GeriSpor Filenin 7.harikası Fenerbahçe
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filenin 7.harikası Fenerbahçe

Filenin 7.harikası Fenerbahçe
refid:20214786 ilişkili resim dosyası

Voleybolda kulüpler bazında bugüne kadar 7 uluslararası kupa kazandık...

Kadınlar Voleybol CEV Şampiyonlar Ligi finalinde Fransa’nın RC Cannes takımını mağlup ederek şampiyon olan Fenerbahçe Universal, Türkiye’ye kulüpler bazında 7. uluslararası kupasını kazandırdı.

Son yıllarda Avrupa’ya damgasını vuran Türk takımları, kulüpler bazında uluslararası düzeyde 7. kupasını kazanmayı başardı. Türk takımlarının 6 Avrupa, 1 de Dünya şampiyonluğu bulunuyor. Bugüne kadar, Vakıfbank Türk Telekom 3, Fenerbahçe Universal 2 ve Eczacıbaşı ile Arkas Spor 1’er kupayı Türkiye’ye getirmeyi başardı.

Türkiye’ye uluslararası arenada ilk final heyacınını 1980 yılında o zamanki adıyla Şampiyon Kulüpler Kupası’ndai finali oynatarak yaşatan Eczacıbaşı, 1999 yılında Türkiye’nin voleybolda uluslararası  kupa kazanan ilk takımı olmayı başardı. Eczacıbaşı, 1999 yılında İtalya’nın Cermagica Reggio Emilia takımını mağlup ederek yine o zamanki adıyla Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nı Türkiye’ye getirdi.

Türkiye’ye voleybolda en çok kupa kazandıran kulüp olan Vakıfbank Türk Telekom ise, 1998 ve 1999 yıllarında üst üste 2 kez Avrupa’nın 1 numaralı kupasında final oynadı ancak 2’ncilikle yetinmek zorunda kaldı. 2004 yılında Avrupa Top Teams Kupası’nda Almanya’nın ULM Aliud Pharma takımını mağlup ederek şampiyon olan o zamanki adıyla Vakıfbank Güneş Sigorta, 4 sene sonra da Avrupa Challenge Kupası İtalya’nın Infoplus Minetti Imola takımını yenerek, Türkiye’ye 1 kupa daha kazandırdı. 2011 yılında ise Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom adı altında büyük bir başarı elde edildi. Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom, Avrupa’nın 1 numaralı organizasyonu CEV Şampiyonlar Ligi’nde namağlup şampiyon oldu ve bunu başaran ilk Türk takımı oldu. Vakıfbank Türk Telekom, 2012 yılında Dünya Kadınlar Kulüplerarası Voleybol Şampiyona’sında Azerbaycan’ın Rabita Bakü takımına mağlup olarak Dünya ikincisi oldu.

Erkekler voleybolunda Türkiye’yi en iyi temsil eden kulüp olan Arkas Spor ise,  2009 yılında Avrupa Challenge Kupası’nda  Polonya’nın Jastrzebski Wegiel SA takımını yenerek, Avrupa kupası kazanan ilk erkek voleybol takımı ünvanını ele geçirdi. Arkas Spor, 2 sene sonra ise aynı kupanın finalinde İtalya’nın Lube Banca Marche Macerata takımına yenilerek 2’nci sırada kaldı.

Türkiye’nin voleyboldaki son 2 kupasını ise Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı kazandırdı. Fenerbahçe Acıbadem adıyla 2010 yılında CEV Şampiyonlar Ligi’nde 2’nci, 2011 yılında 3’ncü olan Sarı Melekler, 2012 yılında ise amacına ulaştı ve Fransa’nın RC Cannes takımını mağlup ederek Avrupa’nın en büyüğü oldu. Sarı-lacivertliler, 2011 yılında Dünya Kadınlar Kulüplerarası Voleybol Şampiyona’sında Brezilya’nın Osasco Volleyball takımını mağlup ederek Dünya Şampiyonu  olarak bu alanda tek takım olma ünvanını ele geçirdi.

Takımlarımızın oynadığı finallerin dışında, Eczacıbaşı’nın 2, Vakıfbank Türk Telekom, Fenerbahçe Universal, Galatasaray Medical Park ve ENKA’nın 1’er Avrupa 3’ncülüğü bulunuyor.

False