GeriGüler BİLGEN Engellilere özen gösterelim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Engellilere özen gösterelim

ASLI Dinçman adlı okuyucumuz, engellilere yönelik hizmetlerin bazı vatandaşlar tarafından kullanılmaz hale getirildiğini belirterek, bu konudaki duyarsızlığa dikkat çekti. Dinçman, "Göztepe’deki Susuzdede Parkı önündeki iki araçlık engelli park yeri, çevre sakinleri tarafından çöp dökme alanı olarak kullanılıyor. Çevre bilinci ve engellilere özen hususunda halkımızın kendisini eğitmesi gerekiyor" dedi.

Aydınlatma sisteminin 90 kilometrelik kısmında sorun yok

23 Eyül tarihinde sayfamızda yer alan ’Otoyollar ağlıyor’ başlıklı haberimizle ilgili olarak Karoyalları Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, otoyolların AB ülkelerinin tamamında ülkemizdeki gibi aydınlatıldığı belirtilerek şöyle denildi:

Sorunsuz yakılıyor

"Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanlarında yer alan ve toplam uzunluğu 350 kilometre olan otoyollarda 131 kilometre aydınlatma sistemi tesis edilmiştir. Aydınlatma sisteminin 90 kilometrelik kısmı sorunsuz bir şekilde yakılmaktadır. İzmir-Çeşme otoyolunun Narlıdere-Urla arası 25 kilometrelik bölümü, İzmir-Aydın otoyolunun Işıkkent Gişeleri -Havalimanı Gişeleri arası 9 kilometrelik bölümü ile Aydın Çevre yolunun 7 kilometrelik bölümünde toplam 41 kilometrelik inşa edilmiş aydınlatma tesisleri, henüz beklenen imar durumları gerçekleşemediğinden yakılmamaktadır. Yine sorumluluk sınırlarımız içersinde yer alan otoyolların trafiğe açık bölümlerinde 4 adet kamyonla ayda 800 ton çöp toplanmaktadır. Uluslararası standartlar kurumumuza böyle bir görev tevdi etmemektedir. Asıl olan çöplerin dış mekanlara kontrolsüz atılmasıdır. Bu durum bireyi olduğumuz toplumun kültür seviyesi ile ilgilidir."

Kurallara uyulmuyor trafik felç oluyor

BOZYAKA’da oturan vatandaşlar, okulların açılmasıyla birlikte önlenemeyen trafik yoğunluğundan şikayet ederek, "Hafta içinde sabahları ve akşam saatlerinde Kilimcitepe ve Yıkık Camii arasında yoğun araç trafiği oluşuyor. 20-25 dakikada almamız gereken yolu bir buçuk saatte alıyoruz. Ayrıca Bozyaka Caddesi üzerinde geçici park eden araçlar yüzünden trafik felç olyor. Bu caddede araç parkı yasak ama kimse kurallara uymuyor. Aracını park eden çekip gidiyor. Bu nedenle de trafik işlemiyor" dedi.

Bodrum’da esnaf ve belediye göreve

BODRUM Turgutreis’ten arayan Reşat Güleç adlı okuyucumuz, yeşillendirme çalışmalarına dikkat çekerek, "Bodrum ve Turgutreis arasında yeterince ağaç yok. Esnaf da bu konuya duyarsız. İşyerlerinin önünde doğru düzgün bitki bile bulunmuyor. Oysa böyle cennetten bir köşede çok daha farklı bir manzara ortaya çıkarılabilir. Yerli ve yabancı konukların ilgisini çekecek güzelliklere güzellik katacak düzenleme yapılabilir. Belediyelerin de teşvikiyle işyeri sahipleri bu konuya dikkat edebilir, bu bölgeye fidanlar, çiçekler dikilebilir" önerisinde bulundu.

Ticari araç yönergesi uygulanmıyor

AHMET Akkuş adlı okuyucumuz ticari araç yönergesinin imzalanarak yürürlüğe girdiğini fakat uygulanmadığını belirterek, "Denetimler yapılmıyor. Ticari araç sürücüleri hala ’sigortasız işçi’ olarak çalıştırılırken, yönergenin denetimini sorumluları yapmıyor. Kayıt dışı araçlar yani korsan taksiler İzmir’de cirit atıyor" dedi.
X

Alparslan Mahallesi kütüphanesini yenilemek için destek bekliyor

İZMİR’in Karşıyaka Semti’ne bağlı Alparslan Mahallesi’nde 20 yıl önce kurulan kütüphanenin bakıma ve onarıma ihtiyacı olduğunu belirten Muhtar İbrahim Varol, hayırseverlerden destek bekliyor. Mahalle Muhtarı İbrahim Varol, "1987 yılında yapılan yazın sıcaktan, kışın yağmurdan etkilenen prefabrik kütüphaneden 12 binin üzerinde öğrenci yararlanıyor. Vatandaş kendi çabalarıyla bakımını ve onarımını karşılıyor. Duvar sıvaları dökük kütüphanede 20 yıllık masa ve sandalyeler ve bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkaran tuvaletler bulunuyor. Defalarca yetkililere yaptığımız müracaatlar cevapsız kaldı. Eğitime katkı ve bağış yapan kişi ve kurumların desteğini bekliyoruz’’ şeklinde konuştu.

Pazar yerimiz bataklık gibi

Pazar yerindeki esnafın ve vatandaşın sıkıntısını da değinen Varol, "Pazar yerimiz bir bataklığı andırıyor. Pazar esnafı ürününü koyacağı tezgah bulamamakla birlikte sağlıklı olmayan bu tutumdan son derece şikayetçi. Kapalı pazar yeri sözü veren yetkililerden hala bir ses yok.’’dedi. Mahallede 1620/10 sokak ve 1620/16 sokağın kesiştiği yolun eğilimli ve rampa olduğunu da belirten Varol, ’’Bu noktadan geçen araçlar, devrilme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorlar. Her an bir kazaya sebebiyet verilebilir. İzbeton’a yaptığımız müracaatlar sonuçsuz kaldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bu köşeden dikkatini çekmek istiyoruz’’ dedi.

Trafik bir anda arttı tehlike kol geziyor

İZMİR’in Çiğli Semti’nde trafik yoğunluğuna dikkat çeken okuyucumuz Halil Katar, "Büyükşehir Belediyesi’nin altgeçit çalışmaları nedeniyle İstasyon Altı Mahallesi’nde alternatif güzergah oluşturuldu. Burada trafik yoğunluğu bir anda arttı. Artık çoğu zaman, vızır vızır ilerleyen araçlar nedeniyle karşıdan karşıya bile geçemiyoruz, tehlikeyle burun buruna geliyoruz. Üzücü bir kaza yaşanmadan önlem alınmasını istiyoruz.’’ diyerek yetkilileri bu konuda göreve davet ediyor.

Trafik polisleri çok duyarsız

TRAFİK polislerinin kaba davranışlarından yakınan Bilge Pervanlar adlı okuyucumuz, "Güzelbahçe’den Narlıdere istikametinde seyrederken, trafik polisleri emniyet kemerini niçin takmadığımı sordu. Ben de göğüs ameliyatı olduğumu, emniyet kemeri dikişlerin üzerine geldiği için takamadığımı söyledim. Ancak polis memuru bu gerekçemin mazeret olamayacağını bildirdi ve ceza yazdı. Polis memurlarının duyarsız ve acımasızca bu tavırlarını hoş bulmuyorum’’ diyerek rahatsızlığını dile getirdi.
Yazının Devamını Oku

Ali Reis Mahallesi’nin yolu ne zaman yapılacak

KONAK Ali Reis Mahallesi Hacı Ali Efendi Caddesi’nde 8 yıldır kapalı olan yolun halen açılmaması nedeniyle ulaşımda zorluklar yaşandığını belirten muhtar Emsihan Karatay, "Belediyenin desteğiyle birçok sorunumuzu çözdük. Mahallemizin ana kanalları yenileniyor. Yıllardır dile getirdiğimiz kazıklı yol konusunda da olumlu gelişmeler olacağına inanıyorum. Yolun kapalı olması nedeniyle esnaf ve vatandaş mağdur. Acil durumlarda da itfaiyenin ulaşamayacağından korkuyoruz" dedi. Mahallede aydınlanma sorununa da dikkat çeken Karatay, "971, 969 ve 793 numaralı sokaklarda, lambaların yanmaması nedeniyle mahalleli tedirgin. Sorunu TEDAŞ yetkililerine bildirmemize rağmen aylardır bir gelişme yok" diye konuştu.

Sorunlar bitmedi

Mahallede pekçok sorunun hala çözüm beklediğini de dile getiren okuyucumuz Aslan Kaya ise, "Özellikle bazı cadde ve sokaklarda ya kaldırım yok, ya da çok dar. 510 Sokak’a bir türlü yaya yolu yapılmadı. Herkes zorunlu olarak araçların arasından yürüyor, kaza tehlikesi yaşanıyor. Karafatma Parkı’nın alt bölümü bakımsız. Yol kenarları da moloz ve çöp dolu. Belediyeden yardım istiyoruz" diyor.

Doğalgaza biz ne zaman kavuşacağız

Bahçelievler Cevdet Bilsay Caddesi’nde oturan Selen Tutar adlı okuyucumuz, bölgelerine gelmesi beklenen doğalgazın akibetini merak ettiklerini belirterek, "İki yıldır bekliyoruz, ancak hiçbir gelişme olmuyor. Dağıtıcı firma İzmirgaz’ın yetkilileri, 2008 kışında doğalgaz kullanabileceğimizi söylemişti. Şimdi ise 2009 programına alınabilmesi için Büyükşehir’e müracatta bulunuldu. Bu belirsizlik daha ne kadar sürecek?" diye soruyor

Yağmurla birlikte yollar geçilmez oldu

Nurten Moralı adlı okuyucumuz, son yağmurlarla birlikte köstebek yuvasına dönen yolların durumuna dikkat çekerek, ’’Neredeyse tüm semtlerde özellikle asfaltla kaplı olan cadde ve sokaklarda, derin çukurlar oluştu. Bunun bir örneği de İnciraltı 88 Sokak’da sergileniyor. Çukurlar sürücülere zor anlar yaşatıyor, araçlara da zarar veriyor. Büyükşehir’i ve İZBETON’u defalarca kez aramamıza rağmen sonuç alamıyoruz’’diyor.

Kaldırımlarda yürüyecek yer yok

İZMİR’de kaldırım işgallerine isyan eden Erol Akıncı adlı okuyucumuz, "Buca’da yaya yolları yürünmeyecek durumda. Esnaf, işyerlerinin önünü kendilerine aitmiş gibi görüyor. Sadece tezgahlar değil, buzdolapları içinde tavuk pişirilen fırınlar ve daha neler var. Kaldırımlarda olmaması gereken ne varsa bulmak mümkün. Belediye ise nedense birşey yapmıyor, görevliler sadece seyretmekle yetiniyor" dedi.

Benzer sorunla Hatay semtinden hattımızı arayan Gülcan Çağlar ise, "Bayramyeri ile Hakimevleri arasında kaldırımlar hep işgal ediliyor. Bir yandan esnaf bir yandan da seyyar satıcılar, yaya yollarını geçilmez yapıyor. Zaten bakımsız olan tümsek ve çukurlarla dolu kaldırımlarda bir de işgal olunca nereden yürüyeceğimizi şaşırıyoruz. İlgili kuruluşlar bu işgale son versin" diyerek gerekli bakım ve onarım çalışmalarının da artık başlatılmasını istiyor.
Yazının Devamını Oku

Doğançay Mahallesi sağlık ocağı istiyor

İZMİR’in Bayraklı İlçesi’nin 1980’den sonra mahalle statüsüne dönüşen eski bir köyü Doğançay. Tabiat zenginlikleriyle dolu bir mesire yeri. Bu cennet köşesine yeterince hizmet getirilemediğini ve bir çok projenin yarım kalmasından son derece dertli olduklarını belirten Mahalle Muhtarı Utku Kapancı, sıkıntılarını şöyle özetliyor:

"Yöre halkı geçimini arıcılık, zeytincilik ve üzüm üretiminden sağlıyor. Bu üretime bağlı olarak da şarapçılık gelişiyor. Ayrıca, arıcılık için kavanoz tesisinin yeri belirlenmiş olmasına rağmen yeni imar planı bekleniyor. Dere yatakları ıslahı, meydan düzenlemesi ve 2 kilometrelik boru ishale hattının yarım kalmasıyla, mahallemizin sosyal tesisleri ihmal edildi. Mahallemizde sağlık ocağı bile bulunmuyor. Hastalarımız Karşıyaka’daki sağlık ocaklarına gidiyor."

Kapancı, özellikle gençler için spora yönelik hiçbir tesisin bulunmadığını da belirterek, bu sorunlara acil çözüm getirilmesini istediklerini vurguladı.

Apartman altındaki LPG tüpü satışı kabus gibi

Hatay İnönü Caddesi, 478 numaralı Gökhan Apartmanı sakinleri, zemin katlarında LPG tüplerinin satışının yapılmasından büyük endişe duyuyor. 30 daireli apartmanda yaşayanlar korku içinde olduklarını belirtirken, çevre apartman sakinleri de hem yığılı tüplerden hem de tüp yüklü kamyondan tedirgin olduklarını söylüyor. Apartman sakinleri sıkıntılarını şöyle dile getirdi:

"Apartmanımızın zemin katında ’Su satış bayi’ olarak açılan bu işyeri LPG tüp satışı da yapıyor. Ancak, işyerinin içine ve dışına LPG tüplerini yığması yetmiyormuş gibi, bir de apartman önüne LPG yüklü kamyonunu park ediyor. Kimse apartman önünde aracını durdurup eşya ve mal indiremediği gibi yükleyemiyor da. Çünkü, aracını bırak, bak başınıza ne geliyor. Semt sakinleri olarak bu tüplerin ve kamyonların buradan kaldırılmasını istiyoruz."

Kazılan sokak üç aydır asfaltlanmadı

Konak Gültepe, Millet Mahallesi 2579 Sokak sakinlerinden Hasan Küre adlı okuyucumuz, "İZSU su ve kanal işleri yaptı. Sokağımız üç ay önce kazıldı ve toprakla doldurularak iş tamamlandı. Şu anda sokağımız öyle rezil bir durumda ki, araçlar çukurlaşan yerlerden kaçayım derken kaza yapıyor, yayalar ise çamur ve pislik içinde kalıyor. Sokağın bir ucunda TANSAŞ, diğer ucunda bir okul var. Asfaltlanmasını istiyoruz" diye dert yanıyor.

Hız kesiciler tekrar yerleştirilsin

İzmir’in Karabağlar İlçesi’nden arayan okuyucumuz Ahmet Tekin, hız kesicilerin önemine dikkat çekerek, "Dostluk Bulvarı’nda daha önce hız kesiciler vardı. Sürücüler burada sürat yapamıyordu. Ancak bu yükseltiler kaldırıldı. Şimdi tehlike kol geziyor. Her gün çok sayıda öğrencinin kullandığı yolda üzücü bir kaza yaşanacak diye korkuyoruz. Yetkililerden tekrar yerleştirilmesini, olası kazaların önüne geçilmesini istiyoruz" diyor.
Yazının Devamını Oku

Bozyaka Mahallesi okul istiyor

KONAK’a bağlı Bozyaka Mahallesi’nin Muhtarı Mustafa Kömür, başta okul ve pazar yeri olmak üzere, çöp sorunu, elektrik ve yağmur suyu ızgaralarının yetersizliğine, birçok sıkıntısı olduğunu belirtti. Nüfusu 13 binin üzerinde olan Bozyaka Mahallesi’nde halen bir ilköğretim okulunun olmadığından yakınan Kömür, "En öncelikli sıkıntımız okul. Çocuklarımız her gün komşu mahallelerdeki okullara gidip geliyor. Aynı şekilde 13 binin üzerindeki nüfusumuza rağmen mahallemizde bir pazar yeri halen yok. Kamulaştırılması tamamlanan ve projesi hazırlanan kapalı pazarın yapımına başlanmasını istiyoruz" dedi. Mahallede, elektriklerin yetersiz olduğunu ve çöplerin zamanında alınmamasından da dert yanan Kömür, Konak Belediyesi’ne bağlı çoğu mahallelerde çöpler her gün alınıyor, bazı mahallelerde haftada iki veya üç gün alınıyor. Bu belediyenin uygulamış olduğu çifte standardın ortadan kaldırılmasını istiyoruz" diye konuştu. Mahallede kapalı otobüs duraklarına da ihtiyaç duyduklarını söyleyen Kömür, Eskiizmir Caddesi üzerinde park eden araçların trafiği engellediğini ve tehlike yarattığını belirtti. Muhtar Kömür, yetkililere sorunları dilekçe ile bildirmelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını söyledi.

Üç yıldır sokak  çamura mahkum

Buca’dan arayan okuyucumuz Bilal Ateş, "Yıldız Mahallesi 200/70 Sokak tüm girişimlerimize rağmen bugüne kadar ne asfaltlandı ne de buraya kilit taş döşendi. Üç yıl içinde belediyeye defalarca başvurduk, ancak sonuç alamadık. Yağmurların yağmasıyla birlikte yine çamura mahkum kaldık. Ortalık berbat durumda, yürümekte zorlanıyoruz. Yaz aylarında da toza boğuluyoruz. Yetkililer bizleri düşünmüyorsa, bari okula giden çocuklarımızı düşünsün" diyor.

Acil çözüm

Yine benzer sorunla aynı ilçeden arayan Güngör Toksöz adlı okuyucumuz da, "206 Sokak’ta 4/42 ve 44 numaralı binaların önü toprak. Yağmur yağdığı zaman çamur oluyor, yürümek imkansız hale geliyor. Hem ilçe, hem de Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca başvurduk. (Bizi bu durumdan kurtarın, ortalık pislik içinde) dedik. Ancak ne yaptıysak başarılı olamadık. Yetkililerin burayı görmesini ve acilen çözüm getirilmesini bekliyoruz" şeklinde sıkıntıyı dile getiriyor.

Parkın tam ortasına trafo mu kurulur?

Nurten Yalın adlı okuyucumuz, "Güzelyalı Parkı’nda hepimizi şaşkına çeviren gelişme oldu. Yeşil alanın tam ortasına trafo yerleştirildi. Burası çocukların oyun oynadığı, büyüklerin de oturup dinlendiği, nefes aldığı bir mekandı. Trafo için başka yer bulunamadı mı? Çalışmaların durdurulması için imza toplayıp, Konak Belediyesi’ne teslim ettik. Ancak tüm girişimlerimize rağmen engelleyemedik" diyerek parka trafo istemediklerini söylüyor.

İtfaiye ve ambulans  bu sokağa giremez

Uğur Civelek adlı okuyucumuz, kaldırım genişletilme çalışmalarıyla yolların işlevsiz hale getirildiğini belirterek, "Bostanlı’da belediye ekipleri, çalışma gerçekleştirdi. 6352 Sokak’a da kilit taş döşendi, kaldırımlar genişletildi. Dar olan yol iyice geçilmez hale getirildi. Otomobiller park edilince geniş araçlara yer kalmıyor. Yetkililer, hem park ihtiyacını, hem de yangın, hastalık gibi durumları neden gözönünde bulundurmadan yolları daraltıyor" diye soruyor.

Park edilmesin diye yolu kapatıyorlar

Turan Akkaş adlı okuyucumuz, Hatay’da Hava Hastanesi karşısında bazı işyerlerinin önünün işgal edildiğine dikkat çekerek, "Belediyeye ait plastik çöp konteynerlerinin içi betonla doldurularak yol kenarlarına bırakılıyor, şirket araçlarına yer açılıyor. Başkalarının buraları park etmesine ise izin verilmiyor. Buna ne hakları var?" diye soruyor. Belediyenin hem konteynerlerine sahip çıkması, hem de işgale son vermesini istiyor.

Seçim kampanyalarıyla çevre kirletilmesin

Çevreciler, siyasi partiler, aday adayları ve adayların, seçim kampanyaları boyunca çevreyi kirletmemesini, görüntü ve ses kirliliğine yol açacak davranışlardan kaçınmalarını istedi. Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı Mustafa Göktaş, hattımız aracılığıyla siyasi partilere şöyle sesleniyor: "Seçim yaklaştıkça, büyük bir görüntü kirliliği ortaya çıkıyor. Bu konuda önlem alınmalı. Zaten şehirlerde yeterince bilboard ve raket ile otobüs duraklarında afiş asılacak yer var ve onlar yeterince çevrede görüntü kirliliği yaratıyor. Ayrıca bez afişlerle yol ortalarına, çiçekliklere, kaldırımlara, çöp bidonlarına, duvarlara, trafolara, direklere, ağaçlara, okul duvarlarına, kamunun malına, kamunun ortak kullandığı alanlara afiş ve benzeri propaganda malzemesi astırılmasın. Lütfen bu yıl seçim atmosferi içinde görüntü, ses ve çevre kirliliğine neden olan propaganda çalışmalarına müsade edilmesin. Seçim kurulları da olaya el atmalı. Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri de bu kirliliğe izin vermemeli."
Yazının Devamını Oku

Mahalledeki durak bir gecede yok oldu

KARABAĞLAR’da Barış Mahallesi’nin sorunları bitmiyor. Ulaşımdan, sosyal alanların yetersizliğine kadar bir çok sıkıntı olduğunu belirten Muhtar Mustafa Yılmaz, "30 yıldır var olan durağımız bir gecede kaldırıldı. Durağın boyasını biz yapıyorduk, bakımıyla biz ilgileniyorduk. Bir gecede yok oldu ve yerine çöplerin yanına açık durak yapıldı. Vatandaş açıkta ve çöpler arasında bekliyor" dedi. Otobüsler yetersiz

Konak istikametine otobüs olmaması nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını belirten Yılmaz, "Mevcut otobüsler de çok seyrek geçiyor. Bir de durağın kaldırılması mahalleliyi çileden çıkardı. ESHOT Genel Müdürlüğü’ne ve Büyükşehir Belediyesi’ne bir çok kere dilekçe verdik, ama cevap alamadık. Sorunlar bunlarla da bitmiyor. Başıboş köpekler tedirgin ediyor. Çocuklar okula tek başına gidemiyor" diye dert yandı.

Çocukların oynayabileceği park ve bahçelerin yetersiz olduğunu da dile getiren Yılmaz, "Yürüyüş yollarının, oturma alanlarının, fitness aletleri ve çocuk oyun grubunun olduğu bir parka ihtiyacımız var. Ama maalesef belediyeden yeterince yararlanamıyoruz" dedi.

Güzelhisar ’ın OSB feryadı

İZMİR’in Aliağa İlçesi’nde verimli tarım arazileri, ilçenin içme suyu havzası ve zeytinlik alanları içine alan Güzelhisar Köyü Elbirdi Mevkii’ne, Dökümcülük Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönündeki girişimlere yöre halkı sert tepki gösteriyor.

Güzelhisar Köyü’nde oturan okuyucumuz Ahmet Bayındır, dökümcülerin verimli tarım arazilerini mahvedeceğini belirterek, bir an önce yanlış karardan dönülmesini istiyor. Dökümcülerin yakındaki Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırım yapmak yerine, tarım arazilerine göz dikmesine izin verilmemesini isteyen Bayındır, şunları söylüyor: "Biz köylüler Aliağa’ya fabrikaların taşınmak istenmesine karşı değiliz. Aliağa sanayi şehri ve bu gibi tesislerin kurulması için ayrılmış bölgeler var. Biz bu bölgenin demir çelik fabrikalarının bulunduğu bölgeye ya da Aliağa Organize Sanayi Bölgesi içine kurulmasını istiyoruz. Bizler topraklarımızı, çevremizi, havamızı vermemeye kararlıyız. İkinci bir Bergama vakası yaratılmasın" diyerek tepkisini gösterdi.

Kuruyan çam ağaçları budansın

Güliz Başarır adlı okuyucumuz, bulvarlardaki kuruyan çamların hem kötü bir görüntü oluşturduğunu, hem de çevreye yaydığı polenlerle sağlığı tehdit ettiğini belirterek, "Üçkuyular’da Gürsel Aksel Bulvarı üzerinde oturuyorum. Mithatpaşa’dan İnönü Caddesi’ne kadar kökleri dışarda, çevreye zarar veren kötü çamlar var. Arabaların motorlarının içi çam iğneleriyle doluyor. Belediyeye ve muhtarımıza söyledik, bugüne kadar bir önlem alınmadı. Bu çamlar kuruduğu zaman evlerimizin içi çam tozları ile doluyor. Pislikten ve polenleri solumaktan kurtulmak istiyoruz" diyerek ağaçların budanmasını istedi.

Sarnıç’a 553 ve 278 seferleri artırılsın

Gaziemir Sarnıç Beldesi’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Emrah Kamil Baltacı adlı okuyucumuz, otobüs seferlerinin azlığına dikkat çekerek, "Beldemize sefer yapan 553 ve 287 numaralı otobüsler hem çok bakımsız ve eski hem de sefer sayıları çok az. Haftanın belirli günlerinde Balçova’da otobüse biniyor ve Üçyol’da iniyorum. Şayet geç kalırsam en az yarım saat Sarnıç otobüsünü beklemem gerekiyor. Bu güzergahın sefer sayıları artırılamaz mı? " diyerek Sarnıç mahrumiyet bölgesi mi? diye soruyor. Baltacı, "Burada yaşayan insanlar hizmetlerden muaf tutuluyor. Buraya da yeni otobüslerden verilsin" diyor.

TEDAŞ masal anlatıyor

Mimkent’te oturan okuyucumuz Mehmet Dinckan, elektrik kesintilerinin bezdirdiğine dikkat çekerek, "Bir süre önce bölgemizde güçlendirme çalışmaları yapıldı. Son bir ay içinde özellikle akşam saatlerinde 20-30 dakika süren elektrik kesintileri yaşıyoruz. 186’ya ulaşmak olanaksız. Ulaştığınızda da "Çocuklara masal" programı benzeri ilgisiz yaklaşımlarla karşılaşıyoruz" diyerek TEDAŞ’ın halkı oyalama politikasından vazgeçmesini istedi.

Birilerinin canı yanmasın

İzmir Hatay’dan arayan okuyucumuz Dilber Güzel, "İnönü Caddesi metro çalışmaları nedeniyle kabus yoluna döndü. Araçların durmadan ilerlemesi için çoğu yerde trafik lambaları iptal edildi. Ancak bu kez de karşıdan karşıya geçmek imkansız hale geldi. Araçların arasında canımızı tehlikeye atarak cambazlık yapıyoruz. Başka bir tedbir alınmalı. Yetkililer birilerinin canının yanmasını beklemesin" diyor.
Yazının Devamını Oku

Küçükada Mahallesi metro istasyonu istiyor

İZMİR’in Konak İlçesi’ne bağlı Gürçeşme Semti’ndeki Küçükada Mahallesi metro ulaşımından faydalanmak istiyor. Ulaşım sıkıntısı yaşanan mahallenin, metro projesinde dışlandığını ve ihmal edildiğini belirten Mahalle Muhtarı Ünal Karakaya, "Mahalleli sonuna kadar ulaşım hakkını aramaya kararlı. Devlet Demir Yolları bu güzergahı belirlerken Küçükada İstasyonu’na yer vermemiş. Bu proje yapılırken uzmanların nüfus yoğunluğunu dikkate alması gerekiyordu. Bu mahallenin ulaşım sıkışıklığı ve sıkıntısını bitirmeye yönelik yeniden bir dönüşüm projesine ihtiyaç var" dedi.

Ulaşım sıkıntısı

Yetkililerin, ulaşım sıkıntısını bir an evvel planlı bir şekilde çözmesi gerektiğini belirten Karakaya, "Yeni imar planında bu bölge için yoğun bir istimlak öngörülüyor. Bölgenin rekreasyon alanı seçilmesi nedeniyle alt yapı yatırımları ertelendi. Bu nedenle mahalle halkı birçok sıkıntıyla karşı karşıya" dedi.

İmar planının nasıl uygulanacağını henüz bilmediklerini dile getiren Karakaya, "Nerelerin istimlak edileceğini bilmiyoruz. Açıkçası vatandaşlar imar paniği yaşıyor. Kış aylarında yollarda sıkıntı artıyor. Çöplerimiz doğru dürüst alınmıyor. Bu da görüntü kirliliği ve hastalıklara zemin hazırlıyor" şeklinde konuştu.

Devlet dairesi bunu yaparsa

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR MANİSA, (DHA)

MANİSA’da hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle soba ve kaloriferlerin yakılması, bütün uyarılara rağmen hava kirliliğini de beraberinde getirdi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’nin havası en kirli illerinden biri olan ve geçen yıl ocak ayında kükürtdioksit (SO2) ortalamaları önceki yıllara oranla yüzde 44, partiküler madde (duman) ortalamaları ise yüzde 92 artan Manisa’da, rüzgarsız hava nedeniyle kirlilik yine görülmeye başladı.

629 YTL para cezası

Manisa’da tüm mahallelere doğalgaz dağıtılmasına ve İl Hıfzısıhha Kurulu’nun hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla doğalgazı tavsiye ederek, kömürle kalorifer yakan apartman ve işletmelere belirli saatlerde kalorifer yakılmasını, havanın çok kirli olduğu günlerde kömürlü kaloriferlerin yakılmamasını ve aksine hareket edenlere daire başı 692 YTL para cezası kesileceğini duyurmasına rağmen, bazı binaların yine havayı kirlettiği görüldü.

Bunların içinde resmi dairelerin de bulunması ve İzmir-Manisa Karayolu Kenan Evren Sanayi Sitesi kavşağındaki Bayındırlık İl Müdürlüğü binasının günün belirli saatlerinde yaktığı kaloriferinin bacasından çıkan duman, gelip geçen vatandaşlara "Devlet bunu yaparsa, başkası ne yapmaz" dedirtti.

Semt pazarının neden olduğu kirlilik bıktırdı

Semt pazarlarının yolaçtığı kirliliğe dikkat çeken İzmir Şirinyer 374 Sokak’ta oturan Şermin Günöz adlı okuyucumuz, "Semtimizde yaşayanların en büyük sorunu semt pazarı. Her defasında ortalık savaş alanına dönüyor. Tezgahlar kaldırıldıktan sonra geriye çöp yığınları kalıyor. Görevliler yeterince temizlemiyor, çirkin görüntüler, kötü koku eksik olmuyor. Bu konuya belediye ve İzmir Pazarcılar Odası çözüm bulsun. Kirliliğe son verilsin" diyor.

Çözüm bulunmadı sürekli boru patlıyor

İzmir’in Urla İlçesi’nden arayan okucumuz Dilber Gül, "Çeşmealtı’nda 186 ve 172 sokakların kesiştiği yerde bir yıldır sürekli olarak su borusu patlıyor. Belediyeye haber veriyoruz, ekipler gelip çalışma yapıyor. Ancak kısa süre sonra tekrar aynı sorun yaşanıyor. En son geçen hafta yine meydana geldi, bu kez gelen de olmadı. Kalıcı çözüm bulunmadığı için bu sorunun sık sık tekrarlandığını düşünüyoruz’’diyerek sorunun biran önce çözümlenmesini istiyor.

Seferler yetersiz öğrenciler mağdur

Otobüs seferlerinin yetersizliğine dikkat çeken öğrenci okuyucumuz Canan Gürler, "Evka 2’den Bornova Ege Üniversitesi Kampüsü’ne 244 numaralı belediye otobüsü yolcu taşıyor. Ancak seferler çok yetersiz. Bu araçlara en çok ihtiyaç duyulan sabah ve akşam saatlerinde öğrenciler dakikalarca durakta bekliyor, sık sık da adım atacak yer kalmayan otobüslerle karşılaşıyor. Büyükşehir Belediyesi’nden yardım istiyoruz. Seferler, yoğunluğu karşılayacak hale getirilsin’’diyor.

Altınköy’de neler oluyor

Urla’ya 12 kilometre mesafede dünyanın sayılı güzellikte plajına sahip Altınköy sitesinde ilginç duvar yazılarına dikkat çeken okuyucumuz Namık Kemal Nomak, "Batıdaki graffitti duvar yazıları örneklerinden bir hayli farklı olan bu yazılarda, politik mi, değil mi çözemediğim örnekler var. "Defol", "Ya sev, ya terk et" gibi benzeri yazılara konutların duvarlarında sıkça rastlanıyor. Bu güzelim binalara yazık oluyor. Site yönetimi niye önlem almıyor" diye soruyor.

Yollar kazılıyor delik deşik oluyor

Sefa Tekeli adlı okuyucumuz, belediyelerin plansız yol çalışmalarının vatandaşları bezdirdiğini belirterek, "İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZSU, Yeşilyurt 9195 Sokak’ta 10 gün önce çalışma yaptı. Bir binaya su bağlandı. Ancak kazılan yer kapatılmadı, görevliler çukuru öylece bırakıp gitti. İZSU’yu defalarca aramamıza rağmen herhangi bir sonuç alamadık. Benzer görüntülerle şehrin farklı yerlerinde de karşılaşıyoruz. Her yer kazılıyor, kapatılması ise günler alıyor. Kapatılsa da birşey değişmiyor, yollar yamalı bohçaya dönüyor" diyerek, plansız çalışmalara son verilmesini istiyor.
Yazının Devamını Oku

Zübeyde Hanım Mahallesi su baskınlarına çözüm

Muhtar Ramiz Nalbantoğlu,"Uzun bir süre boruların onarılmaması nedeniyle sorun yaşadık. Borular tamir edildi. Ancak, tahliye kanallarının yapılmaması nedeniyle, 48/10, 7400/1’den 10’a kadar olan bölgelerde su baskınları meydana geliyor. Bu defa da yağmur suları dert oldu. Yaz boyunca boruların sık sık patlaması nedeniyle tonlarca suyumuz boşa aktı. Mahalleli olarak su içinde yaşamaktan usandık. Yetkililere bir an evvel çalışmaları tamamlama çağrısında bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

Sular boşa akıyor

Her arıza sonrası mahalle sakinlerinin yaklaşık bir gün susuz kaldığını belirten Nalbantoğlu, "Su tasarrufu konusunda bizden fedakarlık beklediğini söyleyen belediyemiz neden ana boruların patlaması konusunda önlem almıyor? Sokak ve mahalle sakinlerine belediyemizi savunacak mazeret bulamıyoruz.’’dedi.

Bu görüntüler Expo’ya aday olan bir kente hiç yakışmıyor

BOSTANLI’dan Serap Akkoç adlı okuyucumuz, "Bostanlı Semti’nde Suat Gürbüzer Sokak’ta yaşıyorum. Her gün evimden işe giderken gördüğüm görüntüler, Avrupa’nın Expo’ya aday olan ya da Expo’ya ev sahipliği yapmış olan kentlerinden çok farklı. Bir senedir sorunlarımıza çare bulunması için mahalle sakinleri ile başvurmadığımız idari birim kalmadı. Yerel yönetimlerin oy kaygısıyla yaptığı hizmetler 21. yüzyıl Türkiye’sinde de değişmedi. Kendi sokağımızda izin almadan arabamızı bile park edemez hale geldik. Expo’ya aday olan bir kente hiç yakışmayan bu görüntüler, zaman zaman gerçekten Expo’yu hak ediyor muyuz sorusunu sormama neden oluyor" diyor.

Bitmeyen metro çalışmaları bıktırdı

İzmir’in Hatay semtinden arayan okuyucumuz Nilay Tunca, bir türlü tamamlanamayan metro çalışmalarının akibetini öğrenmek istediklerini belirterek, "Üçyol ile Üçkuyular arasında devam eden metro çalışmaları dert oldu. Şantiyeden bir türlü kurtulamadık. Ortalık toz ve pislik içinde. İnşaat sahası yakınlarında oturanlar perişan durumda. Bitmek bilmeyen çalışmalar herkesi bıktırdı. Büyükşehir Belediyesi’nden bu duruma çözüm bulmalarını istiyoruz’’diyerek tünel kazılarının ne zaman sona ereceğini soruyor.

Dere kenarında hayvan kesiyorlar

Hayvan kesimlerine dikkat çeken okuyucumuz Nurgul Yorgun, "Karşıyaka’da Zübeyde Hanım Huzurevi’nin biraz ilerisindeki dere kenarında sürekli hayvan kesiliyor. Bu kişiler çevreyi kendilerine göre düzenledi, işlerini rahatça yapıyorlar. Ortalık pislik içinde, her yerde hayvan artıkları var, sinek ve kötü koku eksik olmuyor. Civarda oturanlar olarak rahatsızız. Daha önce belediyeye şikayette bulunduk, müdahale edildi. Ancak kısa süre içinde eskiye dönüldü" diyerek kalıcı çözüm beklediklerini söyledi.
Yazının Devamını Oku

75.Yıl Mahallesi dert küpü

BAYRAKLI 75’inci yıl Mahallesi girişinde trafik işaretlerinin yetersizliği nedeniyle çok sayıda kaza olmasına rağmen önlem alınmaması mahalleliyi isyan ettiriyor. Sokakların çok dar olması nedeniyle ulaşımda ciddi sıkıntılar yaşanan mahallede, otobüs sayısının yetersiz olması da vatandaşların duraklarda sıkıntı yaşamasına neden oluyor.

Mahalle sakinlerinin yetkililerin ilgisizliğinden şikayetçi olduğunu belirten Muhtar Fahri Kartal, "Trafik işaretleri konusunu bir yıl önce dilekçeyle karayollarına bildirmemize rağmen hiç bir önlem alınmıyor. Giriş güzergahının belli olmaması nedeniyle ters yönden giren araçlar bir çok kazaya sebep oluyor" dedi. Sorunların ulaşımla da bitmediğini belirten Kartal, "Mahallede, doğru dürüst aydınlatma bile yok. Hırsızlar aydınlanma sorununu fırsat bilip rahatlıkla hareket edebiliyorlar. Tedaş’a yapmış olduğumuz müracaatlar şu güne kadar yetkililer tarafından cevapsız kaldı" şeklinde konuştu.

Kaza "geliyorum" der

BÜYÜKŞEHİR ve Narlıdere belediyelerinin ihmalinin çocukların can güvenliğini tehlikeye atttığına dikkat çeken Halil Çaylak adlı okuyucumuz, "Narlıdere Belediyesi bir yıl kadar önce Saffet Baba Sokak’ta bir yol düzenlemesine girişti. Genişletme amacıyla yolun kenarındaki alana taş ve toprakla dolgu yapıldı. Sonra çalışma durdu, öylece bırakılıp gidildi. Bir yıldır yağan her yağmurda, dik bir yokuş olan bu sokakta, yukarıdan gelen sular, dolgu alanındaki taşı toprağı sürükleyip asfaltı dere yatağına çeviriyor. Belediye birkaç işçi gönderip yolu temizletiyor, sonra yeni bir yağmurla yol yeniden aynı duruma dönüyor. Narlıdere Belediyesi yetkilileri, bu duruma hiç aldırmayıp, şikayetleri "Orayı büyükşehir asfaltlayacak, bir türlü gelmiyorlar ne yapalım" diye geçiştiriyor. Oysa konu, duyarsız kalınamayacak kadar ciddi. Yolun taş toprak yığılan bölümü tam 12 Eylül İlköğretim Okulu’nun önü. Yol, buraya dik iniyor ve viraj yapıyor. Bir gün, bir belediye otobüsü, bir kamyon, bu taş ve toprakla dolu yokuşta kayıp çocukların, servis araçlarının arasına dalabilir. Ya da bir aracın fırlattığı bir taş bir çocuğa gelebilir" diyor.

Çöpler toplanmıyor ortalık pislik içinde

İZMİR’in Bozyaka semtinde çöp sorunundan şikayet eden okuyucumuz Hakan Demir,’’Semtimizde çöpler sık ve düzenli alınmıyor. Konteynerler doluyor, poşetler yerlere atılıyor. Ortalık pislik içinde kalıyor, mikrop yuvasına dönüyor. Kötü koku ve görüntünün yanı sıra sinekler de eksik olmuyor. Bu çirkin manzaralardan artık kurtulmak istiyoruz’’diyerek çöplerin daha sık toplanmasını istiyor.

Hatay 230 sokak’da lokantaların çok yoğun olduğu bölgede oturan bir başka okurumuz da ’’Diğer yerlere göre konteynerlere daha çok çöp atılıyor. Ancak konteynerler kısa sürede doluyor, çirkin görüntüler ortaya çıkıyor. Çirkinliğin yaşanmaması için belediye görevlilerinin bu sokağa daha sık gelmesi gerekiyor.’’diyor.

Araçların çöp konteynerlerinin önüne park edilmesinin önlenmesini isteyen bir başka okurumuz Şermin Güler de, ’’Belediye görevlilerinin boşaltamadığı konteynerler dolup taşıyor. Sorumsuz sürücüler yüzünden çevre sorunu yaşanıyor. Temizlik ekiplerinin görevlerini yapmasına engel olan bu kişilerin uyarılması için başvuruda bulundum. Ancak şimdiye kadar hiçbir şey değişmedi’’diyerek, sıkıntıyı dile getiriyor.

İki ilçe sınırındaki sokak ortada kaldı

Bornova’dan arayan okuyucumuz Serdar Akyelli,’’Bornova ve Karşıyaka belediyeleri sınırında olan 1593 Sokak da yetki karmaşası yaşanıyor. İki belediye de sorumluluğun kendilerinde olmadığını savunuyor. Sakarya ve Yüzbaşı İbrahim Hakkı caddelerini birbirine bağlayan, bu yüzden oldukça işlek olan bu yol yıllardır bakımsız. Yaptığımız tüm girişimlere rağmen hiç bir ilerleme kaydedilmedi. Belki yeni kurulan Bayraklı Belediyesi bizi bu durumdan kurtarır’’diyor.

Serseriler etrafa korku saçıyor

Kemal Sarı adlı okuyucumuz, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri yeşil alanlara egzersiz aletleri yerleştiriyor, halkın spor yapmasını sağlıyor. Genci, yaşlısı, kadını, erkeği bu hizmetten yararlanıyor. Ancak Susuzdede Parkı’nda çok farklı. Özellikle akşam saatlerinde buradaki spor aletlerinin yanına kimse yaklaşmıyor. Nedeni ise parka dadanan, insanları rahatsız eden serseriler ve garip görünümlü kişiler. Bu tür yerler sık sık denetlenmelidir’’diyor.

Lambalar üç aydır yanmıyor

İzmir’in Buca İlçesi’nden arayan okyucumuz Zeliha Gümüş, ’’İzkent ve Evka-1’de neredeyse üç aydır ana caddeler dışındaki yollarda lambalar yanmıyor. Sokaklar geceleri zifiri karanlık, göz gözü görmüyor. Hava karardıktan sonra dışarı çıkmak cesaret istiyor. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Sorun bir an önce giderilsin, sokaklar eskiden olduğu gibi aydınlatılsın ve korku dolu günlerimiz sona ersin’’diyor.
Yazının Devamını Oku

Mahallemiz üvey evlat muamelesi görüyor

YILLARDIR bakımsız kalan ve sokak lambaları yanmayan Ali Reis Mahallesi sakinleri belediyeden ve TEDAŞ’tan umudu kesince, aralarında para toplayarak arızaları gidermeye başladılar. İzmir’in Konak İlçesi’ne bağlı Ali Reis Mahallesi Muhtarı Emsihan Karatay, sokak lambalarının yıllardır yanmadığını ve elektrik hatlarının kullanılmaz hale geldiğini belirterek, "İzmir’in göbeğinde resmen üvey evlat muamelesi görüyoruz. Hatların yenilenmemesi nedeniyle mahalleli yangın kabusuyla yaşıyor. Yetkililere defalarca bildirmemize rağmen bir gelişme yok. Belediyeden ve TEDAŞ’tan ümidi kesince biz de aramızda para topladık ve kendi imkanlarımızla kabloları bağlattık" dedi.

Sorunların elektrikle sınırlı olmadığını dile getiren Karatay, "Sokaklarımızın bakımsızlığının yanı sıra toplu ulaşımda da büyük sıkıntı çekiyoruz. 8 yıldır Rakıp Erkutlu ve Hacı Efendi caddeleri birbirine bağlanamadı. Mahallemizin kanallarının yenilenmemesi nedeniyle de her yağmurda evleri su basıyor. Hey yer göl haline geliyor. Bize eylül ayında çalışmalara başlanacağını söylediler, ama gelen giden yok. Sorunlarımıza duyarsız kalan ve çare üretmeyen yetkilileri Ankara’ya şikayet etmek yerine sandıkta hesaplaşacağız" şeklinde konuştu.

Kaza yaşanmadan lamba konulsun

İzmir’in Çiğli İlçesi’nden arayan okuyucumuz Dilek Kuş, kavşaklarda yanmayan lambaların yolaçtığı tehlikelere dikkkat çekerek, ’’Çiğli’de 8211 Sokak’ın girişinde 4 yolun birleştiği kavşak var. Burada trafik çok yoğun. Ancak buna rağmen sinyalizasyon sitemi yok. Bu durumdan en çok da yayalar etkileniyor. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde art arda gelen araçlar yüzünden karşıdan karşıya geçmek mümkün olmuyor, sık sık kazalar yaşanıyor. Geçen gün bir öğrenci ezilmekten son anda kurtuldu. Buraya üzücü bir kaza yaşanmadan acilen trafik lambası yerleştirilmesi gerekiyor’’diyor.

121 numaralı otobüs seferleri yetersiz

İzmir’de toplu ulaşımdaki yoğunluğa dikkat çeken okuyucumuz Hasan Yücel, "Yoğunluğun çok olduğu hatlardan biri de 121. Mavişehir’le Konak arasındaki bu numarayla yolcu taşıyan otobüsler yetersiz. Sabah ve akşam saatlerinde araçlar tıklım tıklım doluyor, bazı duraklarda doluluk yüzünden binemeyenler oluyor. Büyükşehir Belediyesi’nden çözüm istiyoruz. Otobüs takviyesi yapılarak bu sıkıntıya son verilsin’’diyor.

Bu sokağa sıra ne zaman gelecek?

İzmir’in Buca semtinden arayan okuyucumuz Gülcan Çağlar, "Atatürk Mahallesi’ndeki 209/2 sokak köy yollarından farksız. Yıllardır tüm girişimlerimize rağmen belediye buraya el sürmedi. Ortalık toz toprak içinde, yağmur yağdığında da her yer çamur oluyor. Yetkililer yaşadığımız sıkıntıyı görmüyor, bizi bu durumdan kurtarmıyor. Bu sokağa hizmet sırası gelmeyecek mi?" diye soruyor ve harekete geçilmesini istiyor.

Vatandaşlardan ilginç tepki

Bornova’da kazılan çukur uzun süre kapatılmayınca çevre sakinleri tepkilerini yazarak dile getirdiler. Murat Gökerti adlı okuyucumuz, ’’Son çare olarak çukurun önüne ’’Dikkat! bu çukurlar 17 Ağustos 2008 tarihinden bugüne kadar Bornova Belediyesi tarafından kapatılmamıştır’’ levhasını koyduk. Umarız bu kez yetkililer çözüm bulurlar’’dedi.
Yazının Devamını Oku

SİT çalışmaları yüzünden çivi bile çakılamıyor

İZMİR’in dert küpü mahallelerinden biri olan Güngör Mahallesi, SİT uygulamalarından sıkıntılı. Tarihi eser kalıntıları yüzünden çivi çakılmasına bile izin verilmeyen Konak İlçesi’ne bağlı mahallenin sakinleri, yetkililerin şikayetlerine kulak vermemesinden yakınıyor. Restorasyon ve onarım ödeneği sorunu yüzünden SİT çalışmalarından kurtulamadıklarını belirten muhtar Lütfiye Aykulteli, "Mahallemiz, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun yönetimi altında. Altyapısı bulunmayan, kanalizasyonları tıkanan mahallemiz, çarpık kentleşmenin bariz bir örneği. Sahipsiz yıkık dökük yapılar da tehlike yaratıyor" dedi. Mahalledeki bazı binaların zemininin, toplama molozlarla doldurularak çok riskli kaçak yığma binalar haline geldiğini de belirten Aykulteli, "Mahalleli tarihi eser gibi duran yıkık duvarların ve çökük binaların yarattığı tehlikeden ötürü son derece tedirgin" diye konuştu.

Bina duvarlarına yazı engellensin

İZMİR’in Bornova İlçesi’nde bazı binaların duvarlarına yazılan yazılar ev sahiplerini zor durumda bırakıyor. Kimliği belirlenemeyen kişilerin yazdığı yazılar sebebiyle ev sahiplerinin her ay maddi zarara uğradığını belirten Murat Gökerti adlı okuyucumuz, Bornova 77/78 sokağın kesiştiği bölgede güzelim binaların duvarlarının yazılardan gözükmeyecek durumda olduğunu söyledi ve görüntü kirliliğine neden olan kişilerin cezalandırılmasını istedi. Evinin duvarına yazı yazılan ev sahibi Hakan Gümüştaş ise, "Bu yazılar hem beni zor durumda bırakıyor, hem de görüntü kirliliğine sebep oluyor. Yetkililerin bu duruma bir çözüm bulmasını istiyorum" diye konuştu.

Otobüslere sabah binmek imkansız

Otobüslerdeki sıkışıklığa dikkat çeken okuyucumuz Selma Aydost, "İzmir ve Karşıyaka’dan Çankaya ve Konak yönüne giden belediye otobüslerine sabah saatlerinde binebilmek imkansız. Çünkü daha ilk duraklarda tıklım tıklım douyor. Dakikalarca bekledikten sonra adım atacak yer olmayan otobüsleri karşımızda buluyoruz. Zaten çoğu zaman da şoförler durmadan devam ediyor. Çalışanlar işine, öğrenciler okula gecikiyor. ESHOT bu yoğunluğu bilmesine rağmen neden önlem almıyor" diye sordu.

Bostanlı Deresi çamur içinde

BOSTANLI’dan arayan okuyucumuz Selda Akyelli,"Bostanlı Deresi yine çamur içinde. Buradan çevreye kötü koku yayılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni aradık, sorunu iletip yardım istedik. Bir görevli gönderdiler, ancak sadece yüzeysel temizlik yapıldı, hiçbirşey değişmedi. Çevrede oturanları rahatsız eden bu duruma müdahale edilsin" dedi.

Eski direk araç geçişini engelliyor

İZMİR’in Buca İlçesi’nden arayan okuyucumuz Ahmet Tok, "Buca ile Karabağlar’ı birbirine bağlayan köprünün hemen yanındaki 4313 Sokak’ın ortasında eski bir elektrik direği var. Uzun zamandır bir işlevi olmamasına rağmen kaldırılmadı. Araç trafiğini olumsuz etkiliyor. Büyük araçların geçişini imkansız hale getiriyor. Tedaş’a bildirdik, ama ilgilenen olmadı" diyerek şikayetini dile getirdi.

Çukur kazaya davetiye çıkarıyor

KONAK’ta trafik yoğunluğunun en fazla yaşandığı Gazi Bulvarı’ndan arayan Aydın Tezel adlı okuyucumuz, "Gazi Bulvarı’nda Münih Birsel İş Hanı’nın önündeki TEDAŞ’a ait olduğunu tahmin ettiğimiz, TEK yazılı pik kapak, asfalt ve yağmur ızgaralarının 10-15 santimetre altında. Her aracın düştüğü bu kapak, daha yukarı alımalı" dedi.
Yazının Devamını Oku

Gümüşpala Mahallesi ATM cihazı istiyor

İZMİR’in Karşıyaka İlçesi’ne bağlı Gümüşpala semtinde halen bir ATM cihazının bulunmaması vatandaşları isyan ettiriyor. Osmanlı döneminden kalma bir mimariye sahip olan mahallede, büyük bir nüfus ve ekonomik potansiyele olmasına rağmen bir ATM bulunmuyor. Mahalle muhtarı Cafer İşler çok dertli, "Mahallemiz adil bir hizmet bekliyor. Bu kamu düzeninin mahallemize asli görevi ve borcudur. Bankadan para çekmek için vatandaşlarımız başka semtlere gitmek zorunda kalıyorlar. Bu arada mahallemizde açılacak yol güzergahında istimlak yapılmasına rağmen yıkılmayan evler de sokağımızın açılmamasına sebep oluyor. Bu nedenle hastalarımızı ve eşyalarımızı taşımakta güçlük çekiyoruz,’’diye konuştu.

Yolda yürümek zor

Sokakların seyyar satıcılar tarafından işgal edilmiş durumda olduğunu da belirten İşler, ’’Vatandaş yolda yürüme konusunda güçlük çekiyor. Belediyeler esnaftan işgaliye adı altında dünyanın parasını alıyor. Belediyeler için şahane gelir kaynağı. Olan vatandaşa oluyor. Aynı zamanda araç sahipleri ulaşım mağduru" dedi. İşler, mahallede sahipsiz başıboş köpek ve kedilerin sayılarının giderek arttığını da belirterek,’’Çocuklarımız ve kadınlar zaman zaman köpeklerin saldırısına uğruyor. Yetkililere bildirmemize rağmen bir çözüm bulunmadı" dedi.

Direkleri dikildi ama, çıkan toprak alınmadı

İzmir’in Hatay semtinden arayan Gülcan Yüksel adlı okuyucumuz, TEDAŞ’ın hizmetlerinde meydana gelen aksamalara dikkat çekerek, ’’Geçtiğimiz günlerde semtimize elektrik direkleri döşendi. Ancak açılan çukurlardan çıkan toprak bir kenara bırakıldı, alınmadı. 260 Sokak’ta her yer toz içinde. Yağmur yağdığında da ortalık çamur doluyor. Bu topraklar böyle mi kalacak, neden kaldırılmıyor? İlgililer bu soruna kayıtsız kalmasın’’diyor.

Alsancak’ta kazı sıkıntısı

Alsancak 1381 Sokak sakinleri, sokağın kazılmasından ve çalışmaların tamamlanmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen, sokağın eski haline getirilmemesinden şikayetçi. Zaten dar olan ve park sorunu yaşanan sokakta yer yer 30 santim derinliğe ulaşan çukurlar olduğunu belirten 1381 Sokak esnafı, "Burayı gelip kazdılar sonra da yarım yamalak kapatıp gittiler. Yolun iki tarafına da araçlar park ediyor. Yol iyice daraldı" şeklinde konuştular. Yağmur yağmasıyla sokağın çamur olacağını dile getiren esnaf, "Yetkililerden en azından çukurları kapatmalarını rica ediyoruz" dediler.

Yeşilyurt sevgi yolu araçlar için mi yapıldı?

İzmir’in Konak İlçesi’ne bağlı Yeşilyurt semtinden arayan okuyucumuz Cemal Şenyurt, ’’Semtimize yapılan sevgi yoluna konulan bankların dibine kadar araçlar park ediliyor. Genç, yaşlı, özürlü ve hamile hiç kimse banklardan yararlanamıyor. Araç sahipleri parkı kullanmak isteyenleri hiçe sayıyor. Ne belediye, ne de polis bu işgale müdahale etmiyor. Ayrıca parkı köpekler istila etti. Bırakın parkın içinde gezmeyi, çevresinden bile geçemez olduk’’diyor.

Şehrin ortasındaki çöplük mikrop saçıyor

Karşıyaka İlçesi’nden arayan okuyucumuz Leman Tutar, boş arsaların çöplük haline geldiğine işaret ederek, ’’Örnekköy semtinde 7532 Sokak’taki otobüs ve minibüs son duraklarının karşısındaki arsa zamanla çöplüğe döndü. Çirkin görüntü ve kötü koku giderek daha da dayanılmaz hale geliyor. Halk sağlığı da tehlikede, çünkü mikrop yuvasından farksız. Belediyeden yardım istiyoruz’’diyerek atıkların temizlenmesini, çöp atılmasının engellenmesini istiyor.
Yazının Devamını Oku

Tarihi binalar otopark olarak kullanılıyor

BAKIMSIZ yıkık dökük ahşap evler, otopark sorunu, kırk yıllık, eski tip sokak lambaları, bozuk yollar ve çevre kirliliği. Fevzipaşa Mahallesi tam anlamıyla kent merkezinde unutulmuş bir görüntü çiziyor. Mahallede eski tarihi binaların çoğunun otopark olarak kullanıldığını ve mahalleli olarak bu konudan çok rahatsız olduklarını dile getiren muhtar Rukiye Tülün, bazı binaların restore edildiğini, fakat otoparkçıların binaları tekrar yağmalayıp, ateşe verdiklerini öne sürdü. Daracık sokaklarda çevresini bile aydınlatamayan direklerin altında yürümenin zorlaştığını, çöp depolama yeri olarak kullanılan tarihi binaların büyük tehlike yarattığını belirten Tülün, "Bu tarihi binalar şahsa ait olduğu için çağrıda bulunmak gerekiyor. Yıkılacaksa yıkılsın, ya da restore edilsin. Yanıp yanmadığı belli olmayan lambalar da artık değiştirilsin" diye konuştu. Mahalledeki çevre kirliliğine de değinen muhtar Tülün, "Kağıt, pet şişe, kutular, kartonlar mahallemizin her yerinde görüntü kirliliğine sebep oluyor. İlgililerden acil çözüm bekliyoruz" dedi.

Karşıyaka sahilinde işgale son verilsin

KARŞIYAKA iskelesi karşısındaki kaldırımların giderek daraldığına dikkat çeken okuyucumuz Güliz Kaplan, "Bazı işyerleri her geçen gün daha çok yeri işgal ediyor. Şemsiyeler yerleştiriliyor, masa ve sandalyelerle tabelalar sıralanıyor. Oysa eski Belediye Başkanı Şebnem Tabak döneminde sahil yolunun 1706 ve 1688 sokaklar arasındaki bölümünde yaya yolu genişletilmişti. Belediye Başkanı Cevat Durak’tan bu işgale son vermesini bekliyoruz" dedi.

İşçiler Caddesi’nde yol ve kaldırım unutuldu

UĞUR Can adlı okuyucumuz yol ve kaldırım çalışmalarındaki aksamalara dikkat çekerek, "Alsancak’taki İşçiler Caddesi’nde bir süre önce altyapı çalışması yapıldı. Hem yol kenarı, hem de kaldırımın bazı bölümleri kazıldı. Açılan yerler sadece toprakla kapatıldı, asfalt unutuldu. Yaya yolunda da sökülen kilit taşlar bir kenarda yığılı olarak öylece bırakıldı. Belediye görevlileri bir hizmet getirirken, olanları da alıp götürüyor, bozuyor. Yarardan çok zarar veriliyor" dedi.

Otobüs şoförleri kurallara uymuyor

ESHOT ve İZULAŞ’da görev yapan bazı şoförlerin zaman zaman kuruma hiç yakışmayan davranışlar sergilediğini belirten Ahmet Ünsal adlı okuyucumuz, "Bazı şoförler son aylarda otobüsleri tank gibi kullanıyor, diğer sürücüleri zor durumda bırakmak için trafik kurallarını ihlal ediyorlar. Yolculara kaba davranıyor ve azarlıyorlar. Otobüs boş olduğu halde duraklarda durmuyorlar. Direksiyon başında sigara içiyorlar. Tanıdıklarını dolmuş gibi durak harici alıyorlar. Otobüsleri süratli kullanıyorlar ve duraklara yakın ani ferenlerle yolcuları birbirinin üstüne yıkıyorlar. Bunun dışında, ilk ve son duraklarda mola verip otobüsü kilitledikten sonra, çay ve sigara keyiflerini uzatarak vatandaşları yazın güneşte, kışın da yağmur ve soğukta bekletiyorlar. Vatandaş uyardığında da ’Git istediğin yere şikayet et’ şeklinde efeleniyorlar" dedi.

Belediye üç yıldır yolumuzu yapmadı

BUCA-Koop 1416 Sokak sakinlerinden Ali Kale, "Üç yıldır yazın toz ve toprak, kışın da çamur içindeki bir yoldan gidip geliyoruz. Buca Belediyesi’ne sokağımızın düzenlenmesi ve asfaltlanması için para bile verdik. Ancak üç yıldır yolumuzu yaptıramadık. Şimdi de yağışlar başladı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine çamur içinde kalacağız. Belediyeyi aradık ve bize ’Meclisten karar çıksın yapalım’ dediler. Üç yıldır bir karar çıkaramadılar. Sokağımızın biran önce asfaltlanmasını istiyoruz" diye konuştu.
Yazının Devamını Oku

Vatandaş kış günü soğukta kalabilir

İZMİR’in Karşıyaka İlçesi Bahriye Üçok Mahallesi Muhtarı Levent Güçlü, Girne Caddesi’ndeki yağmur sularının arıtılması projesi kapsamında başlatılan çalışmaların bir an önce tamamlanmasını, kış gelmeden doğalgaz bağlantısının yapılmasını istedi. Güçlü, su arıtma projesi ve doğalgaz çalışmalarının ağır aksak gitmesinden vatandaşların muhtarlığı suçladığını belirterek, "Atatürk Bulvarı’ndaki binaların kombileri hazır hale geldi, ancak doğalgaz bağlantısı yapılmadı. Geçen sene elektrik hatlarının döşenmesi için başlatılan kazı çalışmaları tamamlandı. Ancak bu yıl da yapılması gereken doğalgaz çalışmasına bir türlü başlanamadı. Durumu soruşturduğumuzda Büyükşehir Belediyesi’nin izin vermediğini öğrendik. Büyükşehir Belediyesi’nin neden böyle bir engellemeye gittiğini anlamış değiliz. Eğer doğalgaz çalışmaları başlamazsa vatandaşlarımız kışı soğukta geçirecekler. Bu konuda vatandaşlar sürekli bizi soru yağmuruna tutuyor ve çalışmalar tamamlanmadığı için tepki gösteriyor. Halk gerçeği bilmeden muhtarlığımızı ve bağlı olduğumuz ilçe belediyesini eleştiriyor" diye konuştu.

Egzozuyla gürültü saçan araçlar arttı

YUNUS Varlı adlı okuyucumuz egzozuyla gürültü saçan araçlara dikkat çekerek, "Yarış otomobillerindeki egzozlar, İzmir’de normal araçlarda da kullanılıyor. Son zamanlarda adeta moda haline geldi. Sürücüsü gaza bastıkça egzozundan çıkan sesle çevreye dayanılmaz gürültü saçan bu araçları artık sık sık görüyoruz. Gürültü makinesinden farksız bu araçlarla ilgili mutlaka önlem alınması gerekiyor. Yetkililerin engel olmalarını bekliyoruz" dedi.

Arsayı çöplük gibi görüyorlar

İZMİR’de boş arsaların çöplüğe dönüştürüldüğünü, bunun da hem sağlık açısından tehlike, hem de görüntü kirliliği oluşturduğunu belirten Suzan Güleç adlı okuyucumuz, "Çöplüğe çevrilen arsalardan biri de Güzelyalı 60 Sokak’da. 38 numaralı binanın yanındaki boş alan çevreye koku ve mikrop saçıyor. Kimileri burayı çöplük olarak görüyor, kimse de engelleyemiyor. Belediyeden bu çirkinliğe son verilmesini istiyoruz" diyor.

Kanalizasyon yok çevre kirletiliyor

URLA ve Çeşmealtı’ndaki kanalizasyon sorununa dikkat çeken Yasin Atlı adlı okuyucumuz, "Çeşmealtı’nda Yalı Caddesi’ndeki bazı evlerin kanalizasyon sistemi hala yok. Oysa 4 yıl önce altyapı yatırımları için bizlerden para alınmıştı. Kötü kokuya, sineğe ve en önemlisi de çevre kirliliğine neden olan bu durum daha ne kadar devam edecek? Yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi.

Ters yöne girenler tehlike yaratıyor

İBRAHİM Yıldıran adlı okuyucumuz, ’’Alsancak’ta Şehitler Caddesi’nin Liman Caddesi’yle birleştiği yerde, siloların tam karşısında bazı sürücüler ters yöne giriyor. Şehir merkezine daha kolay gidebilmek için kurala uyulmuyor, liman çıkışı için ayrılan yer kullanılıyor. Her gün pek çok kez kaza tehlikesi yaşanıyor’’ diyerek, mutlaka yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

KURUMLAR arasındaki iletişim kopukluğuna dikkat çeken Murat Gökerti adlı okuyucumuz, Telekom görevlileri tarafından 17 Ağustos tarihinde açılan kapakların hala kapatılmadığını belirterek, "Yaptığımız başvurular sonucunda buranın Büyükşehir, Bornova ve Telekom görevlilerinin koordinasyon bozukluğu nedeniyle kapatılamadığını öğrendik" diyerek yetkilileri göreve çağırdı.
Yazının Devamını Oku

Ring otobüs seferleri başlasın

İKİ yıl önce yılın muhtarı seçilen Konak İlçesi’ne bağlı Mimar Sinan Mahallesi’nin bayan muhtarı Gülay Pekcan, bir süre önce kaldırılan ring otübüs seferlerinin yeniden başlatılmasını söyledi. Mahalle sakinlerinin ulaşım sorununu dile getiren Pekcan, 216 ve 217 numaralı hatta saatte bir sefer yapan otobüslerin sıklaştırılmasını, yeni otobüslerin bu bölgelerde de hizmet vermesini istedi.

1393,1394,1400,1401 Sokaklarda araçların kaldırımlara park etmesi nedeniyle yayalara yürüyecek yer kalmadığını bildiren Pekcan, kaldırımlara demir bubalar takılması için Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri’ne yazdıkları dilekçeye yanıt alamadıklarını belirtti.

Kötü kokuyor

İzmir’de çok tartışılan su sorununa da değinen Pekcan, aynı sorundan kendi mahalle sakinlerinin de muzdarip olduğunu anlatarak, "Evlerde çeşmelerden gri, çamurlu bir su akıyor ve çok kötü kokuyor. Bu durumun bir an önce normale dönmesini arzu ediyoruz" dedi. Sokaktaki başıboş köpeklerden mahalle sakinlerinin çok rahatsız olduğunu, bu konuda sürekli şikayet aldıklarını belirten Pekcan, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun aslında kendileri için olumsuzluklara yol açtığını söyledi. Pekcan, "Mahallemizde köpekler tarafından ısırılan birçok vatandaşımız bulunuyor. Geçenlerde bir yaşlı kadın köpekten kaçarken yere düşerek kalçasını kırdı, 4 aylık bir hamile kadın çocuğunu düşürme tehlikesi geçirdi" dedi.

Şehrin göbeğinde mikrop yuvası / Bahri KARATAŞ / İZMİR, (DHA)

İZMİR’in Konak İlçesi Üçkuyular semtinde rögar kapağından akan pis sular etrafa mikrop ve hastalık saçıyor. Üçkuyular pazar yeri önünde bulunan otobüs durağı arkasından geçen rögar kapağından akan pis sular, adeta bir dere görüntüsü yarattı. Haftada iki gün pazarın kurulduğu ve turistlerin terminalde bulunan otobüslere binmek için kullandığı yolda bu tür görüntülerin olması vatandaşların büyük tepkisine neden oldu. Çevreye mikrop saçan rögar kapağının biran önce yapılmasını isteyen vatandaşlar, görevlilerin gelip sadece bakıp gittiklerini ileri sürdü.

Kirlilik yüzünden dere karardı / Sefer TALAY / BURHANİYE, (DHA)

BALIKESİR’in Burhaniye İlçesi, Çoruk Köyü yakından geçen Üyücek Deresi’nin suyu karardı. Havran’dan doğup, Burhaniye’nin Orjan sahilinde denize dökülen Üyücek Deresi’nin kirletilmesine tepki gösteren bölge sakinleri, sorumluların bulunmasını istedi. Çoruk Köyü Muhtarı Hayrettin Erol, önceleri balık tuttukları, sürülerine su içirdikleri derenin şimdi zehir saçtığını belirterek, "Dere mavi bayraklı sahillere dökülüyor. Kimse kılını kıpırdatmıyor. Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelip numuneler almışlardı. Ancak bir sonuç çıkmadı" dedi.

Düzenli olarak ölçüm  yapılıyor

İZMİR’de şebeke suyunda arsenik oranının yüksek olması, damacanalarda satılanları da gündeme getirirken, çeşitli markalarla satışı yapılan bu suların ne kadar sağlıklı olduğu sorgulanıyor. İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İzmir’de 10 kaynak suyu işletmesi olduğu, düzenli olarak ölçüm yapıldığı belirtildi. Sonuçların insani tüketim amaçlı sular hakkında yönetmelik değerlerine göre uygun çıktığı ifade edildi.

Yağmur inişleri  kontrol edilsin

KONUTLARDAKİ yalnış yapılanmalara dikkat çeken okuyucumuz Murat Gökerti, ’’Bornova 77 sokakta 4 katlı apartmanın yağmur inişleri ve balkon tahliyeleri eski sistem sokağın ortasına akıtılıyor. Yağmur yağarken ya da balkon yıkarken bu sokaktan geçmek mümkün değil.’’diyerek belediyelerin bu tür binalara doğrusunu yaptırmak için yaptırım uygulamasını istiyor.

Yarımadada enerji kesintisi gına getirdi

İZMİR Yarımadası’nın hemen hemen her gece karanlıkta kaldığını bildiren çevreci Ümit Bora, ’’Gündüz de saatlerce elektrik gidiyor ve gelmiyor. Üstelik bazı hatları elektrik dağıtıcısı kurumlar devir almadığı için, kullanıcı 3 misli fatura ödüyor. Yarımada Çeşme, Karaburun ve Urla ilçelerinde tam bir karartma var. Neden önlem alınmıyor? Bölgede tatil yapan turistler ve yabancı misafirler şaşkınlar."Bu kadar elektrik kesintisi olur mu? " diye soruyorlar. İnşallah bizi birileri duyar ve yarımadada elektrik kesintileri son bulur’’ diyor.
Yazının Devamını Oku

Çözüm yerine sorun üretiliyor

KONAK İlçesi’ne bağlı Yenişehir Mahallesi’nin 35 yıllık muhtarı Ramiz Urunca, patlayan su borularının aylarca tamir edilmediğini, asfaltlama sırasında ızgaraların kapatılması yüzünden yağmurla birlikte evlerin sular altında kaldığını, Tepecik Camii önündeki durağın kaldırılmasının vatandaşları mağdur ettiğini belirterek, yetkililerden acil olarak bu sorunlara çözüm getirilmesini istedi. Çözüm yerine sorun üretiliyor

KONAK İlçesi’ne bağlı Yenişehir Mahallesi’nin 35 yıllık muhtarı Ramiz Urunca, patlayan su borularının aylarca tamir edilmediğini, asfaltlama sırasında ızgaraların kapatılması yüzünden yağmurla birlikte evlerin sular altında kaldığını, Tepecik Camii önündeki durağın kaldırılmasının vatandaşları mağdur ettiğini belirterek, yetkililerden acil olarak bu sorunlara çözüm getirilmesini istedi. İZSU’ya defalarca telefon edildiğini dile getiren Urunca,"Büyükşehir Belediyesi, kuraklıktan dolayı muhtarlara gereksiz su harcamaları yapılmaması konusunda afiş gönderiyor, ama belediyenin suyu patlaklar yüzünden boşa akıyor’’dedi.

Evleri su basıyor

1202 Sokak’ta asfalt çalışmaları yüzünden ızgaraların kapatıldığını, evleri yağmur sularının bastığını belirten Urunca "Büyükşehir Belediyesi muhtarlar masasına iki seneden beri yazılı şikayette bulunmamıza rağmen bir sonuç alamadık. Yapılan hizmetlerle sorun üretiliyor "diye konuştu. Urunca, Yenişehir Tepecik Cami önündeki otobüs durağının kaldırılmasına da tepki göstererek, ’’Mahalle sakinleri bir kilometre uzaklıktaki durakta inmek zorunda kalıyorlar. Belediyeye bu konuda dilekçe verdik. Bir gelişme kaydedilmedi. Eski PTT’nin olduğu yere kapalı bir durak yapılmasını istiyoruz.’’dedi.

Aydınlatma direğinde buat kapağı yok

Aydınlatma direklerinin çok sık kontrol edilmesi gerektiğini belirten Murat Gökerti adlı okuyucumuz, ’’Bornova 78 Sokak aydınlatma direğinde buat dediğimiz yerin kapağı maalesef yerinde yok. Açık olan bu yerde direğin sigortası ve bağlantı kabloları mevcut. Yerden 40 cm kadar yüksekte olan bu buat çocuklar için büyük tehlike arzetmektedir. Tek görevlilerini bu direği tehlikesiz hale getirmeleri için göreve davet ediyorum.’’diyor.

Otoyollar ağlıyor

Otoyollardaki sorunları aktaran Nurcan Elmas adlı okuyucumuz, ’’Ağır tonajlı araçlar OGS gişelerini işgal ediyor, yollar yer yer çok bozulmuş, çarpılan bariyerler aylarca öylece duruyor. Gişelerdeki OGS cihazlarının lambaları bile yanmıyor, orta refüjler ve yol kenarları çöplüğe dönmüş. Onca masrafla dikilen direkler, çekilen hatlar ne işe yarıyor? Otoyollarda elektrikler neden yanmıyor" diye soruyor.

Belirgin olmayan hız kesiciler tuzak gibi

Ana caddelerdeki hız kesicilere dikkat çeken okuyucumuz Ahmet Yücel, ’’İzmir Büyükşehir Belediyesi ana caddelere hız kesiciler yapıyor. Sürücülerin dikkatini çekmek için üzerlerini beyaza boyuyor. Ancak bu boya kısa sürede çıkıyor. Farketmeden üzerinden geçenlerin canı yanıyor, araçlar zarar görüyor. Daha belirgin ve kalıcı renkte boya kullanılabilir.’’diyor.

Yazının Devamını Oku

Göstermelik hizmet istemiyoruz

İZMİR’in Konak İlçesi’ne bağlı Mithatpaşa Mahallesi Muhtarı Hasan Baykal, belediyelerin son zamanlarda gerçek sorunları çözmek yerine, göstermelik hizmetlerle halka şirin görünmeye çalıştıklarını öne sürdü. Sorunlara yönelik talep başvurularının hiçbirine yanıt alamadıklarını belirten Baykal, Halil Rıfat Paşa Caddesi’nde yapılan meydan düzenlemelerinin yolları çok daralttığını, otopark sorunu yaşandığını, yapılan Arnavut kaldırımlarının devamlı kırıldığını ve bir oyun parkını 4 mahallenin kullandığını belirterek, sorunları şöyle özetledi: "Halil Rıfat Paşa Caddesi’nde yapılan meydan düzenlemesinde kaldırımlar çok geniş tutulduğu için otopark alanları daraldı. Bu konuda halktan devamlı aldığımız şikayetler üzerine Fen İşleri Daire Başkanlığı’na dilekçe yazdık. Ancak "Kaldırımların daraltılması imkansızdır" şeklinde yanıt geldi. Yine Büyük Kanal Projesi kapsamında yapılan ızgaraların etrafındaki barikatlar ikinci bir arabanın geçişini imkansız kılıyor."

Kaldırımlar kırılıyor

Halil Rıfat Paşa Caddesi 181 Sokağa yapılan Arnavut kaldırımlarının devamlı kırıldığını ve her sene buranın tekrar tamir edildiğini bildiren Baykal, Mithatpaşa’da bulunan oyun parkının alanının da daraltıldığını sözlerine ekledi. Baykal, "Bu parkı Murat ve Kemal Reis mahallelerinin de aralarında bulunduğu dört mahalle kullanıyor. Parkın büyütülmesini, yeni oyuncaklar getirilmesini ve çocukların parkta zarar görmemesi için ince kum getirilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Patlak su boruları onarılmayı bekliyor

KARŞIYAKA Cumhuriyet Mahallesi, 1841/1 ve 6471/8 Sokak sakinleri patlak su boruları için İZSU’ya yaptıkları başvurulardan sonuç alamadıklarını belirtti. Nilgün Baylas adlı okuyucumuz, "1841/1 Sokak’taki Deniz Apartmanı’nın önünde boru patladı. İki haftayı aşkın bir süredir boşa akıyor. Oysa borunun patladığı hemen ilk gün İZSU’yu aradık. Yetkililer suyu tasarruflu kullanın diye sürekli açıklamalar yapıyor. Aynı duyarlılık ise kaçaklarda ve patlaklarda gösterilmiyor" dedi.

Kötü kokudan uyuyamaz olduk

ŞEMİKLER’de oturan vatandaşlar, gece 12.00’den sonra çevreye yayılan kokudan rahatsız. Meryem Güleç adlı okuyucumuz, "Her gece 12.00-05.00 saatleri arasında kötü bir kokuyla uyanıyoruz. Kimyasal bir tepkime sonucu ortaya çıktığını düşünüyoruz. Herkes rahatsız. Kanserojen etkisi olmasından da endişe ediyoruz. Büyük ihtimalle Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nden ya da Çiğli’deki arıtma tesislerinden yayılıyor. Valiliğe, Büyükşehir ve ilçe belediyelerine sesleniyoruz. Lütfen kaynağı bulunsun ve gerekli işlemler yapılsın" dedi.

Trafik levhası yerlerde

KARŞIYAKA’dan elektronik posta adresimize bir okuyucumuz tarafından gönderilen fotoğrafta trafik levhalarına gösterilen duyarsızlığa dikkat çekiliyor. 1675 ve 1694 Sokak arasındaki ’Sola dönülmez’ levhasının aylardır yerlerde süründüğü belirtilerek, "Araçlar bu levhayı görmediği için trafik karışıyor, kazalara yol açıyor. Üstelik sözkonusu bölgede iki tane ilköğretim okulu var. Allah rızası için bir yetkili konuya el atsın" deniliyor.
Yazının Devamını Oku

TOKİ sakinleri isyan etti

MANİSA’nın Turgutlu İlçesi’nde yapımına 2006 Eylül ayında başlanan ve geçen ay tamamlanan 384 konutlu Turgutlu Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Evleri’ndeki eksiklikler sonunda sakinleri isyan ettirdi. Site içerisinde toplanan yaklaşık 10 kişi, konutları inşa eden firmaya ve geçici kabulünü yapan yetkililere ateş püskürdü. TOKİ sakinlerinden Mutlu Çelik, Ali Yusuf Uzunel ve Mustafa Kılıç, söz konusu 384 konutta elektrik tesisatının tamamlanmadığını, aboneliğe hazır hale getirilmediğini, asansörlerin faal durumda olmadığını, kapılarının açık olması nedeniyle büyük tehlike yarattığını söyledi.

Eksikler giderilmiyor

Kanalizasyon sisteminde de büyük aksaklıklar olduğunu kaydeden TOKİ sakinleri, bölgedeki diğer eksiklikleri "Hidroforların devrede olmaması, bodrum katlardaki elektrik panolarında açıkta bulunan kabloların düzenlenmemiş olması, merkezi sistemdeki aksaklıklar, sokak aralarında bulunan inşaat malzemelerinin kaldırılmaması, kurumak üzere olan yeşil alanlara tekrar peyzaj yapılmaması" olarak sıraladı.

Dedebaşı’nda sorunlar bitmiyor

İZMİR’in Karşıyaka İlçesi’ne bağlı Dedebaşı Mahallesi Muhtarı Şuayip Kayataş, mahallesinin sorunlarına yetkililerin kulak tıkadığını belirterek, "Biriken sorunlarımız yüzünden vatandaşların yüzüne bakamaz hale geldim" dedi. Gün Sazak Bulvarı’ndaki köprü çalışmalarından sonra yerlere asfalt yapılmadığını, Ali Alp Böke Caddesi ile Gün Sazak Caddesi’nin kesiştiği yere trafik lambasının konulması gerektiğini, Dedebaşı Mahallesi’nden geçen deredeki pis su borusunun değişmesi için yetkililerden bir çözüm beklediğini dile getiren Kayataş, "Köprü çalışmalarından sonra yerlerin asfaltlanmaması yüzünden esnafımız zorluk çekiyor. Şu anda toz toprak içinde hizmet veren esnaf isyan ediyor. Köprünün de hizmete girmesiyle durum daha da çekilmez bir hal aldı. Karşıyaka Kaymakamlığı ve Çiğli Kaymakamlığı’nı aramamıza rağmen sağlıklı bir bilgi vermiyorlar ve toz olmaması için sulanan yol bir gün yapılıyorsa 10 gün yapılmıyor" şeklinde konuştu.

Memba istasyonları her gün açık olsun

GÜRSEL Güzelkaş adlı okuyucumuz, memba suyu istasyonlarının hergün açık kalmasını isteyerek, "İstasyonlarda çalışanlar pazartesi günü izin kullandığı için hizmet veremiyor. Ancak, şebeke suyunun içilemediği şu günlerde personel takviyesiyle bu istasyonların her gün hizmet vermesi sağlanabilir. Salı günü yaşanan izdihamla uzayıp giden kuyruklar da ortadan kalkar. Belediyeden bu konuya çözüm bulunmasını istiyorum" dedi.

Tarihi meydanda motosiklet kirliliği

Veysel EROL, (DHA)

İZMİR’in Selçuk İlçesi’nin tarihi İstasyon Meydanı’nda gündüz park edilen motosiklet ve mo- biletler nedeniyle tam bir görüntü kirliliği yaşanıyor. Dünyanın en büyük açık hava müzesi olan Efes Antik Kenti’nin bulunduğu ve her yıl 2 milyon turistin ziyaret ettiği Selçuk’un İstasyon Meydanı’nda tarihi su kemer- leri ve 11 yıl önce heykeltıraş Mehmet Aksoy’un yaptığı Kurtuluş Destanı Anıtı bulunuyor. Bu anıtın etrafının gündüz saatlerinde motosiklet ve mobiletlerin park yeri olarak kullanılması görüntü kirliliğine neden oluyor.

Telekom’un iletişim bozukluğu

İLETİŞİM sektöründe tekel olan Telekom bozduklarını düzeltmiyor. Bu konudaki sıkıntıyı dile getiren okuyucumuz Murat Gökerti, "Bornova 77 Sokak’ta kilitli taşları sökerek rögarlar arası kablo çeken Telekom, 15 gündür bozduğu yerleri tamir etmedi. Araçlar ve yayalar için tehlike arz eden bu çukurların acilen ya telekom ya da belediye tarafından kapatılması gerekiyor" dedi.
Yazının Devamını Oku

Çöplük taşınsın

MANİSA’nın Akhisar İlçesi’ne bağlı Karacakaya Mevkii Hacıisak Mahallesi sakinleri, çöplükten yana dertli. Bölgede oturanlar, yıllardır çöp kokusu yüzünden balkonlara çıkamıyor hatta evlerinin penceresini bile açamıyor. Akhisarlı okuyucumuz Tolga Coşkuner, çöplük olarak kullanılan bölgedeki yaklaşık bin dönüm arazide, mısır, pamuk ve tütün ekildiğini belirterek şöyle konuştu: "Akhisar çöplüğü vadiye atıldığı için poşetler ve kağıtlar bu tarlalara gidiyor. Arazide ekim, dikim yaptığımız ürünlerimiz heba oluyor. Her yer naylon torbadan, poşetten ve plastik maddelerden geçilmiyor. Belediyeyi çöp depolama alanını başka bir yere taşıması için mahkemeye verdik. Mahkeme de alanın tahliyesine karar verdi. Ancak henüz belediyeden bir hareket, en küçük bir kıpırtı bile yok. Belediye bir an önce yeni çöplük alanı belirlesin ve burada işgal edilen araziler boşaltılsın. Aksi takdirde yöre halkı olarak protesto eylemi yapacağız."

Zabıta sokak işgaline sessiz

AYDIN Varlı adlı okuyucumuz, İzmir’in gözde semti Kahramanlar’ın düştüğü kötü durumdan şikayet ederek, belediyelerin suskunluğuna tepki gösterdi, şöyle konuştu: "Evlerimizin alt katlarında insan sağlığını tehdit eden, yangın açısından tehlike oluşturan motosiklet tamirhanelerine göz yumuluyor. Diğer taraftan kaldırımlar motor satıcılarının işgali altında. Büfelerde saksılar ile sokağın bir bölümünü çevirip dükkanlarına dahil ediyorlar. Zabıta bu duruma kesinlikle müdahale etmiyor."

Özdere ve Gümüldür’de kirliliğe çözüm yok

TURİSTİK beldelerde deniz yüzeyinde oluşan kirliliğe dikkat çeken Serhat Tutar adlı okuyucumuz, "İzmir’in iki önemli turistik yöresi Özdere ile Gümüldür arasındaki sahil birkaç yıldır kirlilikle karşı karşıya. Mavi bayraklı plajlarda denizin yüzeyinde kahverengi renkte köpükler eksik olmuyor. Kirliliğin Kuşadası açıklarında demirleyen gemilerden boşaltılan atıklardan kaynaklandığı belirtiliyor. Sorun yetkililere de iletilmesine rağmen kirlilik devam ediyor. Bir an önce harekete geçilmeli" diye konuştu.

Kanalizasyon suları sağlığı tehdit ediyor

İZMİR’in Menemen İlçesi’nden arayan okuyucumuz Gülen Cücen, "Kasımpaşa Mahallesi 1032 Sokak’daki kanalizasyon borusu tıkandı. Atık sular bir apartman bahçesine akıyor. Her yer pislik içinde, mikrop yuvasından farksız. Kötü koku ve görüntü mide bulandırıyor. İmza toplayıp belediyeye başvurduk ancak şimdiye kadar çözüm bulunamadı. Sağlığımızı da tehdit eden bu soruna karşı hiçbir şey yapılmayacak mı?" diye soruyor.

Villakent’te susuzluk isyanı

İZMİR’in Menemen İlçesi’ne bağlı Seyrek Beldesi’ndeki Villakent ve Bahçekent sakinleri, su kesintisinden dert yandı. Ege-Koop’un her türlü altyapısını hazırlayarak İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’ne teslim ettiği Villakent’in sakinleri, "İzmir’de susuz kalması en son akla gelecek olan sitemiz ne yazık ki susuzluktan nasibini alıyor. İZSU, bizimle hiç ilgilenmiyor" şeklinde sıkıntılarını dile getirdi.
Yazının Devamını Oku

Büyükşehir bizi unuttu

İZMİR’in Güzelbahçe İlçesi’nin Siteler Mahallesi Muhtarı Gürcan Gürler, Büyükşehir Belediyesi’nden dert yanıyor. Gürler, beldelerine yönelik sorunları ulaştırmalarına karşın dikkate alınmadığını belirterek, "Dilekçelerimize yanıt vermeye gerek görmüyorlar. Büyükşehir Belediyesi, Güzelbahçe’yi gözden çıkarmış. Sorunlar birikiyor, çözüm üretilmiyor" diyor. Gürler, 416 Sokak kavşağına kontrollü trafik lambası yapılması için yıllardır yetkili kurumlarla yazışmalar yapıldığını da belirterek, "2006’da bu kavşakta bir kaza yaşandı ve bir kişi yaşamını kaybetti. Büyükşehir Belediyesi’ne bildirip, kontrollü trafik lambası yapılmasını istedik, ancak hala bir şey yapılmadı" dedi. Gürler, mahalleden geçen 209 numaralı otobüsün de kaldırılıp Zeytinalan’a verildiğini belirterek "Bu mahallede oturanlar İzmirli değil mi?" diye sordu.

Sahillerimiz temiz kalsın

YENİ Foça’dan arayan okuyucumuz Erkan Öztkuten, Aliağa Limanı açıklarında Gencelli Koyu’nun tam karşısında 15 gün önce batan geminin mazotunun sahili boydan boya kapladığını belirterek, "Şu ana kadar hiçbir yetkili batan gemi ile ilgili bir çalışma yapmadı. Plajımız mazotla kaplanmış durumda. Sahile keskin mazot kokusu hakim. Poyraz estikçe geminin pislikleri kıyıya vuruyor. Liman yetkilileri hiçbir temizlik yapmadı. Sahil Güvenlik ekibi de tesbitler yapıp gitti. Yöre halkı şaşkın, tatilcilerin çoğu gitti" diyerek, sorunun bir an önce çözümlenmesini istedi.

Özdere’den arayan bir başka okuyucumuz da deniz yüzeyinin sık sık kirli tabakayla kaplandığına işaret ederek, "Sürekli gemilerin atıkları kıyıya vuruyor. Yürek burkan, güzelliği gölgeleyen bu görüntülerin asıl nedeni olarak gemiler gösteriliyor. Açıkça demir atan gemilerin sintine suyunu ve diğer atıklarını boşalttığı bu duruma bir türlü engel olunamadığı belirtiliyor. Yetkililer halkı aydınlatmalı, kirliliğe de son verilmeli" dedi.

Susuzluk çilesi ne zaman bitecek

MENEMEN’den arayarak susuzluğa dikkat çeken okuyucumuz Hıdır Gürkan, "Ulukent Beldesi’nde yaşayanların su sorunu bitmek bilmiyor. Haftanın neredeyse büyük bölümünde musluklar akmıyor. Yaz aylarıyla birlikte bu sıkıntı daha da çekilmez hale geldi. Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca başvurduk. İZSU’nun çözüm bulmasını istedik. Ancak şu ana kadar herhangi bir sonuç alamadık" diyerek, yetkililerin beldeyi susuzluktan kurtarmasını istiyor.

Sokaklarımız asfalt yapılacak mı

İZMİR’in Urla İlçesi’nden arayan Gürcan Kaynak adlı okuyucumuz, asfaltlamada plansız çalışmalara dikkat çekerek, "Zeytinalan Çamlıçay Mahallesi’nde birçok yer asfaltlandı. 5184 ve bağlantılı sokaklara ise nedense el sürülmedi. Belediye ekipleri bu yolları pas geçti. Balkonda oturup çay içemez hale geldik. Ortalık toz ve pislik içinde. Bir araç geçtiği zaman göz gözü görmüyor. Belediyeye defalarca başvurduk. Eski başkan da, yeni başkan da birçok kez söz verdi, ancak sözünü tutan olmadı. Yetkililerden çözüm bekliyoruz" dedi.

Toz ve karanlıktan kurtulmak istiyoruz

İZMİR’in Dikili İlçesi’nden arayan Binnur Erkut adlı okuyucumuz, turistik beldelerin turizm mevsiminde daha temiz ve düzenli olması gerektiğini vurgulayarak, "İlçemizin turistik yerlerinden Salihleraltı’nda yollar bakımsızlıktan delik deşik durumda. Ayrıca bazı yerlerde sokak lambaları yok, olanlar da yanmıyor. Akşamları göz gözü görmüyor. Dışarı çıktığımızda büyük korku yaşıyoruz. Bu sorunlar uzun süredir çözüm bekliyor. İlgili kuruluşlardan yardım istiyoruz. Yollarımız yapılsın, tozdan, pislikten kurtulalım, sokaklar da aydınlatılsın" diyor.
Yazının Devamını Oku