Galatasaray'ın Kevin Grosskreutz transferini FIFA onaylamadı

Galatasarayın Kevin Grosskreutz transferini FIFA onaylamadı

FIFA, TMS Sistemi'ne (Oyuncu eşleştirme) zamanında girilmeyen Galatasaray'ın Kevin Grosskreutz transferini onaylamadı. Öte yandan internet sitesinden bir açıklama yapan Galatasaray, FIFA'nın Galatasaray'ın savunmasındaki zamanlama gerekçesini kabul ettiğini ancak imza eksikliği gerekçesiyle transfere ret kararı verdiğini bildirdi.

Haberin Devamı

FIFA, Galatasaray'ın transferin son gününde renklerini kattığı Kevin Grosskreutz'un lisans işlemlerini onamazken, Galatasaray'dan gönderilen evrakların imzasız ve boş olduğu bildirildi.

Galatasaray Sportif Direktör Yardımcısı Uğur Yıldız'ın FIFA'ya gönderdiği belgelerde imzaların eksik olduğu öğrenildi ve FIFA, Kevin Grosskreutz'un transferini geçersiz kıldı. Alman futbolcu, Galatasaray'ın kadrosunda yer alıp çalışmalarına devam edecek ancak devre arasındaki transfer döneminde durumu netlik kazanacak.

FIFA tarafından alınan kararın, Galatasaray ve Borussia Dortmund kulüpleri ile hem Türkiye hem de Almanya futbol federasyonlarına bildirildiği öğrenildi.

Galatasaray, Grosskreutz'un bonservisi için Borussia Dortmund'a 1,5 milyon avro ödemiş ve 3 yıllık mukavele imzaladığını borsaya bildirmişti.

GROSSKREUTZ TRANSFERİNDE NE OLMUŞTU?
Galatasaray, yıldız futbolcu Kevin Grosskreutz'u İstanbul'a getirmesine rağmen dün basında yer alan haberlerde sürpriz bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığı yazılmıştı. Alman futbolcunun kulübü Borussia Dortmund'un Grosskreutz'un Transfer Matching System (TMS) üzerindeki eşleşmesini zamanında yapamadığı bu nedenle transferin gerçekleşmeme durumunun olduğu iddia edilmişti. Ancak Borussia Dortmund kulübü yaptığı açıklamada transferde yaşanan sıkıntının kendilerinden kaynaklanmadığını belirtmişti. İşin aslı ise Galatasaray'ın dün geç saatlerde internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada meydana çıkmış, sarı kırmızılı kulüp gereken evrak kopyalarının 23:55'de TMS sistemine girildiğini ancak 'TMS sisteminde yaşanan problem' nedeniyle işlemin sonuçlanma saatinin 00:00:48 olarak gözüktüğünü yaşanan sıkıntının da bu 48 saniyeden kaynaklandığını belirtmişti.


Haberin Devamı


GALATASARAY: FIFA'NIN GEREKÇESİ İMZA EKSİKLİĞİ
FIFA'dan gelen ret kararı sonrasında internet sitesi üzerinden bir açıklama yayınlayan sarı kırmızılı kulüp, FIFA'nın Galatasaray'ın savunmasındaki zamanlama gerekçesini kabul ettiğini ancak ret kararına gerekçe olarak 'imza eksikliğini' gösterdiğini belirtti.

Galatasaray'dan yapılan açıklama şu şekilde;

"FIFA, Galatasaray Spor Kulübü'nün profesyonel futbolcu Kevin Grosskreutz'un transferiyle ilgili yaptığı başvuruyu reddetti.

Başvurunun Galatasaray'ın savunmasında olduğu gibi zamanında yapıldığını kabul eden FIFA, ret gerekçesi olarak taranmış evraklardaki imza eksiğini gösterdi. Galatasaray'ın Borussia Dortmund'dan transfer ettiği oyuncu ancak ara transfer döneminden sonra, yani 01.01.2016 tarihi itibariyle Galatasaray formasıyla resmi müsabakalarda yer alabilecek."


GROSSKREUTZ: MAALESEF...
FIFA'nın, Galatasaray'a transferini onaylamadığı Kevin Grosskreutz'dan ilk açıklama geldi.

Instagram hesabında bir paylaşım yapan Alman futbolcu, "FIFA futbol oynama yetkimi onaylamadı fakat yine de önümüzdeki hafta İstanbul'a gideceğim ve antrenmanlara başlayacağım. Maalesef ocak ayına dek kendimi yalnızca antrenmanlarda kanıtlamaya çalışacağım" ifadelerini kullandı.


Galatasarayın Kevin Grosskreutz transferini FIFA onaylamadı