Galatasaraylı oyuncuya flaş ceza

Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, Galatasaray Medical Park oyuncusu David Hawkins ile ilgili dosyayı karara bağladı.

Haberin Devamı

Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, Galatasaray Medical Park'ın ABD'li oyuncusu David Hawkins'e, doping numunesinde yasaklı maddeye rastlandığı için 4 yıl hak mahrumiyeti cezası verdi.

Federasyondan yapılan açıklamada, Beko Basketbol Ligi'nde 22 Aralık 2012 tarihinde İstanbul'da oynanan Galatasaray Medical Park–Royal Halı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi maçının ardından doping kontrolü yapıldığı belirtilerek, “Köln Doping Kontrol Merkezi'nin 16 Ocak 2013 tarih ve S20128648-1 sayılı analiz sertifikasından ve eklerinden anlaşıldığı üzere Galatasaray Medical Park sporcusu David Hawkins'in idrarında 2013 yılı WADA yasaklı maddeler listesinde bulunan 'Methylecgonine' maddesi saptanmıştır. Kurulumuz tarafından Hawkins hakkında, Dopingle Mücadele Yönergesi kapsamında, müsabakalara katılmasının yasaklanması için 21 Ocak 2013 tarih ve 68 sayı ile tedbir kararı verilmiştir” denildi.

Açıklamada, Hawkins'in B numunesinde de “Methylecgonine” maddesine rastlandığı ayrıca ABD'li oyuncunun 2007 yılında İtalya'da oynadığı dönemde de doping kontrolünde “Metabolik Tetrahydrocannabinol” aldığı tespit edildiği için 3 ay hak mahrumiyeti aldığı vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

“Hawkins'in Disiplin Yönergesi'nin 32. maddesi ve Dopingle Mücadele Yönergesi'nin 5. maddesi ile Dopingle Mücadele Yönergesi Disiplin Uygulamaları, Cezai Yaptırımlar Yönergesi'nin 3.2., 3.7.1, 3.7.5 ve 3.12. maddeleri çerçevesinde, tedbir tarihi olan 21 Ocak 2013'ten başlamak üzere 4 yıl hak mahrumiyeti ve 10 bin lira para cezası ile tecziyesine, ceza kararının, ilgili yurt içi ve yurt dışı kurumlara bildirilmek üzere Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanlığı'na sunulmasına karar verildi.”

Bu arada, Galatasaray Kulübü'nün olayla ilişkisi bulunmadığının belirlendiği ve bu nedenle sarı-kırmızılı kulübe herhangi bir ceza verilmediği bildirildi.

Haberle ilgili daha fazlası: