GeriSpor Futbolumuzdaki çirkinlikler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Futbolumuzdaki çirkinlikler

Serdar ÇAKMAN

Rahmetli Özal'ın, Türk futboluna en büyük katkısı Futbol Federasyonu'nun özerkliğini sağlaması olmuştu. Yani futbol alemi kendi kendisini idare edecekti. Ama ne gezer, eksikleri aradan 9 yıl geçmesine rağmen gideremedik. Üstelik aklımıza gelen bütün şeytanlıkları da uygulamaya koyduk. Sonuçta bugün ülkemizin federasyonu, seçilmemiş ve siyasi otoritenin ataması ile görev yapmak zorunda kalmıştır.

Her fırsatta demokrasiden ve eşitlikten bahseden bizler, bir federasyon bile oluşturamadık. Neden? Çünkü koltuk sevdalılarımız vardı. Kişisel menfaatlerini toplumun çıkarlarının önünde düşünenler vardı. Ve suyu bulandırıp, avladıkları balıkları sadece kendileri yemek istiyenler vardı. Bu kişilik arayışındaki insanlarla bu iş ancak bu kadar olur. Federasyon genel kurul delegelerinden 78 tanesi taplantıya gelmedi. İşte bunlardan 2 tanesi gelse belki bu kaos giderilebilecekti. Bu 78 kişi maçlarda dökülen kanların da sorumlusudurlar. Vicdanları hiç mi rahatsız olmayacak.

DÖŞEMECİ ERMAN

Bir de bu karışıklıklar içerisinde hakemlik camiasında kendisini peygamber gibi görüp, her şeye yalan, yanlış karar verip, ahkam kesen döşemeciler türedi. Bizim Erman Toroğlu'ndan bahsediyorum. Yazdıklarından içinden çıktığı sebze halindeki kabzımallar utanır oldular. ‘‘Bizim sebze halindeki yaşamda böyle abuk subuk sözlerle insanlar birbirlerine hitap etmezler’’ diyorlar.

İki haftadır yazdıklarında ‘‘yok beraber döşeyelim’’ yok, ‘‘hasancık kemiği’’ yok ‘‘bana döşerler’’ deyip, duruyor. Araştırdım, beni kastediyormuş. Kendisi söyledi. Mart kedisiymişim. Hem yapıp, hem bağırıyormuşum. Bunlar Erman'ın ifadeleri. Yaptığım da, hakemlik zamanımda kendime çıkar ve menfaat sağladığımmış.

Bunlar ayıp ve terbiyezisce iftiralar. Bunları sağda solda konuşup, insanları karalayıp, leke bırakma çalışmaları yapmak yerine, varsa belgeleriyle, asıl suçluları teşhir etmek, bu camiayı töhmet altında bırakanları ortaya dökmek ve haklarında yasal işlemleri başlatmak daha mantıklı değil mi? Ama bu söylediklerim seviyeli insanların işi. Kaliteli toplumu yaratmamız için seviyeli insanlara ihtiyacımız var. Döşemecilek değil.

Yazılarında bahsettiğim isimlerle görüştüm. Dedikodu şeklindeki palavralara zaten cevap verecek düzeysiz insanlar değiller. Erman, palavraların elinde patladı. Döşemek istediğin borunun ucu sana doğru döndü. Delikanlıysan attığın palavralardaki isimlerin hepsini karşı karşıya getirirsin. Bu alemden çekip gitmesi gereken biri varsa o da ben değil, sensin.

Sen ancak reklam filmlerine yakışırsın.

False