GAZİANTEP HABERLERİ

GKV'de okul öncesi yenilikler tartışıldı

DHA
23.01.2017 - 11:39 |Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Kolej Vakfı Özel Okulları, okul öncesi eğitimde yeni öğretim tekniklerinden birisi olarak bilinen Montessori eğitim sistemini masaya yatırıldı. Gaziantep Kolej Vakfı okul öncesi öğretmenlerinin yanı sıra farklı eğitim kurumlarından seminere katılan öğretmenlere yönelik düzenlenen seminerde sistemin uygulama teknikleri de anlatıldı.

Eğitimde yenilikleri yakından takip ettiklerini ifade eden Gaziantep Kolej Vakfı Özel Anaokulu Müdiresi Gökçen Bulut, okulların tatile girmesiyle birlikte okul öncesi eğitim veren ana sınıfı öğretmenlerine yönelik hizmet içi eğitimlerine başladıklarını ve ilk olarak Montessori eğitim sisteminin yakından tanınması için konuyla ilgili İstanbul'dan uzman davet ettiklerini ifade ederek, "Eğitimde yenilikleri elbette yakından takip etmekte, kurumlarımızda da bu yenilikleri uygulayarak öğrencilerimizin günümüz koşullarına uygun, en iyi donanımlara sahip olarak yetiştirilmesi için gerekli her türlü çalışmaları yürütmekteyiz. Kurumlarımızda düzenlenen bu seminere okullarımızda görev yapan öğretmenlerimizin yanı sıra farklı eğitim kurumlarından da öğretmenlerimiz katılmıştır" dedi.

Uluslararası Montessori Okulları Derneğinde Eğitmeni Çocuk Gelişimi Uzmanı Özgür Küçükergör tarafından tanıtımı yapılan programla ilgili çeşitli uygulamalarda gerçekleştirildi. Montessori eğitim sisteminin klasik eğitim sistemlerinden farklı bir metot olduğunu ve bireye yönelik eğitimin söz konusu olduğunu ifade eden Uluslararası Montessori Okulları Derneğinde Eğitmeni Çocuk Gelişimi Uzmanı Özgür Küçükergör; “Montessori eğitimi klasik eğitim modellerinden farklı bir eğitim sistemidir ilkemiz her çocuğun tek ve özel olduğudur o yüzden eğitimimiz bireysel çalışmalara yöneliktir amacımız çocuğun en hızlı ve kalıcı öğrenme yaşı olan 0/6 yaş grubu çocuklara biz bu döneme emici zihin diyoruz onlar için hazırlanan olanaklarla günlük yaşam duyu matematik kozmik ve dil eğitimlerini doğru bir şekilde vermeye çalışıyoruz, Uluslararası Montessori Okulları Dernek Başkanımız Selçuk Aydın Bülbül ile birlikte montessori eğitimini doğru bir şekilde yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bunu içinde Anadolu'nun birçok kentinde söyleşi, seminer ve uygulamalar gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

Özgür Küçükergör, yeni sistemde çocukların ebeveynlere bağımlı olmaktan kurtulduğunu da ifade ederek, "Çocukların doğuştan var olan kendi kendine başarma gücünü Montessori eğitimiyle ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Diğer eğitim sistemleri ve ebeveynler çocuğun kendi başına başarma gücünü zamanla köreltip yetişkinlere mahkum hale getiriyor. Buna yaşam koşullarımız ve yeterince zamanımızın olmayışı da büyük etken tabi. Kısa bir örnek vermek gerekirse çocuğumuz 7-8 yaşına gelmiş hatta bunu 10 yaş bile diyebiliriz ayakkabılarını hala ya annesi ya babası yada öğretmeni bağlıyor bizler ise Montessori eğitim sistemiyle çocukların kendi işlerini kendilerinin yapmaları için yardımcı oluyoruz ve böylelikle çocuğun kendine güveni ve özsaygısı gelişmiş oluyor" dedi.

Yarı yıl tatili boyunca GKV'li öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitim çalışmalarının süreceği de açıklandı.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden GKV'de okul öncesi yenilikler tartışıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ocak 2017 tarihinde saat 11 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça GKV'de okul öncesi yenilikler tartışıldı haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

16 Mart 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:13
 • Güneş
  06:33
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  16:07
 • Akşam
  18:45
 • Yatsı
  20:00
Sayfa Başı