ANTALYA HABERLERİ

'Enflasyonda tek hane ümidi kayboluyor'

DHA
03.05.2018 - 15:53 |Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, enflasyonda tek hane ümidinin kaybolmaya başladığını, ekonomide güveni güçlendirecek, beklentileri iyileştirecek adımlara ihtiyaç bulunduğunu kaydetti.
ATSO Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan nisan ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirdi. Enflasyonda tek hane ümidinin kaybolmaya başladığını, ekonomide güveni güçlendirecek, beklentileri iyileştirecek adımlara ihtiyaç bulunduğunu kaydeden Başkan Çetin açıklamasında şunları kaydetti:
"TÜİK tarafından 2018 Nisan ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE'de yüzde 1,87, Yİ-ÜFE'de yüzde 2,60 olarak açıklanmıştır. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 10,85, Yİ-ÜFE'de yüzde 16,37 olmuştur. Ana harcama grupları itibariyle nisan ayında endekste yer alan gruplardan, giyim ve ayakkabı yüzde 10,40, ulaştırmada yüzde 3,54 artış, gıda ve alkolsüz içeceklerde ise yüzde 0,21 düşüş gerçekleşmiştir. En yüksek artış gösteren ürün yüzde 28,52 ile ceket (kadın için), yüzde 26,96 ile elbise olurken; en fazla düşüş gösteren ürünler ise sırasıyla yüzde 32,41 ile sivribiber ve yüzde 2,34 ile patlıcan olmuştur."
NİSAN AYI ENFLASYONUNDA SON 15 YILIN REKORU
Sebze ve meyve fiyatlarının enflasyonu aşağı çekerken, giyim, akaryakıt, ulaşım, ev bakım ve ev eşyası grubunda fiyatların arttığını, nisan ayı enflasyonunda son 15 yılın rekorunun kırılmasına yol açtığına değinen Davut Çetin, "Yİ-ÜFE aylık bazda yüzde 2,60, dört aylık bazda yüzde 8,03 ve yıllık bazda yüzde 16,37 olmuş, aylık ve dört aylık enflasyonda son 10 yılın rekorunu kırmıştır" dedi.
DOLARDAKİ ARTIŞ KUR-ENFLASYON SARMALINI GÜÇLENDİRDİ
Davut Çetin, üretici enflasyonundaki artışın gıda, petrol ürünleri, giyim ve demir-çelik fiyatlarına bağlı olduğunu kaydetti. Gıda grubunda TÜFE sebze ve meyve sayesinde düşerken, ÜFE'de artışın sürdüğüne dikkati çeken Çetin, "Milli paramızın dolar karşısında son bir yılda yüzde 18, son bir haftada yüzde 3 değer kaybetmiş olmasıyla birlikte kur-enflasyon artışı sarmalının güçlendiği görülmektedir" diye konuştu.
Merkez Bankası'nın enflasyonu yüzde 7.2- yüzde 9.6 aralığında tahmin etmiş olmasına rağmen enflasyonda tek hane ümidinin kaybolmak üzere olduğuna değinen Davut Çetin, "Enflasyon hedefi çıpa özelliğini kaybetmiştir, bu nedenle artık bu kur-enflasyon sarmalını kıracak, ekonomide güveni güçlendirecek ve beklentileri iyileştirecek ekonomik bir çıpaya ihtiyaç bulunmaktadır" dedi.
BATI AKDENİZ'DE ENFLASYON TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE
Batı Akdeniz Bölgesi'nde ise TÜFE oranının aylık bazda yüzde 2,36, dört aylık bazda yüzde 6,00 ve yıllık bazda yüzde 12,04 olarak gerçekleştiğine işaret eden Çetin, "Bölgemizde enflasyon, aylık, dört aylık ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde kalmıştır. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi, 26 bölge arasında aylık ve yıllık bazda üçüncü, dört aylık bazda ise birinci sırada yer almıştır" dedi.
Davut Çetin, Batı Akdeniz'de ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek fiyat artışının yüzde 12,70 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 3,85 ile konut, yüzde 3,75 ile ulaştırma harcama gruplarında, en fazla düşüş ise yüzde 0,94 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda görüldüğünü ifade etti. Dört aylık enflasyonda en yüksek artışların yüzde 9,26 ile konut, yüzde 6,81 ile sağlık ve yüzde 6,69 ile eğlence ve kültür harcama gruplarında görülürken düşüşün görüldüğü tek harcama grubu ise yüzde 1,12 ile haberleşmede yaşandığına dikkati çeken Çetin, şunları kaydetti:
"Yıllık enflasyonda ise en yüksek artış yüzde 17,29 ile ulaştırma, yüzde 16,84 ile ev eşyası ve yüzde 14,47 ile konut gruplarında gerçekleşirken düşüşün görüldüğü tek harcama grubu ise yüzde 0,66 ile haberleşme olmuştur. Turizmdeki gelişmenin 2018 yılı enflasyonunda kısmi etkisi olacaktır. Bölgemiz için asıl önemli konu sebze ve meyvede üretici fiyatlarının seyridir. Enflasyondaki düşüşün üretici fiyatları üzerinden değil seradan market rafına olan süreçteki verimlilik ile sağlanmasını arzu ediyoruz."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 'Enflasyonda tek hane ümidi kayboluyor' haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ocak 2021, Pazartesi
 • İmsak
  06:37
 • Güneş
  08:01
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  15:52
 • Akşam
  18:14
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı