ADANA HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Gazeteci Utku Sağılır’ın ilk kitabı çıktı

DHA
31.10.2017 - 13:49 | Son Güncelleme :
DHA

ADANA,(DHA) - ADANA Büyükşehir Belediyesi Altın Koza A.Ş. Basın Danışmanı-Gazeteci Utku Sağılır’ın ilk kitabı 'Kardeşliğin Başkenti Adana' okuyucuyla buluştu.
Adana’daki barış, kardeşlik ve hoşgörü ortamına vurgu yapan Sağılır, kentin her açıdan gelişimi için çaba harcayan 49 isme yönelttiği sorulara aldığı cevaplardan derlediği kitabında, doğup büyüdüğü şehrin çok dile getirilmeyen fakat kendisine göre en büyük zenginliğini oluşturan özelliklerini Türkiye’ye duyurmayı amaçladığını söyledi. Utku Sağılır, Adana’yı yeryüzündeki nadide bir inci gibi eşsiz kılan özellikler bulunduğunu, kitabında bu güzellikleri anlatmak istediğinı ifade etti.
Kitabında kentin özelliklerine vurgu yapmak istediğini söyleyen Sağlır şöyle konuştu:
"Adana dünyanın en verimli ovalarının birinde kurulu. Yumuşak iklimi, Akdenizin en bakir kıyıları, Torosların eteklerindeki ilçeleri, tarihi, tarımı, sanayisi, debisi yüksek nehirleri, bitki çeşitliliği, ulaşım olanakları ve yetiştirdiği birbirinden yetenekli sanatçılarıyla eşsiz bir şehir. Adana bölgenin, ülkenin ve dünyanın sayılı kentlerinden biri olma potansiyeline sahip. Fakat Adana’nın öyle bir özelliği var ki; bilmeyenlerin mutlaka duyması, bilenlerin de ne anlama geldiğini iyice kavraması gerekiyor. Adana’da çocuklar büyürken komşularının, arkadaşlarının, dostlarının, hemşehrilerinin etnik kökenini, mezhebini bilmez. Ebeveynlerce bu tür bilgiler çocuklara öğretilmez. Bu tür ayrıntıları aktarmak ayıp sayılır. Zaten kimse de arkadaşlıklarında, insan ilişkilerinde bu özellikleri umursamaz. Adanalı kente göçle geleni sorgulamaz, bağrına basar, ‘garibandır, ilişmeyin’ diyerek kabul eder. Adanalının yüreği geniş, ruhu zengindir, cömerttir, gözü gönlü toktur. Bakmayın yıllarca Adana’nın 3. sayfa haberlerine konu olduğuna. Bu biraz da Adanalı’nın haksızlığa dayanamayışından, delikanlılığındandır. Daha çok da polis-adliye muhabirlerinin ölümüne çalışmasından, başka illerdeki suç istatistiklerinin bilinmemesinden, Adana’nın dillere pelesenk edinmesindendir. Türkiye’nin ve bölgemizin kardeşlik, barış ve hoşgörü ortamına yoğun ihtiyaç duyduğu günümüzde Adana’daki bu güzel yapının mutlaka bilinmesi, örnek alınması gerektiğine inanıyorum. Kardeşliğin Başkenti Adana kitabında, kentin bu özelliğine vurgu yapmak, bilmeyenlere anlatmak istedim.”

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gazeteci Utku Sağılır’ın ilk kitabı çıktı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Mayıs 2021, Perşembe
 • İmsak
  03:50
 • Güneş
  05:26
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  16:28
 • Akşam
  19:45
 • Yatsı
  21:13
Sayfa Başı