ZONGULDAK HABERLERİ

GMİS Üzülmez’de Madenciyi Ziyaret Etti

IHA
10.12.2015 - 15:58 |Son Güncelleme :
IHA

Genel Maden işçileri sendikası (GMİS) Genel Merkez ve Şubeler Yönetim Kurulu Genel Başkan Ahmet Demirci ile birlikte Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesinde maden işçilerini ziyarettiler.
10 Aralık 2015 tarihinde, GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hakkı Arslan, Genel Mali Sekreter Adnan Tıska, Genel Teşkilat ve Eğitim Sekreteri Satılmış Uludağ ve GMİS’e bağlı Şubelerin Yönetim Kurulları ile 24-08 vardiyasında işten çıkan ve 08-16 vardiyasına gelen madencileri tertip alanında ziyaret eden Genel Başkan Ahmet Demirci, Tükiye’de ve bölgede yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi verdi.
GMİS Üzülmez Şube Başkanı Tayfun Demir, genel başkana söz vermeden önce yaptığı sunuş konuşmasında şunları söyledi:
“Toplu sözleşmeler döneminin ardından üst üste 2 genel seçim nedeniyle yoğun bir dönemi geride bıraktık. Biz şube yönetimi olarak bölgemize gelen siyasetçilere de ev sahipliği yaptık. Onlara da sorunlarımızı anlattık. İşyerlerimizde sizlerle yüz yüze yaptığımız görüşmelerde her konuda bilgi vermeye çalıştık. Ayrıca Sendikamıza gelen veya tek tek arayan arkadaşlara da açıklamalarda bulunduk. Devamında Türk-İş Genel Kurulu nedeniyle Ankara’daydık. Şimdi Genel Başkanımız ve Yönetim Kurulu arkadaşlarımız buradalar. Sayın Genel Başkanım size açıklamalarda bulunacak, sonrasında sorular varsa onlara da cevap vereceğiz. Gösterdiğiniz ilgi için hepinize teşekkür ediyorum.”
GMİS Üzülmez Şube Başkanı Demir daha sonra Genel Başkan Demirciyi konuşmasını yapmaya davet etti. GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, madenciye yaptığı konuşmada şunları söyledi;
“En son 26. Dönem Toplu İş sözleşmesi hakkında bilgi vermek üzere buradaydık. Sonrasında ikinci bir Genel Seçim gündeme geldi. Uzun süre Hükümet belirsizliği yaşadık. Terör olayları hepimizin huzurunu kaçırdı. Bürokraside ve Bakanlık düzeyinde muhatap bulmakta zorlandık. Türk-İş aracılığıyla ve Zonguldak siyasetçilerimiz aracılığıyla çözüm üretmeye çalıştık. 7 Haziran’dan sonra Zonguldak’ta tablo değişince madencinin sözü daha çok dinlenir oldu. 1 Kasım seçim sürecinde de tüm milletvekili adaylarına ve siyasi kadrolara çözüm önerilerimizi tekrar anlattık. Şubeci arkadaşlarımız ve sizler de gerek buraya gelen siyasetçilere, gerekse mahallemizde, köyümüzde adaylara sorunlarımızı aktardınız. Katkı veren herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz. Nitekim 1 Kasım seçimlerinden önce Sendikamız Genel Merkezinde bizi ziyaret eden İktidar Partisi Milletvekili, milletvekili adayları ve yöneticileri müjdeli haber verdiler. 2006’dan bugüne her sözleşme döneminde ve gerek genel seçimler, gerekse mahalli seçimlerde gündeme getirdiğimiz, gruplu işçilerin daimiye geçirilmesi talebimiz kabul edildi. Böylesi önemli bir sorunu çözmek bize kısmet oldu. Mücadele eden arkadaşlarımızdan ve katkı verenlerden Allah razı olsun. Diğer önemli bir sorunumuz olan iki asgari ücret konusu da aynı dönemde çözüme kavuştu. Sendikamızın talebi doğrultusunda olan yerel mahkeme kararı uygulamaya konuldu. TTK yönetimi, üst mahkemenin, Yargıtay’ın kararını beklemeden taban ücretimizi iki asgari ücret düzeyine çıkardı. Böylece 12 Eylül 2014 tarihinden bu yana bekleyen bu kararın hayata geçirilmesi de bize kısmet oldu. Katkı veren herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bana, yönetim kurulundaki arkadaşlarıma ve şubeci arkadaşlarımıza sık sık sorduğunuz iki asgari ücret uygulanması kararından kaynaklanan farklarımızın ne zaman ödeneceği konusunda net bir tarih veremiyoruz. Çünkü TTK Genel Müdürlüğü bu konuda Yargıtay’ın kesin kararını beklemek istiyor. Bizim sendika olarak girişimlerimiz sürüyor ancak onlar hukuki süreci atlayamayacaklarını ısrarla belirtiyorlar. Biz, bu kararın da bizim talebimiz doğrultusunda çıkacağına inanıyoruz. 12 Eylül 2014’ten bu yana biriken alacaklarımızı da yasal haklarımızla birlikte alacağız”
Konuşma sonrasında madencilerin sorularını cevaplayan GMİS Genel Başkanı Demirci ve Yönetim Kurulu, Kartiye Şeflerini, Üzülmez İşletme Müdürü Müjdat Birol ve Müessese Müdürü Recep Danacıoğlu’nu ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundular.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden GMİS Üzülmez’de Madenciyi Ziyaret Etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Aralık 2015 tarihinde saat 15 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça GMİS Üzülmez’de Madenciyi Ziyaret Etti haberi güncellenecektir.

ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ocak 2021, Salı
 • İmsak
  06:38
 • Güneş
  08:08
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:36
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:24
Sayfa Başı