Futbolun görünmeyen yüzü

Futbolun görünmeyen yüzü

2022 Dünya Kupası'na evsahipliği yapma hakkını kazanan Katar'da hazırlıklar devam ederken, 1,5 milyondan fazla işçinin daha bu ülkeye gelmesi bekleniyor.

Haberin Devamı

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Katar'ın iş gücünün yüzde 94'ü göçmen işçilerden oluşurken, bunun da yüzde 40'ı Nepal'den gelen işçilerle sağlanıyor. Katar'da çalışmak için geçen yıl 100 binden fazla Nepalli işçi bu ülkeye göç etti.

Haberde ayrıca, Nepal'in Doha Büyükelçiliği'nin verdiği bilgilere göre 4 Haziran ile 8 Ağustos tarihleri arasında, inşaatlarda çalışan toplam 44 Nepalli işçinin hayatını kaybettiğine dikkat çekildi. İnşaatlarda yaşanan ölümlerin yarıdan fazlası kalp krizinden kaynaklanırken, kalp yetmezliği ve iş kazaları da ölüm nedenleri arasında yer aldı.

2022 Dünya Kupası'nın Katar'a verilmesi başından bu yana tartışmalara neden oldu. FIFA Başkanı Sepp Blatter'ın da zaman zaman açıklama yapmak zorunda kaldığı konuda, önde gelen futbol otoritelerinden bazıları Katar'da yaz aylarındaki aşırı sıcak hava gözönünde bulundurulduğunda Dünya Kupası'nın nasıl keyifli ve istenildiği gibi geçeceğini sorgularken, bazıları da kupanın kış aylarında düzenlenmesi teklifini getirdi.

Haberin Devamı


Futbolun görünmeyen yüzü


Malezyalı bir çift, Katar'daki 2022 hazırlıkları sırasında inşaatlarda ölen 2 çocuğunun fotoğraflarına bakarak gözyaşı döküyor.

Haberle ilgili daha fazlası: