Galatasaray'ın Kevin Grosskreutz transferi kördüğüm oldu

Galatasarayın Kevin Grosskreutz transferi kördüğüm oldu

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Galatasaray'ın dün İstanbul'a getirdiği Grosskreutz'un transferinde yaşanan sorun nedeniyle bir açıklama yaptı. TFF açıklamasında, yaşanan sorunda bir sorumlulukları olmadığı çünkü Transfer Matching System'in (TMS) kulüplerin kullandığı bir sistem olduğunun altı çizildi. Öte yandan Borussia Dortmund kulübü de bir açıklama yaparak sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını ve 'gerekli adımların' zamanında atıldığını belirtti.

Haberin Devamı

Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklama şöyle;

"Bilindiği üzere 2015-2016 Sezonu Birinci Transfer ve Tescil Dönemi dün sona ermiş ve FIFA'nın global düzeyde kullandığı Transfer Eşleştirme Sistemi (TMS) gece yarısı itibariyle ülkemizde kullanıma kapanmıştır. Bu sistem kulüpler tarafından kullanılan ve federasyonlar ve FIFA tarafından denetlenen bir sistemdir.

GROSSKREUTZ TRANSFERİNDE NE OLMUŞTU?
Galatasaray, yıldız futbolcu Kevin Grosskreutz'u dün gece İstanbul'a getirmesine rağmen bugün yer alan haberlerde sürpriz bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığı yazılmıştı. Alman futbolcunun kulübü Borussia Dortmund'un Grosskreutz'un Transfer Matching System (TMS) üzerindeki eşleşmesini zamanında yapamadığı bu nedenle transferin gerçekleşmeme durumunun olduğu iddia edilmişti. Sarı kırmızılı kulübün Kevin Grosskreutz'la ilgili FIFA'nın TMS sistemine zamanında gerekli evrak ve bilgileri girdiği ancak oyuncunun kulübü Borussia Dortmund'un eşleştirmeyi geciktirdiği konuyla ilgili nihai kararı FIFA'nın vereceği de haberlerde yer alan başka bir ayrıntıydı.


Sistemin bir transfere onay vermesi için işlemin yapıldığı iki kulübün girdikleri veri ve dokümanların eşleşmesi şarttır. Bu eşleşmenin ardından önce transferin yapıldığı federasyona, o federasyonun konfirmasyonunun ardından ise transferi yapan kulübün federasyonuna konfirmasyon için otomatik bir bilgilendirme yapılır. Konfirmasyonun ardından transfer sertifikası talebi gerçekleşir.

Bugün bazı gazetelerde yer aldığı şekilde, Türkiye Futbol Federasyonu'na transfer için herhangi bir dosya iletilmesi ve TFF'nin bunu FIFA'ya göndermesi gibi bir uygulama kesinlikle bulunmamaktadır. TMS sistemi, kulüpler tarafından kendilerine özel şifrelerle kullanılabilen oldukça kapsamlı bir uygulamadır.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak yaşanan sıkıntının çözümü noktasında kulübümüzün başvurusunun FIFA'nın ilgili birimlerine iletildiğini ve gündemde olan transferle ilgili kararın FIFA tarafından önümüzdeki günlerde verileceğini özellikle belirtmek isteriz."


ALMANYA'DAN DA CEVAP GELDİ
Kevin Grosskreutz'un Galatasaray'a transferindeki gelişmeler üzerine Borussia Dortmund da bir açıklama geldi. Alman kulübünden yapılan açıklamada, Grosskreutz'un transferi konusunda Galatasaray'la anlaşmaya varıldığı ve transferin gerçekleşmesinin beklenildiği ifade edildi.

Açıklamada, "Borussia Dortmund Kulübü, transferin gerçekleşmesi için "FIFA TMS" transfer sisteminde kanıtlanacak bir şekilde zaman ve resmi olarak istisnasız gerekli adımları atmıştır" ifadesi kullanılırken, konunun FIFA tarafından açıklığa kavuşturulacağı kaydedildi.

Grosskreutz'un sarı-kırmızılı takıma transferiyle ilgili bilgilerin, FIFA'nın sistemine girişi sırasında yaşanan sorun nedeniyle, transferde belirsizlik ortaya çıkmıştı.


SON KARARI FIFA VERECEK
Tüm bu gelişmelerden sonra gözler FIFA Oyuncu Statüsü Komitesi'ne çevrildi.

Dortmund'un, Galatasaray ve Kevin Grosskreutz üçgeninde yaşanan tüm gelişmeleri değerlendirmeye alacak olan FIFA Oyuncu Statüsü Komitesi, Türkiye Futbol Federasyonu'ndan da bilgi alarak kararını en geç 1 hafta içerisinde açıklayacak.

Galatasarayın Kevin Grosskreutz transferi kördüğüm oldu
GALATASARAY'A SON DAKİKA ŞOKU!

Haberle ilgili daha fazlası: