GeriSpor Formula'da şike mi takım ruhu mu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Formula'da şike mi takım ruhu mu

Avusturya Grand Prix'sinde Brezilyalı pilot Rubens Barrichello'nun baştan sona önde götürdüğü yarışın birinciliğini son anda gelen emir üzerine Schumacher'e teslim etmesi, Ferrari takımını hedef tahtası haline getirdi.

Formula 1'de yarışan diğer takımlar olayı ‘‘utanç verici’’ diye nitelediler. Ferrari taraftarları infial içinde. Uluslararası Otomobil Federasyonu ise takımı ve iki pilotu 26 Haziran'da ifade vermeye çağırdı.

FERRARİ takımının Avusturya Grand Prix'sinin finişinde, yarışı önde götüren Rubens Barrichello yerine Michael Schumacher'i birinci yapması Formula 1 dünyasını fena karıştırdı. Schumacher'in takım şefinin emriyle hak etmediği bir birincilik elde etmesi, Formula 1'de yarışan diğer takımlar kadar Ferrari taraftarlarını da ayağa kaldırdı.

İFADE VERECEKLER

Bu yıl beşinci kez dünya şampiyonu olmaya hedefleyen Schumacher şu anda Formula 1 pilotlar klasmanında 54 puanla önde gidiyor. Önceki günkü yarışın finişinde ekipten gelen emir üzerine Barrichello'nun yavaşlayıp öne geçirdiği Schumacher bu manevra sayesinde fazladan dört puan kazandı. İki numaralı pilot olan Brezilyalı Barrichello'nun hak ettiği birincilik yerine ikincilik elde etmesi sonucu Schumacher şampiyonluğa biraz daha yaklaşmış oldu. Birincilik sayesinde 10 puan elde etti ve en yakın rakibi olan Williams ekibinden Juan Pablo Montaya'nın 27 puan önüne geçti.

Ferrari takım elemanlarıyla her iki pilotun önümüzdeki 26 Haziran'da Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA önünde ifade vereceği açıklandı. Ferrari ve pilotların, hem yarış sonundaki pozisyon değişikliği konusunda hem de ödül töreni sırasında Schumacher'in ısrarı sonucu birincilik kürsüsüne Barrichello'nun çıkması konusunda soruları yanıtlayacağı bildirildi.

FERRARI'DE YAS VAR

Yarışı ikinci sırada bitirmek üzereyken ekip şefi Jean Todt'tan gelen emir üzerine istemeyerek birinci olan Schumacher seyircilerin yoğun protesto ıslıkları nedeniyle birincilik kürsüsüne Barrichello'yu çıkarmıştı.

Ferrari taraftarları internetteki web siteleri, gazeteler ve televizyonlarda takımın aldığı karara ‘‘Bizi aldattılar’’ şeklinde şiddetli tepki gösterdiler. Ferrari fabrikasının bulunduğu Maranello kentinde de büyük düş kırıklığı yaşanıyor. Maranello Ferrari Kulübü Başkanı Alberto Beccari, ‘‘Büyük düş kırıklığı yaşıyoruz. Todt'un aldığı karar spor ruhuna aykırı. Dünya şampiyonluğunu kazanmak için o dört puana ihtiyacımız yoktu. Yarışı kaybetmiş kadar üzgünüz’’ dedi.

Todt: Puanları sokağa atamayız

Ferrari takımının direktörü Todt gazetecilerin suçlamalarına, ‘‘Firma her şeyden önce gelir. Kazanmak için her şeyi yapmalıyız. Başkan Montezemolo bizim ile aynı fikirde. Geçen yıl da aynısını yaptık. Markalar ve pilotlarda şampiyonluğu kazanmak istiyoruz. Puanları sokağa atamayız’’ yanıtını verdi.

Schumacher ise ‘‘Avusturya'da bu zamana kadar hiç kazanmamıştım, ama bu şekilde bir başarıdan memnun olamam. Karara itaat etmemeyi düşündüm, ama takımın felsefesi bu’’ dedi.
False