GeriSpor Formula 1 Türkiye'ye geri dönüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Formula 1 Türkiye'ye geri dönüyor

Formula 1 Türkiye'ye geri dönüyor
refid:22084134 ilişkili resim dosyası

Ecclestone ile İstanbul Park’ın işletmesini alan Vural Ak, F1’in yeniden Türkiye’ye dönmesi için her konuda anlaşmaya vardı.

Devletin ödeyeceği yaklaşık 13 milyon dolarla ilgili son sözü Başbakan Erdoğan söyleyecek. Formula 1 biraz sonra İstanbul’u resmen 2013 takvimine aldığını duyuracak….

Ecclestone işareti vermişti

Dünyanın en çok izlenen motorsporları organizasyonu olan Formula 1’de 2011 yarışından sonra parada anlaşılamadığı için Türkiye Grand Prix’i takvimden çıkartılmıştı.

Ancak Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone, dün yaptığı açıklamada Türkiye Grand Prix’sinin New Jersey’nin yerine yeniden takvime dahil olabileceğini belirtmiş ve “Planlanan New Jersey yarışı 2013 takviminden çıkartılıp 2014’e ertelendiği için boşluğu Türkiye ile doldurulabiliriz” demişti.

BU SABAH GÖRÜŞTÜLER

İstanbul Park’ın 10 yıllığına işletmesini 125 milyon dolara alan Intercity’nin sahibi Vural Ak da Formula'nın Türkiye’ye dönmesi için Ecclestone’ye teklif yaptığını ve büyük olasılıkla anlaşmayı Dünya Konseyi’ne katılmak için İstanbul’a gelen Ecclestone ile yapacağı görüşmede karara bağlayacaklarını söylemişti.

Ak, Ecclestone’nin de F1’in Türkiye’ye dönmesini istediğini tek sorunun para ve az seyirci olduğunu belirterek şu açıklamayı yapmıştı:

“Türk hükümeti 13.5 milyon dolar veriyordu, Ecclestone 26 milyon dolar isteyince anlaşma sağlanamamıştı. Bu konuda orta yol bulacağız, 20 milyon dolara yakın bir fiyata bağlayacağımıza inanıyorum. Ecclestone’ye ayrıca 60 bin seyirci garantisi de vereceğim.”

Ak ile Ecclestone'un bu sabah yaptığı görüşmenin ardından da büyük organizasyonun tekrar Türkiye'ye dönme kararı çıktı. Konuyla ilgili son sözü ise Başbakan Erdoğan söyleyecek.

TOSFED'DEN AÇIKLAMA

TOSFED Başkanı Demir Berberoğlu, Formula 1 Türkiye Grand Prix'inin 2013 takviminde yer alması konusunda bugün Dünya Motorsporları Konsey Toplantısı'nda yaşanan gelişmeler hakkında bir açıklama yaptı.

TOSFED'in ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) Genel Kurulu ve Ödül Töreni, önceki gün yapılan toplantılar ve açılış resepsiyonu ile resmen başladı. Özellikle tüm dünyadan motorsporlarında görev yapan doktorların katıldığı toplantı, Türkiye'den komisyonda görevli Cem Boneval'ın konuşması ve sunumu ile devam etti. Akşam yapılan açılış kokteyline konuklar haricinde Spor Genel Müdür Yardımcısı Tamer Taşpınar da katıldı. Toplantılar, dün de devam ederken, FIA Medikal Komisyonu çalışmaları, Red Bull Formula 1 aracından kurtarma çalışması, Dr. Erdem Yılmaz ve 112 ekibi tarafından gerçekleştirildi. Aynı akşam FIA Başkanı Jean Todt tarafından verilen yemeğe, üst düzey senato üyeleri ile TOSFED'in eski başkanı Mümtaz Tahincioğlu ve TOSFED Başkanı Demir Berberoğlu da katıldı.

Bugün yapılan Dünya Motorsporları Konsey Toplantısı (WMSC) sonrasında ise, Formula 1 takviminde 21 Temmuz'da bir yarış için yer ayrılmış olduğu haberi geldi. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Demir Berberoğlu, bugün yapılan toplantılarda görüşülen Formula 1 Türkiye Grand Prix'i konusunda şu açıklamayı yaptı:

"Ülkemizde bugüne kadar 7 kez yapılmış olan Formula 1 yarışlarının İstanbul Park pistimizde bu sene ve önümüzdeki yıllarda yapılabilmesi için TOSFED olarak her türlü çabanın içerisindeyiz. Bugün itibari ile İstanbul Park pisti işletmecisi Sayın Vural Ak ile Formula 1 haklarına sahip Bernie Ecclestone arasında yapılan görüşmede, ülkemizin Formula 1'e tekrar ev sahipliği yapabilmesi için Vural Ak'ın üzerine düşen tüm sorumlulukları kabulü konusunda anlaşıldığı, federasyonumuz tarafından öğrenilmiştir. Formula 1 yarışlarının 2013 takviminde yer alması ve takip eden yıllarda da devamı için ihtiyaç olan bütçenin hükümetimiz seviyesinde temini ve onaylanması hususunun tamamen Sayın Başbakanımızın kararına bağlı olarak gelişeceği herkesin malumudur. Bu konuda federasyonumuz üstüne düşen tüm gayretleri gerçekleştirmekte olup, umut verici çalışanların başlangıcında olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak isteriz." dedi.

Xerox, Toshiba, Ulusoy, ATÜ Duty Free ve TAV katkıları ile organize edilen FIA Genel Kurulu ve Ödül Töreni haftası, 7 Aralık Cuma gecesi gerçekleştirilecek ve şampiyonların ödüllerine kavuşacağı gala gecesi ile son bulacak.

False