GeriEvdehayat Evde kansızlık sorununu önlemek için öneriler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evde kansızlık sorununu önlemek için öneriler

Evde kansızlık sorununu önlemek için öneriler
Abone Olgoogle-news

Kansızlık özellikle kadınlarda sıklıkla görülen bir vitamin eksikliği olarak karşımıza çıkıyor. Evde olduğumuz, çok acil durumlar dışında hastaneye gidemediğimiz şu günlerde her vitaminden yeteri kadar aldığımızdan emin olmamız gerekiyor. Peki evde kansızlık sorunu nasıl önlenebilir? İşte cevaplar...

Evde geçirdiğimiz zamanlarda çay/kahve tüketimi oldukça artmış durumda. Ancak çok fazla tüketilen çay ve kahve kansızlığa neden olabiliyor. Çay ve kahve tüketiminin sınırlanmasının yanı sıra kola ve sigaradan da uzak durulması gerekiyor. 

Kırmızı et, hindi eti, yumurta, yağlı tohumlar, baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, pekmez, tahin helvası gibi besinler kansızlığa iyi geliyor. Bu besinlere beslenmenizde dengeli bir şekilde yer vermeye özen gösterin.

Evde kansızlık sorununu önlemek için öneriler

Eğer hali hazırda kansızlık sorunu yaşıyorsanız et ağırlıklı öğünlerinizde süt ve süt ürünlerine yer vermeyin. Fazla süt ürünü tüketimi demir emilimine engel oluyor.

Demir emilimini arttırmak için C vitamini ile beraber demir içeren besinleri tüketmeye özen gösterin. Kırmızı et yemeklerini süt ve süt ürünleri yerine koyu yeşil yapraklı sebzelerle tüketebilirsiniz.

Kadınların regl döneminde vücutlarındaki kanama ile birlikte demir kaybı artabiliyor. Regl döneminde demir açısından zengin besinleri daha fazla tüketmeye dikkat edin.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle