"En hızlılar" piste çıkıyor

En hızlılar piste çıkıyor

Londra Olimpiyatları'nda atletizmde izlenme rekorları kıracak 100 metre finali Usain Bolt, Tyson Gay, Asafa Powell ve Johan Blake'in kapışmasına sahne olacak.

Olimpiyatların en fazla ilgi gören spor dallarından atletizmde en çok izlenen yarış olan 100 metre finali, 5 Ağustos Pazar gecesi yapılacak. Atletizmseverleri ekrana kilitleyecek finalde nefesler tutulacak ve dünyanın en hızlı sprinteri, altın madalyayı boynuna takacak.

Tüm zamanların en hızlısı dünya rekortmeni Jamaikalı atlet Usain Bolt, Pekin-2008'deki unvanını korumak için piste çıkacak. Pekin Olimpiyatları'nda kırdığı 9.69'luk dünya ve olimpiyat rekorunu, bir yıl sonra Berlin'deki dünya şampiyonasında 11 saliseyle geliştiren rekortmen sprinter, bu defa pistte neler yapacak?

Atletizm otoriteleri, Bolt'un 9.58'lik dünya rekorunu Londra Olimpiyatları'nda geliştirebileceğini söylüyor. Dört olimpiyat şampiyonluğu bulunan ABD'li Michael Johnson, geçen ay başında yaptığı bir açıklamada, Jamaikalı sprinterin, rekorunu 9.4'e indirebileceğini belirtmiş, Bolt da bu sözleri doğrulamıştı. Genelde derece için değil de madalya için yarışılan olimpiyatlarda, Bolt yeni bir rekora, özellikle de 9.4'e imza atıp atamayacağının cevabını, 100 metre finalinde verecek.

Bolt, atletizm otoritelerini şaşırtmaya devam ediyor. Koşu tarzı ve farklı fiziği nedeniyle rakiplerine fark atan Bolt, saniyede 10.31 metre yol alıyor. Ortalama hızı saatte 37.15 kilometre olan 26 yaşındaki atlet, 100 metreyi 41 adımda bitirebiliyor.

Asafa Powell, Tyson Gay

2005'te 9.77, 2007'de 9.74 ile kırdığı dünya rekorunu, Pekin-2008'de Bolt'a kaptıran Asafa Powell da 100 metre finalinin göze çarpan isimlerinden biri olacak. Olimpiyatlara kadarki sezonun ilk yarısını hiç de fena geçirmeyen Jamaikalı Powell, 9.80'in altında bir performans sergileyemedi, ancak ülkesindeki ulusal şampiyonadaki performansı, vatandaşları Bolt ve Johan Blake'i zorlayabileceğinin sinyallerini verdi. Powell, geçen yılki Elmas Lig'in Lozan ayağında, 9.78'lik bir performans göstermişti.

100 metre denilince akla gelen bir diğer ünlü atlet de Tyson Gay. Eski dünya şampiyonu ABD'li atlet, kalçasındaki sakatlığı nedeniyle 1 yıl ara verdiği pistlere, bu yıl ilk kez 9 Haziran'da ABD'nin olimpiyat seçmelerinde çıktı. Bu yıl 9.99'un altına inmeyi başaramayan Gay'in, 100 metre finalinde derece yapması beklenmese de yarışa renk katacağı düşünülüyor.

Johan Blake

Jamaika seçmelerinde 100 ve 200 metrelerde Bolt'u geçen atlet olarak isim yapan Johan Blake, geçen yaz Daegu'da Usain Bolt'un hatalı çıkış nedeniyle diskalifiye olması üzerine, dünya şampiyonu olmuştu. Blake, aradan 11 ay geçtikten sonra olimpiyat seçmelerinde Bolt'u geçerek, şans eseri dünya şampiyonu olmadığını kanıtladı.
100 metre finali, belki de Bolt ve Blake'in yarışı olacak.

Gatlin, Chambers

2004 Atina Olimpiyatları'nda 100 metrenin altın madalyalı ismi ABD'li Justin Gatlin'in de 100 metre finalinde koşması bekleniyor. Olimpiyatların hemen ardından dünya şampiyonluğunu da elde eden Gatlin, Londra'ya, 9.80'le dünyanın en iyi üçüncü derecesine imza atarak geldi.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS), “olimpiyatlardan ömür boyu men kararı”nı bozması üzerine, Londra'da yarışma fırsatı bulacak olan İngiliz atlet Dwain Chambers da 100 metre finalinde yarışması beklenen atletlerden biri.

Lemaitre yarıştan çekildi

En son Haziran ayında Helsinki'deki atletizm şampiyonasında 100 metrede Avrupa şampiyonu olan Fransız atlet Christophe Lemaitre, 100 metreden çekildiğini açıklayarak, hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı.
Lemaitre, 9.92'lik derecesiyle atletizm tarihinde 10 saniyenin altına inen ilk beyaz atlet olmayı başarmıştı. Lemaitre, 2011 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 200 metrede bronz madalya kazanmıştı.
Haberle ilgili daha fazlası: