ANTALYA HABERLERİ

Endüstri mühendisleri dernekleşti

DHA
29.05.2018 - 13:24 |Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'daki endüstri mühendisleri, dernek çatısı altında buluştu.

Endüstri Mühendisliği Derneği, Ufuk Peker başkanlığında, farklı sektör ve uzmanlıkların karmasından oluşan yönetim kurulu ile çalışmalarına başladı. Ufuk Peker, ekonomik, politik ve sosyolojik dinamiklerin işletme rekabetini olumsuz etkilediği günümüzde endüstri ve işletme mühendisi istihdamının gerekliliği üzerinde durdu. Peker, endüstri mühendislerinin israf yönetimi, verimlilik, stratejik planlama, sistem tasarımı, süreç geliştirme ve iyileştirme gibi konularda fikirler üretmenin ötesinde, büyük veri, nesnelerin interneti, inovasyonun yaygınlaşması gibi rekabette fark yaracak alanlarda çalışmalar yaparak araştırmalar yürüttüğünü kaydetti. Peker, "Bunları sonuca ulaştırmak için sinerji masaları oluşturan Endüstri Mühendisliği Derneği, odak stratejisini, işbirliği stratejileri üzerine yapılandırmıştır. Halihazırda ulusal ve uluslararası kurum, kuruluş ve STK'larla işbirliği projelerine hazırlanmaktadır. Sinerji masaları multi disipliner yaklaşımla çoklu bakışı, farklılığın gücünü ve bilincini ilke edinerek çalışmaktadır. Bunun ilk örneği ise Duygu Alkış'ın yönetimindeki 'Toplumsal Farkındalık Masası'nın çalıştığı 'Çocuk İstismarı' konusudur. Masa, dernek üyelerimizle birlikte aralarında sosyal antropolog, sanat tarihçisi, hukukçu, müzisyen, senarist gibi farklı birçok disiplinden katkı sağlayabilecek kişilerle ve uzmanlarla toplumsal fayda sağlamak adına çalışmaktadır" diye konuştu.

Türkiye'nin 2023 hedeflerinde yer alan ihracat ve kişi başı gelir seviyesinin artırılabilmesi için, tüm kurum ve kuruluşların bütün sektörleri kapsayacak şekilde her işletmenin endüstri mühendisi istihdamının çok önemli olduğunu aktaran Ufuk Peker, "Çünkü endüstri mühendisliği, hem rekabet edilebilir işletme modeli yaratabilecek hem de kamunun kaynaklarını daha verimli kullanmayı sağlayabilecek bir disiplindir. Bu anlamda derneğimizin çalışmalarının tüm Türkiye'ye yayılması, bu konuya gönül veren tüm endüstri, işletme ve sistem mühendislerinin bir araya gelmesi çok önemlidir. Bu nedenle mesleğimizi geliştirmek ve toplumsal sorunlara sistemsel çözümler üretmek için ülkedeki tüm endüstri, işletme ve sistem mühendislerini derneğimizin çatısı altında birleşmeye davet ediyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Endüstri mühendisleri dernekleşti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Şubat 2021, Cuma
 • İmsak
  06:06
 • Güneş
  07:25
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  16:24
 • Akşam
  18:55
 • Yatsı
  20:09
Sayfa Başı