GeriSpor G.Saray'ın maçı Almanya'da
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

G.Saray'ın maçı Almanya'da

Hükümet ile Futbol Federasyonu, UEFA'nın kararı doğrultusunda Galatasaray ve Beşiktaş'ın maçlarını tarafsız sahada oynanması yönünde karar verdi. Akşam saatlerinde UEFA, Galatasaray-Juventus maçının 2 Aralık'ta Almanya'nın Dordmund kentindeki Westfalen Stadı'nda oynanacağını açıkladı.

UEFA, Galatasaray ile İtalya'nın Juventus takımı arasındaki Avrupa Şampiyonlar Ligi karşılaşmasının, 2 Aralık'ta Almanya'nın Dordmund kentindeki Westfalen Stadı'nda oynanmasına karar verdi.

UEFA tarafından yapılan yazılı açıklamada, 25 Kasım'da İstanbul'da oynanması gereken, ancak bu kentte yaşanan terör olayları nedeniyle ertelenen Galatasaray-Juventus karşılaşmasının 2 Aralık Salı günü TSİ 21.45'te Dortmund'ta yapılacağı belirtildi.

Galatasaray Kulübü, karşılaşmanın tarafsız sahada yapılması yönünde karar alan UEFA'ya, bugün Dordmund'taki Westfalen Stadı'nı tercih ettiğini bildirmişti.

CANAYDIN: ÇOK DİRENDİK

Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Futbol Federasyonu'nun, bugün bildirilen süreye kadar oynamak istedikleri stadın ismini UEFA'ya göndermelerini istediğini söyledi.

Özhan Canaydın, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'un kendisini arayarak, ''Federasyon ve hükümet olarak UEFA'nın dış sahada oynama kararını kabul ediyoruz'' dediğini belirterek, ''Bizim de UEFA'ya yer bildirmemizi istedi. Çok direndik, ama kriterlere göre 3 yıl Avrupa kupalarından men edilebilirdik. Bu nedenle saat 17.00'ye kadar alternatifli bir stat tercihini UEFA'ya ileteceğiz'' diye konuştu.

GS DORTMUND WESTFALEN YA DA SCHALKE  ARENAYI TERCİH ETTİ

Galatasaray Kulübü, 2 Aralık Salı günü Juventus ile yapılacak Avrupa Şampiyonlar Ligi maçının, Dortmund Westfalen ya da Schalke Arena stadyumlarından birinde oynanmasını istediğini bildirdi.

Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamaya göre, TSİ 17.00'ye kadar Galatasaray Spor Kulübü'nden karşılaşmanın oynanacağı ülke ve şehir ismi istemesi üzerine, yapılan görüşmeler sonrasında iki alternatif UEFA'ya resmen bildirildi. 

Kulüp 2. Başkanı ve Basın Sözcülü Ali Dürüst, statların sahibi olan kulüplerle anlaşmaya çalıştıklarını belirterek, ''Ekonomik konuları görüşüyoruz. UEFA bizden sadece bir stat ismi istiyor. Bunu da kısa bir sürede bildireceğiz'' dedi.

Bundesliga'da ekiplerinden Borussia Dortmund'un maçlarını oynadığı Dortmund Westfalen Stadı, 68.600 kişi kapasiteye sahip. Stat kapasitesi UEFA karşılaşmalarında ise 52 bin kişiye düşerken, 1974 yılında hizmete açılan Westfalen Stadı, 1996-1999 yılları arasında yenilendi.

Almanya'nın en modern stadı olarak kabul edilen Schalke Arena Stadı ise 62 bin kişi kapasiteye sahip. 13 Eylül 2001 tarihinde açılanstadyum, modern stat mimarisinin en son örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

BJK SCHALKE  VE WESTFALEN'I SEÇECEK

Beşiktaş, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde 1-1'lik Lazio beraberliği sonrası İstanbul'a dönerken, UEFA'nın aldığı tarafsız saha kararı siyah-beyazlıların ağırlıklı gündem maddesi olmayı sürdürdü.

Atatürk Havalimanı'nda açıklama yapan Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Hüsnü Güreli, UEFA'nın kararına olan tepkisini sürdürerek, şunları söyledi:

''Yapılan, federasyonumuza, hükümetimize ve milletimize karşı saygısız bir davranıştır. Ekonomik göstergelerimizin yükseldiği her dönemde önümüze çıkarılan birtakım setlerin örnekleridir. Ülkemize yapılan büyük haksızlık. İnşallah ülkemizi en iyi şekilde temsil edip gruptan çıkacağız ve gereken cevabı da en iyi şekilde vermiş olacağız.''

''ALMANYA'YI TERCİH EDEBİLİRİZ''

Kulüp komitelerinin stat için çalışmalar yaptığını belirten  Hüsnü Güreli, ''Bizim için önemli olan stadı doldurmak ve taraftar getirebilmek. Almanya'da çok sayıda taraftarımız var. Schalke ile Westfalen statlarının durumuna bakıyoruz. Bizim için milli bir mesele oldu. Almanya'da iyi organize olabiliriz. Önemli olan Beşiktaş'ın desteklenmesi'' diye konuştu.

ALTINSAY: İTİRAZ EDECEĞİZ

Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim altınsay, UEFA'nın kararını haksız ve skandal olarak nitelendirdi. Türkiye'deki ortamı bir iki olayın değiştiremeyeceğini anlatan Altınsay, ''Bütün imkanlarımızla bu karara itirazımızı sürdüreceğiz. FIFA'ya ve Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvuru hakkımızı kullanacağız. Beşiktaş birAvrupa takımı. Avrupa'nın her yerinde Beşiktaşlı var. Yer bizim için fark etmez ama ilk düşüncemiz Almanya'' dedi.

Altınsay, deplasmanda alınan 1-1'lik Lazio beraberliği için ise ''Beşiktaş öyle bir seviyeye geldik ki, berabere kalmak ve UEFA'ya katılmayı garantilemek çok önemli bir sonuç değil. Çok üzüntü de duymadık bu sonuçtan. İyi bir Avrupa takımı gibi oynadık. Grup, 'Gordion Düğümü' haline geldi. Biz de Büyük İskender gibi davranıp, kılıcımızı atıp Chelsea'yi yenerek bu düğümü çözeceğiz'' şeklinde konuştu.

Hafta sonunda Fenerbahçe ile oynayacakları derbi maça da değinen Altınsay, bu mücadeleye büyük önem verdiklerini anlatarak, ''Onlara gerekli saygıyı göstermezsek hüsrana uğrayabiliriz. Lazio maçından sonra düşüşe geçmek bize yakışmaz'' diye görüş belirtti.

ENGİN: TEK HEDEFİMİZ GALİBİYETTİ

Beşiktaş Futbol Takımı Menajeri Sinan Engin, Lazio karşısında galibiyetten başka bir şey düşünmediklerini ifade etti.

Lazio'yu orada yenip grupta işi bitirmeyi planladıklarını, ancak elde ettikleri beraberliğin de iyi bir sonuç olduğunu anlatan Engin, ''Şimdi önümüzdeki Chelsea maçını kazanıp bir üst gruba çıkmanın hesaplarını yapıyoruz. Maçımızı da İstanbul'da oynamak istiyoruz'' dedi.

Engin, Fenerbahçe maçıyla ilgili de ''Favorisi kesinlikle yok. Heriki taraf da galibiyet için oynayacak. Hak eden kazansın'' diye konuştu.

Beşiktaş'ın yıldız oyuncusu Sergen de Lazio ile zorlu bir Avrupa maçı yaptıklarını anlatarak, ''Çok iyi yoldayız. Her şey bizim için iyi gidiyor. İlhan golü atsa maç bitmişti, ancak bunlar üst düzey maçlar. Her şey çok zor. Yolumuzda yürüyoruz'' dedi.

ATA AKSU: BU İŞİM PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Futbol Federasyonu Başkan Vekili Ata Aksu, UEFA'nın Türkiye'deki Avrupa kupası maçlarının tarafsız sahaya alınması kararının nihai olduğunu kendilerine bildirdiğini söyledi.

UEFA'ya federasyon olarak resmi itirazlarını dün yaptıklarını anlatan Aksu, ''Bize iletilen cevapta, Acil Durumun Paneli tarafından alınan kararın nihai olduğu bildirildi. Sunulan güvenlik garantilerinin dikkate alındığı, ancak saldırıların etkisinin bu ülkelerde hala sürdüğü kaydedildi. UEFA, kararı alırken üzüntü duyduğunu ve bu nedenle uygulamayı 3 maçla sınırlı tutarak dayanışma içinde olduklarını göstermek istediklerini kaydetti'' diye konuştu.

Aksu, daha önce belirttikleri gibi İsviçre'deki Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) gideceklerini de kaydederek, ''Hukuki bir süreç vardır. Mahkeme, yürütmeyi durdurabilir veya oynandıktan sonra lehimize kara çıkarsa büyük tazminata mahkum olabilirler. Önemli olan hakkımızı aramak. Bu işin peşini bırakacak değiliz. Pes etmeyeceğiz. Elimizden gelen tüm mücadelemizi sonuna kadar yapacağız'' dedi.

Ayrıca, Galatasaray'ın UEFA'ya alternatif bir sahayı TSİ 17.00'ye kadar bildirmesi gerektiğini de dile getiren Aksu, ''Bu zorunluluk doğdu. Öyle olmazsa UEFA kendisi bir belirleme yapacaktır'' diyerek sözlerini tamamladı.

False