KAYSERİ HABERLERİ

Fibromiyalji hastalığı, kadınlarda erkeklere oranla 7 kat daha fazla görülüyor

DHA
29.08.2016 - 11:05 |Son Güncelleme :
DHA

KAYSERİ, (DHA)- FİZİK Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Filiz Ateş, vücut ağrısı olarak tanımlanan 'Fibromiyalji' hastalığının depresyona yatkınlık nedeniyle kadınlarda erkeklere oranla 7 kat fazla görülebildiğini söyledi.
Acıbadem Kayseri Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Filiz Ateş, fibromiyalji hastalığının en büyük belirtisinin vücut ağrısı olduğunu söyledi. Dr. Ateş, şöyle dedi:
"Fibromiyalji, omuz, boyun gibi tek bir bölgede olabildiği gibi vücutta yaygın olarak da hissedilebiliyor. Kişilerde, yorgunluk hissi, uyku bozuklukları, sabahları yorgun kalkma şikayetleri oluşturan hastalık belirtilerine, el ve ayaklarda şişlik hissi, depresyon, konsantrasyon güçlüğü, baş ağrısı ve migren de eşlik edebiliyor. Fibromiyalji, karın ağrısı, kabızlık, ishal atakları, idrar yakınmaları, ciltte ısıya karşı hassasiyet ve renk değişiklikleri gibi farklı sağlık sorunlarına da yol açabiliyor."
Dr. Ateş, fibromiyaljinin nedeni tam olarak bilinmediğini ancak, ruhsal, fiziksel, hormonal ve serotenin düzeyinde bozukluk gibi beyinde biyokimyasal değişikliklerin hastalığı tetiklediğinin düşünüldüğünü söyledi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Filiz Ateş, şöyle devam etti:
"Bunun yanı sıra ağrı, yorgunluk, uyku bozuklukları da hastalığı tetikleyen diğer faktörler olarak biliniyor. Fibromiyaljinin depresyona yatkınlık nedeniyle kadınlarda erkeklere oranla 7 kat fazla görülebiliyor. Tanı testleri daha çok diğer hastalıklardan ayırt edilmesi için kullanılıyor. Fibromiyolji tanısı kişide yaygın ağrı ve belirli hassas noktaların varlığı ve klinik olarak konuyor. Bu hastalığa özel laboratuvar testi ve röntgen bulgusu bulunmuyor. Tedavide, fizik tedavi yöntemleri, egzersiz, özellikle yüzme oldukça fayda sağlıyor. Doktor kontrolünde uygulanan ilaç tedavisi de şikayetlerin azalmasını sağlıyor."

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Fibromiyalji hastalığı, kadınlarda erkeklere oranla 7 kat daha fazla görülüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ağustos 2016 tarihinde saat 11 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fibromiyalji hastalığı, kadınlarda erkeklere oranla 7 kat daha fazla görülüyor haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

13 Nisan 2021, Salı
 • İmsak
  04:31
 • Güneş
  05:58
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  16:24
 • Akşam
  19:19
 • Yatsı
  20:41
Sayfa Başı