Fatih Avan'dan Mersin seyircisine tam not

Fatih Avandan Mersin seyircisine tam not

17. Akdeniz Oyunları'nda atletizmde erkekler cirit atma finalinde altın madalya kazanan Fatih Avan, Mersin seyircisine "tam not" verdi.

Haberin Devamı

Fatih, yaptığı açıklamada, organizasyonun Türkiye'de olmasının kendisi için avantaj olduğunu vurgulayarak, "Organizasyonun bizim seyircimizin önünde olması çok büyük bir avantaj. Özellikle biz atış yaparken seyircilerimiz çok ateşliydi. İyi ve kaliteli bir yarış oldu. 2009'daki Akdeniz Oyunları'nda 79 metreyle şampiyonluğa ulaşmıştım, burada 83 metreyle şampiyon oldum" diye konuştu.

Bacağında sakatlığı bulunduğunu belirten Fatih Avan, şöyle devam etti:

"Bizim de beklediğimizin dışında bir yarış oldu. Çünkü bacağımda küçük bir sakatlığım vardı. Antrenörüm 'Bugün muhtemelen 79 metreyle şampiyon olunur, sen de 80 atarsan şampiyon olursun' dedi sakatlığımdan dolayı. Ancak 'Hocam ben atarım' dedim. Mısırlı 82 metre atınca artık Allah ne verdiyse ikinci hakkımda attım, ondan sonraki haklarımı kullanmadım. Zaten Mısırlı sporcu da en iyisini attığı için onun üzerinde baskı oldu. Oturdum yarış izledim, güzel oldu."

"Mersin seyircisine teşekkür etmek lazım"

Fatih Avan, Mersin seyircisinin Türkiye'de spor kültürünün yerleşmiş olduğunu gösterdiğini kaydetti. "Özellikle Mersin'deki seyirciye teşekkür etmek lazım" diyen Fatih, "Türkiye'de artık spor kültürünün yerleşmiş olduğunu, 2020 Olimpiyatları'nı nasıl bir seyircinin beklediğini gösterdiler. İlk gün çok madalya almamamıza rağmen 2020 olmipiyatlarında bütün sporcuları, bütün ülkeleri kucaklayacaklarını bir kez daha gösterdiler. Biz '3 kıta tek yürek' diyoruz ama '5 kıta tek yürek' olup, 5 kıtayı kucaklayacaklarına inanıyorum" şeklinde konuştu.

"Dünya şampiyonasında podyumda olmak istiyorum"

Fatih Avan, dünya şampiyonasında madalya kazanmak istediğini söyledi. Akdeniz Oyunları'ndan sonra dünya şampiyonasına hazırlanacağını ifade eden Fatih, sözlerini şöyle tamamladı: "Nasip olursa dünya şampiyonasına hazırlanacağız. Eğer bir sakatlık olmazsa orada podyumda olmak istiyorum. Beklentiler her zaman var. Ben de kendimden çok beklenti içindeyim. Bu biraz da baskı yaratıyor ama artık mazeret dönemini geçtik. Artık benim büyük podyuma çıkma zamanımın geldiğine inanıyorum. Çünkü alt misyonları tamamladım. Almadığım madalya kalmadı. Artık büyük podyumlar kaldı. Allah da nasip ederse orada da ülkemizi gururlandırmak için elimizden geleni yapacağız."


K1 1000 metre erkeklerde İspanya, K1 500 metre kadınlarda Slovenya, K2 1000 metre erkeklerde İtalya altın madalya kazandı

17. Akdeniz Oyunları'nda kano yarışlarında K1 1000 metre erkeklerde İspanya, K1 500 metre kadınlarda Slovenya, K2 1000 metre erkeklerde İtalya altın madalya kazandı. Adana'daki Seyhan Baraj Gölü'nde düzenlenen final yarışları K1 1000 metre erkekler, K1 500 metre kadınlar ile K2 1000 metre erkekler disiplinlerinde yapıldı. Biri Türk, 9 sporcunun katıldığı K1 1000 metre erkeklerde İspanya'dan Francis Sanchez Cubelos altın, Slovenya'dan Jost Zakrajsek gümüş, İtalya'dan Mauro Crenna bronz madalya aldı. Türk sporcu Safa Köse ise yarışı 8. sırada tamamladı.

K1 500 metre kadınlar finaline ise biri Türk, 7 sporcu katıldı. Yarış sonunda Slovnenya'dan Spela Janic Ponomarenko altın, İtalya'dan Magala Sofia Campana gümüş, Sırbistan'dan Antonija Nad bronz madalya kazandı. Milli sporcu Hilal Avcı ise yarışı son sırada bitirdi. Günün son final yarışı ise 7 sporcunun katılımıyla K2 1000 metre erkeklerde yapıldı. Yarışta İtalya'dan Massimiliano Albino Battelli ve Nicola Ripamonti ikilisi altın, Sırbistan'dan Ervin Holpert ile Dejan Terzic ikilisi gümüş, İspanya'dan Diego Noriega Cosgaya ve Emilio Alvarez Llamedo bronz madalya aldı. Türkiye'den Engin Erkan ve Öztürk Kuru ikilisi dördüncü oldu.

Kano yarışlarında yarın ise K1 200 metre erkekler, K1 200 metre kadınlar ile K2 200 metre erkekler final yarışları yapılacak.

 

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: