ANKARA HABERLERİ

Gölbaşı 10 yıl sonra en seçkin yer olacak

Hürriyet Haber
09.06.2009 - 00:00 |Son Güncelleme :

Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanı Ahmet Özyanık, Gölbaşı’nın, 10 yıl sonra Ankara’nın en seçkin yerleşim bölgesi olacağını söyledi.

Hürriyet Haber

Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Gölbaşı’na gelen Özyanık, basın mensuplarına, ilçedeki çalışmalar ve planlamalar hakkında bilgi verdi. Gölbaşı Sanayi Sitesi’nin taşınacağını ve ilçede üniversite kurulmasına destek verdiklerini belirten Özyanık, şöyle dedi:

"Sanayi sitesi için uygun yer aranıyor. Ayrıca kurum olarak ilçede üniversite kurulmasını destekleyip bu yöndeki planlama taleplerine de olumlu bakıyoruz. Bu gelişmelerle Gölbaşı, 10 yıl sonra Ankara’nın en mutena, en seçkin yerleşim bölgesi olacak."

Özyanık, Konya yolu çevresinin ağırlıkla sanayi alanı olduğunu ve burada Ankara Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarının da bulunduğunu, burada sanayi depolama alanları ve gölü kirletmeyecek sanayi tesislerinin önünü açmaya yönelik çalışmaları olduğunu ifade etti.

Mogan Gölü’nün izlenmesi, imar planlarının takibi, altyapıya kadar tüm yatırımların sürdüğünü bildiren Özyanık, şöyle devam etti: "Bizim yapmaya çalıştığımız şey, Gölbaşı’na bir misyon yüklemek. Bunun için çevre ve imar planlarını araç olarak kullanıyoruz. Bildiğiniz gibi Gölbaşı’nın Haymana yolu çevresi, villa tipi konut alanlarına hitap ediyor. Gölbaşı planlı gelişmenin ve doğal korumayla birlikte sanayileşmenin, modernleşmenin bir örneğini de vermiş olacak."

Mogan’ı izliyoruz

ÖZEL
Çevre Koruma Kurumu Başkanı Ahmet Özyanık, Mogan Gölü’nün 15 yıldır sürekli izlendiğini, Türkiye’de son üç yıldır oluşan kuraklık nedeniyle birçok göl kururken, Mogan Gölü’nün kurumadığını belirtti. Kıyısındaki bataklık sazlık alanlardan gelen sızıntı sularla su seviyesinin korunmasının Mogan Gölü’nün kurumamasında en önemli etken olduğunu vurgulayan Özyanık, "Zaten yağışlarla birlikte şu anda Mogan Gölü’nde bir sorunumuz kalmadı. Bir süre sonra Mogan Gölü’nden Eymir Gölü’ne de su akışı başlayacak diye bekliyoruz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gölbaşı 10 yıl sonra en seçkin yer olacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Mayıs 2020, Çarşamba
 • İmsak
  03:46
 • Güneş
  05:28
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  20:02
 • Yatsı
  21:37
Sayfa Başı