GeriSpor F.Bahçe'den Kürek Federasyonu'na veryansın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

F.Bahçe'den Kürek Federasyonu'na veryansın

F.Bahçe Kulübü Kürek Şubesi, sporcuları Özkan Özdek'in numunesinde doping maddesine rastlanması ile ilgili ne kendilerine ne de sporcunun kendisine, yapılmış herhangi bir tebligat ve uyarı bulunmadığını belirterek, federasyon başkanını tarafsız olmamakla suçladı.

Fenerbahçe Kulübü Kürek Şubesi, sporcuları Özkan Özdek'in doping testi için alınan numunesinde esrar maddesine rastlandığı haberleriyle ilgili federasyon başkanı Remzi Tan'ın yaptığı açıklamaların, Fenerbahçe Kürek Şubesi'ne ve kürek sporuna zarar verdiğini bildirdi.

Kulübün resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, Remzi Tan'ın, Özkan Özdek'le ilgili gerçeklerle bağdaşmayan, ağır ithamlarda bulunduğu ileri sürülürken, “Federasyon başkanı sıfatıyla tarafsızlığını koruması gerektiği halde, verdiği demeçlerle, yasal bir nedene dayanmadan, kulübümüze yapılmış resmi bir tebligat ve verilmiş bir ceza kararı olmadan, sporcumuzu ve kürek şubemizi yıpratmakta, dolayısıyla kürek sporuna zarar vermektedir” denildi.

Özkan Özdek'in numunesinde doping maddesine rastlanması ile ilgili Fenerbahçe Kulübü'ne veya sporcunun kendisine, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nden, Kürek Federasyonu'ndan veya Bağımsız Numune Alım Görevlileri Başkanlığı'ndan yapılmış herhangi bir tebligat, uyarı veya ceza bulunmadığı vurgulanan açıklamada, bu konuyla ilgili WADA'ya (Uluslararası Anti-Doping Ajansı), Kürek Federasyonu'ndan yapılmış herhangi bir ihbar, başvuru ve şikayetin de olmadığı kaydedildi.

Özkan Özdek'in, 15-16 Nisan tarihlerinde ve Remzi Tan'ın da hazır bulunduğu, Tuzla'daki Deniz Harp Okulu Yarışları'na katıldığı, ne Kürek Federasyonu ne de Merkez Hakem Kurulu tarafından kendisine herhangi bir itirazda bulunulmadığı dile getirilen açıklamada, şöyle denildi: “Özkan Özdek'in, İtalya'da başka bir isim altında yarıştırılması söz konusu değildir. Birinci gün yarışlarına (Büyük Erkekler Tek Çifte SMA 1X) Fenerbahçe iki ekiple (Berk Günbatı ve Özkan Özdek) katılmıştır. İki sporcu da aynı yarışa katıldığına göre birbirlerinin yerine nasıl yarışırlar? İkinci gün yarışlarında ise Remzi Tan, sporcumuzla ilgili iddialarını bizzat İtalyan makamlarına saatler süren tartışmalarla yinelemiş, İtalyan makamları kendisinden belge istemesine rağmen ısrarcı olmuş ve olayın daha da uzaması ve yarış saatinin sarkmaması amacıyla, İtalyan makamların ricası üzerine kafile sorumlusu, Özkan Özdek'i yarıştan çekmiş ve Fenerbahçe yarışlara tek ekiple (Berk Günbatı) katılmıştır.

İtalya'daki yarışlarda herhangi bir WADA yetkilisi bulunmadığı gibi, WADA'nın bir uyarısı, cezası veya sporcuyu yarıştan men etmesi, tamamen Remzi Tan'ın hayal ürünüdür.”

Açıklamada, Özkan Özdek'in doping yaptığını kanıtlayan bir rapor ve verilmiş bir ceza olmadan, basın yolu ile sporcularına ve şubelerine yapılan saldırının çirkin olduğu ve bununla ilgili maddi-manevi tüm hukuksal haklarının saklı kaldığı ifade edildi.

Remzi Tan'a suçlamalar yöneltilen Fenerbahçe Kürek Şubesi'nin açıklamasında daha sonra şöyle denildi:
“Remzi Tan'a soruyoruz: 2000 yılında sizin Kürek Federasyonu Başkanı olduğunuz dönemde, Türkiye Şampiyonası'nda, Galatasaraylı kürekçi Erkut Tınaz'ın numunesinde (A ve B) esrar maddesine rastlandı. Siz bu olayı örtbas ettiniz mi? Türkiye Şampiyonası'nda sekiz tek yarışında doping yaptığı kanıtlanan ve bu yarışın sonucuyla Galatasaray'ın şampiyon olduğu 2000 sezonunda, siz adı geçen sporcu, yönetici ve kulüple ilgili ne gibi bir işlem yaptınız?
Özkan Özdek'in testlerinin sonuçları tamamlanmadan, herhangi bir cezai durumu olmadığını bilmenize rağmen, Türk sporunu uluslararası platformda zor duruma düşüreceğinizi bile bile basına bu tip asılsız haberler sızdırmanızın altında Özkan Özdek'in, Galatasaray'dan, Fenerbahçe'ye transfer olması ve Deniz Harp Okulu Yarışları'nda Galatasaraylı tek çifteci Levent Atıl'ı 15 saniye farkla geçmiş olmasının, eski bir Galatasaray Kürek Şubesi Kaptanı olarak sizi derinden rahatsız etmiş olması ihtimali var mıdır?”
(NÖ-ÇET-SS)

16:46 28/04/06
"
False