İZMİR HABERLERİ

En son psikiyatriste gidiyorlar

DHA
09.06.2017 - 10:58 |Son Güncelleme :
DHA

MEDİCAL Park İzmir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Haluk Aksu, panik atak hastalarının yaşadıkları sorunları fizyolojik sanarak, buna yönelik tedavi arayışında olduklarını en son psikiyatriste geldiklerini söyledi.

Panik atak hastalığının belirtilerinin, ilk etapta yaşamı tehdit eden başka hastalıkları akla getirdiğini belirten Aksu, "Panik atak hastalarının genellikle 3-4 kez kardiyoloğa gittikten sonra bize başvuruyor. 30 yaşın altındaki hastalar bile panik atak geçirirken öncelikle acil servislere veya kardiyologlara başvurabiliyor" dedi. Bu hastalığın yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini kaydeden Psikiyatri Uzmanı Dr. Haluk Aksu, "Panik atak hastalığının belirtileri, ilk etapta yaşamı tehdit eden başka hastalıkları akla getiriyor. Bu durum hastaların korkusunu daha da büyütüyor. Panik atak çarpıntı, nefes darlığı, terleme başta olmak üzere aklını kaçırma korkusu, bulantı, karın ağrısı, göğüs bölgesinde sıkışma tarzı ağrı, düşüp bayılacakmış hissi, ölüm korkusu, çevrenin değişiyormuş gibi algılanması gibi belirtilerle karşımıza çıkıyor. Bu duyguları yaşayan kişi ‘aklımı kaçırır mıyım’, ‘tuhaf bir şey yapar mıyım’ gibi birçok farklı korkular yaşamaya başlar. Bu da korkuyu daha da büyütür" diye konuştu.

Hastaların göğüs ağrısı eşliğinde sol tarafında da uyuşma hissettiğinde ‘Eyvah kalp krizi geçiriyorum’ diyerek hemen kardiyoloğa ya da en yakın hastanenin acil servisine gittiklerini belirten Uzmanı Dr. Haluk Aksu şunları söyledi:

"İşin en ilginç yanı, panik atak hastaları en son bize, yani psikiyatristlere gelirler. Hatta çoğu bize gelene kadar da 4-5 tane kardiyolog dolaşmış oluyor. Ya da ‘ben felç oluyorum’ diyerek nöroloğa koşuyor. Sık nefes alınca başı dönüyor ve ‘Vertigo olabilirim’ diye düşünüyor. Doktor ‘Bir şeyin yok’ dediğinde de kişi tatmin olmuyor. Çünkü insanlar ruhsal rahatsızlıkları çok zor kabullenirler. O yüzden bir sıkıntı olduğunda onun psikolojik değil fiziki bir rahatsızlık olduğunu düşünürler."

Bu tür hastaların mutlaka psikiyatriste yönlendirilmesi gerektiğini belirten Aksu, "Kişi psikiyatriste gitmediği için hastalığın belirtilerini tam olarak tanımıyor. Aynı belirtileri yaşadığında tekrar tekrar doktora gidebiliyor. Bu nedenle kişi evinden çıkmıyor ve sorun daha da derinleşiyor" dedi.

Panik atağın 15 dakika ile 1 saat arasında sürdüğünü dile getiren Aksu, "Hasta mutlaka psikiyatriste gitmelidir. Bazen kan şekeri düşüklüğü, bir takım kalp hastalıkları, kullanılan ilaçlar, troid hastalıkları gibi psikolojik temelli olmayan, fiziki rahatsızlıklar da panik atağa neden olabiliyor. Hasta doğrudan bize gelse bile fiziki bir hastalığı olup olmadığını tespit etmek için tıbbi muayeneden geçiriyoruz. Panik atak tanısı konulduktan sonra psikiyatrist ile terapi ve gerekirse ilaç tedavisi uyguluyoruz" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde En son psikiyatriste gidiyorlar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ocak 2021, Pazartesi
 • İmsak
  06:50
 • Güneş
  08:15
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:09
 • Akşam
  18:32
 • Yatsı
  19:52
Sayfa Başı