası yasa gereği.

Akbulut: Yasa gereğiyse neden ASKİ’nin kaçak yerlerini yıkmıyor? Başbakanlık ek binasını yıkmıyor? İnsaf Gökçek insaf, yapmayın.

Gökçek: Kendi suçunuzu başkalarının suçunu göstererek kapatmaya çalışmayın.

Akbulut: ODTÜ’den arazi alamayacaksınız. Yaptığınız iş usulsüz, hukuka uygun değil. ODTÜ’yü asla yıkamayacaksınız.

Gökçek: İstersem yıkarım ama yıkmam. Benim vicdanım razı olmaz. Tahrik etmeyin lütfen. Yine bizden isteyeceksiniz, bu planı ben yapacağım. Sizin mimarlarınız, bilirkişileriniz yapmayacak. Ona göre kendinizi ayarlayın.

Akbulut: Tehdit etmeyin.

Gökçek: Tehdit etmiyorum. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yetkilerini söylüyorum. Buna ODTÜ karar veremez, karar meclisin.

Akbulut: Çankaya Belediyesi imarı bitirmek üzereyken bu işe el attınız. Mahkemenin bu kararı garantisidir bu. Amacınız ODTÜ’nün arazilerine almak.

Gökçek: Plan tasdik edilir edilmez arazinin yüzde 40’ı yasal olarak belediyeye geçer. Eymir Gölü ve civarı Ankara ile buluşacak, siz isteseniz de istemeseniz de.

Akbulut: Arazileri ele geçirmek için ne gerekiyorsa yapacağınızı ilan ettiğiniz için teşekkür ediyorum.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gücü yetiyorsa gelsin ODTÜ’yü haritadan silsin haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Mayıs 2020, Pazartesi
 • İmsak
  03:39
 • Güneş
  05:24
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:44
 • Akşam
  20:06
 • Yatsı
  21:44
Sayfa Başı