ZONGULDAK HABERLERİ

Genel Maden-iş Sendikası Yönetimi, Armutçuk’ta Madenciyi Ziyaret Etti

IHA
16.12.2015 - 11:44 |Son Güncelleme :

MADEN İŞÇİLERİ GMİS YÖNETİMİNİ DİNLEDİ

IHA

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Merkez Yönetim Kurulu ve Şubeler Yönetim Kurulları, Genel Başkan Ahmet Demirci ile birlikte Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı müesseselerde çalışan maden işçilerini ziyaretlerine devam ediyor.
GMİS Yönetimi, 15 Aralık 2015 tarihinde TTK Armutçuk Müessesesi’nde, çalışan madencileri ziyaret ederek çeşitli konularda bilgi verdi. GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci’nin ziyaretlerinde GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hakkı Arslan, Genel Mali Sekreter Adnan Tıska, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Satılmış Uludağ ve GMİS bağlı Şubelerin Yönetim Kurulları katıldı.
Armutçuk’ta GMİS Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez’in yaptığı sunuş konuşmasının ardından maden işçilerine hitaben bir konuşma yapan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, son dönemde ülkenin iki genel seçim geçirdiğini bürokraside bile bu dönemde muhatap bulmakta zorlandıklarını söyledi.
Demirci; “Türk-İş aracılığıyla ve Zonguldak siyasetçilerimiz aracılığıyla çözüm üretmeye çalıştık. 7 Haziran’dan sonra Zonguldak’ta tablo değişince madencinin sözü daha çok dinlenir oldu. 1 Kasım seçim sürecinde de tüm milletvekili adaylarına ve siyasi kadrolara çözüm önerilerimizi tekrar anlattık. Şubeci arkadaşlarımız ve sizler de gerek buraya gelen siyasetçilere, gerekse mahallemizde, köyümüzde adaylara sorunlarımızı aktardınız. Nitekim 1 Kasım seçimlerinden önce Sendikamız Genel Merkezinde bizi ziyaret eden İktidar Partisi Milletvekili, milletvekili adayları ve yöneticileri müjdeli haber verdiler. 2006’dan bugüne her sözleşme döneminde ve gerek genel seçimler, gerekse mahalli seçimlerde gündeme getirdiğimiz, gruplu işçilerin daimiye geçirilmesi talebimiz kabul edildi.
Böylesi önemli bir sorunu çözmek bize kısmet oldu. Mücadele eden arkadaşlarımızdan ve katkı verenlerden Allah razı olsun. Diğer önemli bir sorunumuz olan iki asgari ücret konusu da aynı dönemde çözüme kavuştu. Sendikamızın talebi doğrultusunda olan yerel mahkeme kararı uygulamaya konuldu. TTK yönetimi, üst mahkemenin, Yargıtay’ın kararını beklemeden taban ücretimizi iki asgari ücret düzeyine çıkardı. Böylece 12 Eylül 2014 tarihinden bu yana bekleyen bu kararın hayata geçirilmesi de bize kısmet oldu. Katkı veren herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz.
Değerli arkadaşlarım, Bana, yönetim kurulundaki arkadaşlarıma ve şubeci arkadaşlarımıza sık sık sorduğunuz iki asgari ücret uygulanması kararından kaynaklanan farklarımızın ne zaman ödeneceği konusunda net bir tarih veremiyoruz. Çünkü TTK Genel Müdürlüğü bu konuda Yargıtay’ın kesin kararını beklemek istiyor. Bizim sendika olarak girişimlerimiz sürüyor ancak onlar hukuki süreci atlayamayacaklarını ısrarla belirtiyorlar. Biz, bu kararın da bizim talebimiz doğrultusunda çıkacağına inanıyoruz. 12 Eylül 2014’ten bu yana biriken alacaklarımızı da yasal haklarımızla birlikte alacağız” dedi.
2015 yılının sıkıntılı geçtiğini belirten GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, işçi açıkları ve iş sağlığı ve güvenliği gerekçe gösterilerek üretimin sık sık kesintiye uğramasının taşkömürü üretimini gerilettiğini belirtti. 2015 yılında satılabilir üretimin 1 milyon tonun altına düşmesinin beklendiğine dikkat çeken Demirci şöyle konuştu;
“Tarihimizin en az sayıda işçisiyle en düşük üretimini yapıyoruz. Siyasi belirsizlikler işçi alınması yönündeki çalışmalarımızı da kesintiye uğrattı. Şimdi yeni bir Bakanımız ve yeni Zonguldak Milletvekillerimiz var. En kısa sürede işçi alınması için çalışmalarımız sürüyor. Ama Türkiye gündemi yine yoğun ve yine kriz beklentisi var. Özellikle enerji alanında sıkıntılar var. Son Rusya kriziyle de kendi doğal kaynaklarımızın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gördük. Sendikamızın örgütlü olduğu Maden Tetkik Arama Kurumu’nun daha etkin hale getirilmesi, işçi açıklarının giderilmesi ve teknolojik olarak güçlendirilmesi uyarılarımızın da önemi bir kez daha görüldü. En kısa zamanda üretimi artırma olanaklarına sahip olan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun işçi açıklarını gidermek ve taşkömürü üretimini artırmak mecburiyetindeyiz. Ülkemiz hem kömür bulmakta zorlanacak hem de ithalat fiyatları artacaktır. Hal böyleyken hâlâ TTK’nın kapatılması veya özelleştirilmesi gibi saçma-sapan konuları gündeme getirmek kimseye yarar sağlamaz.”
“BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU’NU ZONGULDAK’A DAVET ETTİK”
Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Türk-İş’in olağan genel kuruluna katıldıklarını ifade eden Demirci, “Geçtiğimiz hafta Türk-İş’in 22’nci Olağan Genel Kurulu’na katıldık. Bu sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi orada da dile getirdik. Sayın Başbakanımız ile kısa bir süre görüşme imkanımız oldu.
Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nu Zonguldak’a, maden işçilerinin çalışma şartlarını yerinde görmeye davet ettik. Sayın Başbakanımız davetimize sıcak baktı ve Zonguldak’a geleceğini ve madene ineceğini söyledi. Biz bu ziyaret sürecini hızlandırmak için girişimlerde bulunuyoruz.
Bölgemiz milletvekilleri le sürekli dayanışma içerisindeyiz. Zonguldak-Bartın-Karabük Bölge Milletvekillerimizle birlikte kurumdaki işçi açıklarının giderilerek üretim artışının sağlanması için gerekli mücadeleyi yürüteceğiz. Biz Zonguldak kömür havzasının ülkemiz ve milletimiz için önemini biliyoruz.
Biz sadece işimize, aşımıza değil ülkemizin ve milletimizin geleceğine sahip çıkıyoruz. Bu gerçekleri sadece biz madenciler değil tüm bölge insanı biliyor. Biz burada olduğumuz sürece bu madenler çalışacak, yer altında bir gram kömür dahi kalmayıncaya kadar üretecek, ülkemize ve milletimize katkı vereceğiz. Bu duygularla hepinizi tekrar sevgi ve saygıyla selamlıyor, hayırlı çalışmalar diliyorum.
Allah’a emanet olun.”
GMİS Genel Başkanı Demirci ve Yönetim Kurulu, konuşmanın ardından Kartiye Şeflerini ve TTK Armutçuk Müessese Müdürü Ömer Demir’i ziyaret etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden Genel Maden-iş Sendikası Yönetimi, Armutçuk’ta Madenciyi Ziyaret Etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Aralık 2015 tarihinde saat 11 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Genel Maden-iş Sendikası Yönetimi, Armutçuk’ta Madenciyi Ziyaret Etti haberi güncellenecektir.

ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ

14 Ocak 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:39
 • Güneş
  08:10
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:19
Sayfa Başı