ZONGULDAK HABERLERİ

GMİS Yönetimi, Kozlu’da Madenciyi Ziyaret Etti

IHA
06.08.2015 - 13:38 |Son Güncelleme :

GMİS YÖNETİMİ KOZLU'DA MADENCİYİ BİLGİLENDİRDİ

IHA

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, 31 Temmuz 2015 tarihinde imzalanan Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi hakkında madenciyi bilgilendirmek amacıyla üretim bölgelerine ziyaretlerini sürdürüyor.
GMİS Yönetimi, 6 Ağustos 2015 tarihinde TTK Kozlu Müessesesi’nde çalışan madencileri ziyaret etti. GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, yasayla yeraltı maden işçisine iki gün ücretli tatil düzenlemesinin toplu sözleşmeye girdiğini belirtti. Gruplu işçilere kömür istihkakı ve vergi kayıplarından kaynaklanan 500 TL denge ödeneği gibi düzenlemelerin yanı sıra ücretlerde iyileştirmeler sağlandığını belirten Demirci; “Tüm arkadaşlarıma bu kazanımlarımızın ve toplu sözleşmemizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Demirci’nin Kozlu Müessesesi ziyaretine GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreteri Hakkı Arslan, Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Satılmış Uludağ, Kozlu Şube Başkanı Hüseyin Kolçak ve şube yöneticileri, Üzülmez Şube Başkanı Tayfun Demir ve şube yöneticileri, Karadon Şube Başkanı Kemalettin Karataş ve şube yöneticileri, Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez ve şube yöneticileri, Merkez Şube Başkanı Birol Kundakçıoğlu ve şube yöneticileri, Amasra Şube Başkanı Ertan Kaya ve şube yöneticileri ile işyeri temsilcileri de katıldı.
Kozlu Müessesesi’nde maden işçilerine hitap eden GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci TTK 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi hakkında bilgi verdi. Demirci şöyle konuştu;
“Herşeyden önce sanki bir yerlerden düğmeye basılmışcasına yeniden ortaya çıkan terör olaylarında şehit düşen tüm asker ve polislerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Türkiye’yi kardeş kavgasına sürüklemek, komşularımızdaki kaosu ve kargaşayı Türkiye’ye taşımak isteyenler var. Geçtiğimiz yıllarda da bu tür oyunlar oynandı ama Türk Milleti bu oyunlara gelmedi. Bu kez de hep birlikte bu oyunları bozacak, barış ve huzur içinde kardeşçe, ülkemizin gelişmesi, kalkınması ve çağdaşlaşması için çalışmaya devam edeceğiz. Biz hiç kimsenin ölmesini istemiyoruz. Biz her gün ölüm ile yüzyüze çalışan madenciler olarak nasıl dayanışma içerisinde doğaya karşı mücadele veriyorsak, Türk Milleti olarak da bu yabancı güçlere karşı birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olacağız."
"TTK TİS’İ 31 TEMMUZ’DA İMZALADIK"
Kamu işyerlerinde çalışan yaklaşık 210 bin işçiyi kapsayan sözleşme görüşmelerinin, Türk-İş ile Hükümet arasında çerçeve protokolünün imzalanmasıyla genel hatlarının ortaya çıktığını belirten Ahmet Demirci, şöyle devam etti:
"30 Mayıs 2015 tarihinde imzalanan çerçeve protokolü ile birinci altı ay yüzde 6, ikinci altı ay yüzde 5 zam alındı. Üçüncü ve dördüncü altı aylarda da yüzde 3’er zam yapılacak. Ancak enflasyonun bu sınırları aşması halinde aşan bölüm ücretlere ilave edilecek. Bu dönem düşük ücretlerin iyileştirilmesi olarak baktığımızda; 2 bin 150 TL’nin altında olan ücretler için ayda 100 TL, 2 bin 151 ile 2 bin 250 TL arası olan ücretler için 2 bin 250 TL’yi geçmemek üzere ayda 75 TL, 2 bin 251 TL ile 2 bin 350 TL arası olan ücretler için 2 bin 350 TL’yi geçmemek üzere ayda 50 TL iyileştirme yapıldı. Elbetteki bu bizim ihtiyaçlarımızı karşılamaya yetmedi.
Ancak bilmenizi isterim ki, bu teklif çok daha gerilerdeydi ve diğer sendikalar tarafından kabul görmüştü. Biz görüşmenin her aşamasında bu teklifin bizim için yetersiz olduğunu dile getirdik. Yeraltında çalışan arkadaşlarımız için yasayla getirilen “Aylık ücretleri 2 asgari ücretten az olamaz” düzenlemesini ısrarla ifade ettik. Enerji Bakanlığı’nın bu yasal düzenlemeyi TTK’da uygulamaması üzerine dava açtığımızı ve davayı da kazandığımızı hatırlatıp gerekirse grev kararı alacağımızı vurguladık. Sizlerden güç alarak yaptığımız bu kararlı mücadele sonucu sözleşmemizi istediğimiz oranlarda olmasa da bu oranlara yakın bir seviyede bitirdik.
Tabii ki isteyip de alamadığımız haklarımız da var. İnşallah bundan sonraki dönemde bu açığı kapatmak da bize nasip olur. Hem hukuksal alanda, hem de toplu sözleşme masalarında eşit işe eşit ücret mücadelemizi hep birlikte sürdüreceğiz. Bu dönemin önemli kazanımlarından biri de yılın ikinci yarısında meydana gelen vergi artışından doğan kayıpları gidermek oldu. Her yıl Eylül ayında 500 TL denge ücreti alacağız. Bu maddenin toplu sözleşmeye girmiş olması bundan sonraki dönemlerde de günün koşullarına göre artırılmasını sağlayacaktır. Biz Genel Maden İşçileri Sendikası olarak sözleşmemizi hemen bitiremedik. Çünkü yeraltında çalışan biz madencileri ilgilendiren yasal düzenlemelerin toplu sözleşme maddelerine de aktarılması gerekiyordu. Genel seçim sonrası doğan belirsizliğe ve bürokratların ürkekliğine rağmen ısrarcı olduk. Çünkü bizim için önemliydi.
Tüm kapıları zorladık. Gerek Türk-İş gerekse Bakanlık nezdinde görüşmeler yaptık. İki gün hafta tatili konusundaki maddenin toplu sözleşmeye taşınmasında ciddi tartışmalarımız oldu. İşveren kanadının özellikle Kamu-İş temsilcilerinin yasa maddesini ileride farklı yorumlanabilecek şekilde kayda almak istemeleri bu süreci uzattı. Biz, tüm kararlılığımızla mücadelemizi sürdürdük ve iki gün kesintisiz hafta tatilini ücretli olarak imza altına aldık. Böylece bu önemli kazanımı tarihe mal ettik. Diğer önemli kazanımlarımızdan biri de gruplu işçi arkadaşlarımızın kömür istihkakıdır. Uzun yıllardır verilen bu hak mücadelesini kazanmak da bize nasip oldu. Gruplu arkadaşlarımız çalıştıkları aylarda kömür haklarını alacaklar. Tüm arkadaşlarıma bu kazanımlarımızın ve toplu sözleşmemizin hayırlı olmasını diliyorum. TTK Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz sürüyor. Farkların en kısa zamanda ödenmesi için girişimlerimizi sürdürüyoruz. Bizim için devam eden süreçlerden biri de iki asgari ücret konusudur. Kazanmış olduğumuz davayı işveren bir üst mahkemeye taşıyor. Biz büyük bir dikkatle bu süreci takip ediyoruz. Asıl olan mahkemenin kararıdır. Mahkeme sonucunda geriye dönük kazanımlarımızı da alacağımızdan endişeniz olmasın. Türkiye Taşkömürü Kurumu zorlu bir dönemden geçiyor. Siyasi belirsizlik ortadan kalktığı an bu kurumun işçi açıklarının giderilmesi, üretimin artırılması ve ülkemiz sanayisine katkı vermek için yeni Hükümetin ve bakanların takipçisi olacağız. İşçi açıklarının giderilmesi için her şart altında mücadele edeceğiz. Bu mücadeleyi hep birlikte vermek zorundayız. Birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde bu sorunları çözeceğimize yürekten inanıyorum. Bu duygularla hepinize teşekkür ediyor, kazasız-belasız çalışmalar diliyorum. Allah’a emanet olun."
GMİS Heyeti ocak şeflerini de ziyaret etti. Demirci ve GMİS Genel Merkez ve şubeler yöneticileri, konuşmanın ardından TTK Kozlu Müessese Müdürü Kazım Eroğlu’nu da ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden GMİS Yönetimi, Kozlu’da Madenciyi Ziyaret Etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ağustos 2015 tarihinde saat 13 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça GMİS Yönetimi, Kozlu’da Madenciyi Ziyaret Etti haberi güncellenecektir.

ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ

13 Ocak 2021, Çarşamba
 • İmsak
  06:40
 • Güneş
  08:11
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:17
Sayfa Başı