İSTANBUL HABERLERİ

'Gelecek anneden başlar' diyenler Momtalks'ta buluştu

DHA
05.05.2017 - 14:31 |Son Güncelleme :
DHA

İSTANBUL, (DHA) - ANNELİK eğitiminin önemine dikkat çekmek amacıyla ilk kez düzenlenen "Momtalks" etkinliği yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Bahçeşehir Üniversitesi'nin ev sahipliğinde,"Gelecek anneden başlar" sloganıyla gerçekleşen etkinlik anneleri ve anne adaylarını alanında uzman isimlerle bir araya getirdi. Geliri Ümmiye Koçak tarafından kurulan Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğuna bağışlanacak olan organizasyonun "ilham veren hayatlar" başlıklı ilk panelinde Ümmiye Koçak gerçekleştirdiği hayalini katılımlarla paylaştı. Program, "sosyal medyanın uzman anneleri" paneliyle sürdü. Doğan Cüceloğlu, Mümin Sekman ve Özgür Bolat'ın yer aldığı üçüncü panelde ise "21. yüzyılda anne ve baba olmak" konusu ele alındı. Programın dördüncü etkinliği "özel çocuk ve özel anneler" başlığı altında gerçekleşirken, beşinci  panelde Nil Karaibrahimgil annelik anılarını katıloımcılarla paylaştı. Program, çocuk ve ergen psikiyatristi Prof. Dr. Yankı Yazgan'ın sunumuyla son buldu.   

Programın fikir annesi yazar ve Bahçeşehir Üniversitesi Eğtim Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bahar Eriş etkinliğin amacıyla ilgili şunları söyledi:

"Anne çocuğun hayatındaki ilk ve en önemli figürlerinden birisi. Hayatın ilk birkaç yılı çocuğun her yönden gelişimi açısından çok önemli. Anne ile çocuk arasında o dönemde yaşanan ilişki hayatın geri kalanını çok büyük oranda etkiliyor. Türkiye'ye baktığımızda her 3 kadından 2'sinin lise terk olduğunu görüyoruz. Bu yüzde 60'lık bir oran demek ve bu, OECD ülkeleri arasındaki en yüksek oran. Dolayısıyla  annenin eğitimi problemi var, biz de bu organizasyonda bu mesajın verilmesini, annenin eğitimin öneminin vurgulanmasını istedik."

Annelere kendilerini her daim geliştirmeleri tavsiyesinde bulunan Eriş,  "Biz her zaman spotları çocuğa tutuyoruz ama anne babalık bence ilk olarak aynaya bakmakla  başlıyor. Anneler aynaya baksınlar, kendilerini güçlendirsinler, geliştirsinler, okusunlar . Okul her zaman eğitimle eş anlamlı değildir, asla okul şansım olmadı demesinler. Kendilerini sürekli geliştirmeye çalışsınlar ki çocukları da daha donanımlı bir annenin faydalarını yaşasın" dedi.

"ÖNEMLİ OLAN ÇOCUĞU OLDUĞU GİBİ KABUL ETMEK"

Anne babalara çocukları için ne istediği sorulduğunda ilk önce "mutluluk" cevabını verdiklerini söyleyen eğitimci ve yazar Özgür Bolat, "Ama davranışlara baktığımız zaman başarı odaklı olduklarını görüyoruz. Bunun sebebi ise başarıyı kendilerindeki bir eksikliği kapatmak için kullanıyor olmaları. Ancak bunun için başarıya gerek yok eğer farkındalıkları yüksekse, kendilerini ve çocuklarını olduğu gibi kabul ederlerse, çocuğa 'sen, sen olduğun için değerlisin' duygusunu verirlerse çocuk zaten mutlu bir şekilde büyür. Bir de çocuğa etki yaratabileceği bir alan bırakırlarsa çocuk zaten başarılı olur. Eğer çocuk olduğu gibi kabul edilmediğini düşünürse bu şekilde başarılı olmasının da bir anlamı olmaz. Çünkü bu şekilde başarılı olan bir çocuk içindeki eksikliği gideremez ve hayatı boyunca sürekli başarıyı kaybetme kaygısıyla yaşar. Bu nedenle ben asıl olayın çocuğun kendisi gibi kabul edilmesi olduğunu söylüyorum. Anne babaların da bunu yapabilmesi için önce kendilerine dönmeleri lazım" diye konuştu.

(FOTOĞRAF)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden 'Gelecek anneden başlar' diyenler Momtalks'ta buluştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mayıs 2017 tarihinde saat 14 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Gelecek anneden başlar' diyenler Momtalks'ta buluştu haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

30 Mayıs 2020, Cumartesi
 • İmsak
  03:33
 • Güneş
  05:28
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  17:05
 • Akşam
  20:35
 • Yatsı
  22:21
Sayfa Başı