GeriSpor Futbol cinnet geçiriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Futbol cinnet geçiriyor


Futbolda şampiyonluk ve ligde kalma yarışları kızışınca, tribündeki gerilim de tırmandı ve statlar kana bulanmaya başladı. Spor ve centilmenliğin bir kenara bırakılarak futbola gölge düşürülmesine yol açan bu acı tablonun aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 4 ülkede sadece önceki günkü bilançosu resmi olmamamakla birlikte 7 ölü, 79 yaralı.

Trabzon-F.Bahçe maçında yaşanan savaş manzaralarının faturası 14 yaralı, 68 gözaltı olurken, taraftarların bu spora nasıl gölge düşürüp kana buladıklarının canlı şahidi olduk. Taraftarların maça giderken yanlarına aldıkları döner bıçakları, usturalar, zincirler, taşlar ve sopalar ise futbolun bir cinnete dönüştüğünü belgeledi.

En acı haber ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nden geldi. Lubumbashi'deki ülkenin iki ünlü kulübü Lupopo ile Mazembe arasındaki maçta sahaya atılmaya başlayan yabancı maddeler üzerine tırmanan gerilimi bastırmak isteyen güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz kullanınca felaket yaşandı. Panik, 7 kişinin ölümüne, 51 kişinin yaralanmasına yol açtı.

İtalya'da lider Roma ile 3. sıradaki Lazio arasındaki maç öncesi iki takım taraftarları Roma'yı birbirine kattı, polisle çatıştı, molotof kokteylleri atıldı. 2'si kamereman olmak üzere 6 kişinin yaralandığı olaylarda, 3 kişi gözaltına alınırken, maçta Roma'nın Brezilyalı futbolcusu Cafu için atılan ırkçı sloganlar başka bir kara leke oldu.

Olaylar yanında ırkçı sloganlar Lazio'nun da başına dert olacak. Lazio'nun sahasının kapatılması gündemde. Belçika'daki Anvers-C.Brugge maçı sonrası çıkan olaylarda 8 kişi yaralandı, 40 kişi gözaltına alındı, 6 kişi de tutuklandı. Hakem Marcel Javaux ise Anvers taraftarları annesine ``Fahişe'' diye bağırınca göz yaşları arasında maçı 10 dakika durdurdu.

Hakemin daha sonraki ``Ben bunları öldüreceğim. Artık bu holiganlara karşı bir çare bulunması gerekiyor. Siyaset hiçbir tedbir almıyor ve olaylar gitgide büyüyor'' sözleri ise yaşanan çılgınlığın her geçen gün tırmandığının ve yeni boyutlar kazandığının en büyük örneği oldu.

False