GeriSpor Fatih Baydar ve İbrahim Arat kadrodan çıkarıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fatih Baydar ve İbrahim Arat kadrodan çıkarıldı

Fatih Baydar ve İbrahim Arat kadrodan çıkarıldı
refid:21071299 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Londra Olimpiyatları'nda madalya beklediğimiz haltercilerimiz Fatih Baydar ve İbrahim Arat'ta doping çıktı. Harekete kısa bir süre kala yaşanan bu durumun ardından 2 sporcunun yerine Bünyamin Sezer ve Nezir Sağır dahil edildi.

TÜRKİYE tarihinin en kalabalık kafilesi ile birlikte Olimpiyatlara giderken son anda bir doping skandalının önüne geçildi. Yarın başlayacak organizasyon için 66 kadın ve 48 erkek sporcu ile yola çıkmaya hazırlanan yetkililer, sporcuların uçağa binmesine kısa bir süre kala şok bir doping durumuyla karşılaştı ve tüm planlar alt üst oldu.

Vatan Gazetesi'nden Lütfü Özel'in haberine göre; halter Milli Takımı’nın iki şampiyon sporcusu Fatih Baydar ve İbrahim Arat’ta dopinge rastlanmasının ardından federasyon yetkilileri her iki sporcuyu da hemen kafile kadrosundan çıkardı. 1993 doğumlu 85 kg’deki Baydar, Antalya’da düzenlenen 2012 Avrupa Halter Şampiyonası’nda koparmadaki 166 kiloluk kaldırışıyla altın madalyaya uzanmış ve olimpiyatlar için kollarını sıvamıştı. Bir diğer haltercimiz İbrahim Arat ise 2012 Avrupa Şampiyonası’nda koparmadaki 171 kiloluk kaldırışıyla bronz madalyaya uzanırken toplamda da 380 kg ile Avrupa dördüncüsü olmuştu.

“Uluslararası Federasyon yetkilileri ile konuşarak sporcularımızı götürmeme kararı aldık”

Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, Londra Olimpiyat Oyunları'nda mücadele edecek Fatih Baydar ve İbrahim Arat'ı, Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) yetkilileri ile konuşarak milli takım kadrosundan çıkardıklarını bildirdi.

Akkuş, numune sonuçlarını IWF'nin doping merkezinden aldıklarını belirterek, “Şüpheli durumları vardı. Analizlerde önce birtakım maddeler aranıyor. Bunun sonucunda hızla durumu bize iletiyorlar. Doping kurumu yetkilileri, 'Şu maddelere rastlandı, ama miktarı konusunda bilgi veremiyoruz' diyorlar. Şüpheli durum oluşunca biz onları takımdan çıkardık. Bilgileri, Uluslararası Federasyonu'nun doping merkezinden aldık” dedi.

Gelişmeler sonrasında Fatih Baydar ve İbrahim Arat ile görüştüğünü ifade eden Akkuş, “Klasik 'biz bir şey yapmadık' diyorlar. Patlıcan, soğandan bunlar ortaya çıkmaz. Bunlar klasik laflar. Federasyona 23 Temmuz Pazartesi günü şüpheli durumla ilgili bilgi geldi. Uluslararası Federasyon yetkilileri ile konuşarak sporcularımızı götürmeme kararı aldık. Doping numunesi 7 Temmuz Cumartesi günü alınmıştı. 23 Temmuz'da bilgisi bize ulaştı” diye konuştu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle