İZMİR HABERLERİ

Erkeklerin saçları neden dökülür

DHA
12.08.2016 - 11:19 |Son Güncelleme :
DHA

EGE Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ufuk Bilkay, erkeklerde saç dökülmesine yol açan nedenleri açıkladı. Dr. Bilkay, erkeklerin alın ve tepe bölgesindeki saç köklerinin testosteron hormonuna duyarlı olduğunu, bu yüzden dökülmelerin yaşanabildiğini söyledi.

Saç kaybının genetik , hormonal değişiklikler ve yaşlılık nedeniyle oluşabildiğini belirten Estetik Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Ufuk Bilkay, bu durumun hem kadınlarda hem de erkeklerde fiziksel ve psikolojik sorunlara sebep olabildiğini söyledi. Dr. Bilkay saç kaybının aynı zamanda çeşitli dermatolojik hastalıklar, yanıklar ve kazalara bağlı olarak da meydana gelebileceğini söyledi. Erkeklerde genellikle tepe ve alın kısmında saç kökü kaybı nedeniyle saçlarda seyreklik veya belirgin saçsızlık görülürken, ense bölgesinde iki kulak arasında kalan bölgede saç dökülmesi olmadığına dikkat çeken Dr. Bilkay, "Bunun nedeni iki farklı saç kökünün bulunmasıdır. Alın ve tepe bölgesindeki saç kökleri testosteron hormonuna duyarlıdır ve bu hormon etkisiyle saç kökleri zarar görmekte dolayısıyla saçlar dökülmektedir. Ensedeki saç kökleri ise testosteron hormonuna duyarlı değildir ve bu sebeple dökülmezler. İşte saç ekimi işlemi; kafanın arka kısmında bulunan hormona duyarlı olmayan saç köklerinin alınarak, alın ve tepe bölgesindeki saçsız alanlara ekilmesidir. Bu şekilde ekilen saç kökleri hormona duyarlı olmadıklarından bir daha dökülmezler" dedi.

SAÇ EKİMİ YÖNTEMİ

Günümüzde gerçekleştirilen saç ekimi operasyonları hakkında da bilgi veren Dr. Bilkay, "Estetik ve plastik cerrahideki son yıllardaki en önemli gelişmelerden biride mini ve mikrogreft transplantasyonu ile saç restorasyonudur. Bu teknik ile diğer yöntemlere göre çok daha doğal ve başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu yöntem ensenin üzerindeki bölgeden uzun elips şeklinde bir şaçlı derinin çıkartılarak (FUT) bu deri şeridindeki kıl köklerinin 1 ila üçlü gruplara bölünmesi veya köklerin özel motor yardımıyla tek tek greftler şeklinde alınıp (FUE), restore edilmesi istenen bölgeye teker teker nakledilmesi şeklinde özetlenebilir. FUT yönteminde ense bölgesinde iz kalir iken FUE yönteminde ise iz kalmaz" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Erkeklerin saçları neden dökülür hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ağustos 2016 tarihinde saat 11 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Erkeklerin saçları neden dökülür haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

24 Temmuz 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:18
 • Güneş
  06:00
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  17:15
 • Akşam
  20:36
 • Yatsı
  22:10
Sayfa Başı