Gençlerbirliği'nde "kuzey rüzgârları"

Gençlerbirliğinde kuzey rüzgârları

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Gençlerbirliği, sezon öncesi 5 yeni transferden 4'ünü kuzey ülkelerinden yaptı.

Haberin Devamı

Sırp futbolcuları Petrovic, Tosic ve Fildişi Sahili'nden Gosso ile sözleşme yenilemeyen başkent temsilcisi, kadrosunu ağırlıklı kuzey ülkelerinden yaptığı takviyelerle güçlendirdi.

İsveç'ten kaleci Per Johannes Hopf, Walid Atta, Panajotis Dimitriadis ile Danimarka'dan Martin Spelmann'ı transfer eden kırmızı-siyahlı kulüp, sol bek takviyesini ise Romanya'dan Iasmin Latovlevici renklerine katarak gerçekleştirdi.

Başkent ekibinin yeni transferleri, sezon öncesi görüşlerini AA'ya değerlendirdi.İsveç'ten kadroya dahil edilen kaleci Hopf, Gençlerbirliği ile ilgili bir dönem kırmızı-siyahlı formayı giyen vatandaşı Johan Dahlin'in yanı sıra birçok kişiyle görüştüğünü ve çok iyi şeyler duyduğunu ifade etti.

Transfer olduktan sonra beklediği gibi ciddi, organize ve iyi bir kulüple karşılaştığını belirten Hopf, "10 gündür buradayım. Gençlerbirliği gerek tesisiyle gerek yaptığı organizasyon ve çalışmalarıyla gerekse de personeliyle beklentilerimi karşıladı" diye konuştu.

Spor Toto Süper Lig'de Podolski, Eto'o, Nani gibi önemli oyunculara karşı mücadele edeceklerini dile getiren İsveçli kaleci, şunları kaydetti:

"Türkiye'ye çok önemli oyuncular geliyor. Daha önce de iyi futbolcuların bu ligde oynadığını biliyorum. Yeni sezonda çok iyi futbolculara karşı mücadele edeceğiz. Zor bir sezon ve lig yaşayacağımızı düşünüyorum. Biz de üstümüze düşeni yaparak, iyi mücadele edeceğiz."

SPELMANN:''KARİYETİM İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM''

Başkent ekibinin Danimarka'dan transferi Spelmann da Türkiye'ye gelmeden önce Gençlerbirliği'ni araştırdığını ve kırmızı-siyahlı kulübe dair pozitif bilgiler aldığını söyledi.

Türk futbolu ve Süper Lig hakkında birçok kişiyle görüştüğünü ifade eden Spelmann, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Gençlerbirliği'nin ekonomik açıdan güçlü, kalıcı ve ciddi bir kulüp olduğunu öğrendikten sonra buraya gelmem çok daha kolay oldu. Bu transferimin kariyerim için büyük ve önemli bir adım olduğunu düşünüyorum."

SUUDİ ARABİSTAN DOĞUMLU, ETİYOPYA VE İSVEÇ VATANDAŞI ATTA

Kırmızı-siyahlı ekibin Beşiktaş'a giden Tosic ve sözleşme yenilenmeyen Sedat Bayrak'ın yerini doldurmak için kadrosuna kattığı Suudi Arabistan doğumlu, Etiyopya Milli Takım futbolcusu ve İsveç vatandaşı Atta ise daha önceden de Türkiye'ye transferinin gündeme geldiğini belirtti.

Başkent ekibine transferinden önce kırmızı-siyahlıların eski kalecisi Duhlin ve geçen sezonun devre arasında kadroya katılan Mostapha El Kabir'den bilgi aldığını ifade eden Atta, başkent kulübü hakkında diğer yeni transferler gibi olumlu şeyler duyduğunu dile getirdi.

Gençlerbirliği'nin finansal açıdan ciddi bir kulüp olduğunu öğrendiğini belirten Atta, ligde bu sezon boy gösterecek Podolski, Eto'o, Nani gibi oyuncuların dünya yıldızı olduklarını ancak çekinmediğini vurguladı.

DİMİTRİADİS'İN GÖRÜŞLERİ

Yunan asıllı İsveç vatandaşı Dimitriadis de Gençlerbirliği'nde mutlu olduğunu belirterek, kendisinin de başkent ekibi hakkında araştırma yaptığını kaydetti.

Kırmızı-siyahlı kulübe dair pozitif bilgiler aldığını dile getiren Dimitriadis, bir süredir takip ettiği Süper Lig'i ise "çok güçlü, çok iyi oyuncular, kulüplerin yer aldığı ve futbolcuların kendilerini geliştirebileceği bir lig" şeklinde tanımladı.

Dimitriadis, anne ve babasının Yunanistan'dan İsveç'e göç ettiğini, kendisi ve kardeşinin ise İsveç'te doğduğunu anlattı. Ailesinin şu anda, uzun zaman önce geldikleri İsveç'te yaşadığını ifade eden Dimitriadis, şunları söyledi:

"Bütün akrabalarım Yunanistan'da yaşıyor. Bu nedenle de son süreci çok yakından takip ettim. Hemen hemen her gün onlarla konuşuyorum. Yunanistan'da gerçekten ekonomik açıdan sıkıntılı bir durum var ama hayat bu ve bazen böyle şeyler oluyor. Mücadeleye devam etmek gerekiyor."

LATOVLEVİCİ: ''AVRUPA'DA OYNAMAYA ALIŞTIM''

Başkent ekibinin Romanya'nın Steaua Bükreş takımından kadrosuna kattığı Latovlevici de Gençlerbirliği'ne transferinin gündeme gelmesinin ardından kırmızı-siyahlıların golcüsü Bogdan Stancu'dan bilgi aldığını aktardı.

Vatandaşı Stancu'nun kendisine "gel, iyi kulüp" dediğini kaydeden deneyimli defans oyuncusu, iyi oynayıp, takıma yardımcı olmayı hedeflediğini belirterek, "Avrupa liglerinde oynamaya alıştım. Gençlerbirliği ile de Avrupa kupalarında oynamayı çok isterim" diye konuştu.