Emlakbank tarih oldu ama voleybol takımı yaşıyor, hem de 1. ligde

Kendisi üç yıl önce tarihe karışsa da, Emlakbank’ın logosu hálá bir spor kulübünde yaşıyor. İstanbul Emlak Bankası Spor Kulübü, Ziraat Bankası’na devredilen tesislerini kiracı dernek statüsüyle işletip ayakta kalmayı başardı. Dahası, kulübün bayan voleybol takımı bu yıl 1. ligde mücadele etme hakkı kazandı.

Şimdi 1. ligin masraflarını nasıl karşılayacaklarını düşünüyorlar. 400 milyarlık bir bütçe gerekiyor, harıl harıl sponsor arıyorlar.

2000 Kasım ayında ülke bankalar kriziyle çalkalandı. Sorun 2001’e de sarkıp büyük bir ekonomik krize dönüştü. Alınan önlemlerden biri de zarar eden bazı kamu bankalarının ya kapatılması ya da diğerleriyle birleştirilmesiydi. Bir zamanların efsanevi takımlarından Emlak Bankası Voleybol Takımı’nın kaderi de bu krizle birlikte değişti.

Temmuz 2001’de Emlak Bankası, Ziraat Bankası ile birleştirilince, bu karardan bankanın spor kulüpleri de etkilendi. Emlak Bankası’nın İstanbul ve Ankara’da kurulu iki ayrı voleybol takımından Ankara’daki, Toplu Konut İdaresi bünyesine katıldı. İstanbul’daki ise, bankanın ortadan kalkmış olmasına aldırmadan aynı isimle devam etme karar aldı.

Sadece adında değildi problem. Tesisi, düzenli bir geliri hatta kendine ait ufak bir lokali bile yoktu. Ama bir yol bulundu. ‘Spor önce gönül, sonra para işi’ diyor İstanbul Emlak Bankası Spor Kulübü Başkanı Mükerrem Çalışkan. Emlakbank’ta 12 sene çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra 2000’de kulüp başkanı olmuş. Kulübü, üç yıldır sadece tesis geliriyle yönetiyor.

EN BÜYÜK GÜVENCELERİ 49 YILLIK KİRA KONTRATI

Emlak Bankası, 1989’da İstanbul Ataköy 11. Kısım’da inşa ettiği tesislerin daha aktif kullanılması için burada çalışacak bir kulüp kurmaya karar verdi ve İstanbul Emlak Bankası Spor Kulübü de bu şekilde doğdu. 1992’de de bu tesisleri 49 yıllığına kulübe kiraya verdi. Emlak Bankası tüm malvarlığıyla 2001’de Ziraat Bankası’na geçince, bu tesisler de Ziraat Bankası’nın malı haline geldi. Ancak kulüp ayrı bir tüzel kişilik olduğundan, aynı isimle faaliyetine devam edebiliyor. En büyük güvencesi elindeki 49 yıllık kira kontratı.

Çalışkan, şu anda diğer kulüplerden bir farklarının olmadığını söylüyor. ‘Tıpkı Beşiktaş, Fenerbahçe gibi kanunla kurulmuş bir derneğiz. Ama ismi İstanbul Emlak Bankası Spor Kulübü. Ankara’da da Ankara Emlak Bankası Spor Kulübü vardı. Onların da bankayla resmi bir bağı yoktu. Biz de, onlar da ayrı birer hükmi şahsiyettik, ama kulüpleri banka finanse ediyordu. Banka varken bankanın personeli restorandan cüzi bir fiyatla faydalanıyor, personel çocukları burada spor eğitimi alıyordu. Ama kulüp olarak spor faaliyetlerimiz de sürüyordu. Banka tasfiye edilince kulübe resmi bir müdahalede bulunmadılar. Hatta Emlak Bankası, Ziraat Bankası’yla birleşince burayı bankanın sosyal tesisi diye düşündüklerinden ilk gün Ziraat Bankası tabelaları gönderildi ancak burası ayrı bir kuruluş olduğundan tabelaları yerleştiremediler.’

ZİRAAT BANKASI İLE İLİŞKİLERİ LİMONİ

Çalışkan, Ziraat Bankası’yla ilişkilerin çok iyi sürmediğini söylüyor. Hatta Ziraat Bankası’nın istediği kirayı yüksek bulunca kira tespit davası açıp mahkemelik olmuşlar. ‘Ankara’daki Emlak Bankası Kulübü, bizim gibi tek başına devam etmedi. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından sahiplenildi. Çünkü onların tesisi yoktu. Oysa biz tesislerimizin geliriyle, yani kendi yağımızla kavruluyoruz. Hiçbir yerden yardım almadan voleybol takımımızı 1. lige çıkardık.’

İstanbul Emlak Bankası Spor Kulübü’nün futbol takımı, İstanbul amatör kümede, basketbol takımı bölgesel ligde oynuyor. Kulüp futbol, basketbol ve voleybolda altyapı kategorilerinde de faaliyet gösteriyor. Ama bu yoğunluk, ekonomik açıdan kulübü çok zorluyor. Çalışkan bir sponsor bulmalarının şart olduğunu söylüyor: ‘Kulüpler üye aidatıyla yaşamaz, profesyonel kulüpler bile üyelerinden sembolik ücretler alır. Banka kapanınca finans kaynaklarımız kurudu. 225 lisanslı sporcumuz var. Ayrıca tesislerden 62 kişi ekmek yiyor. Restoranı, garsonu, komisi, temizlikçisi ile büyük bir işletme burası. Banka varken sıkışınca gidip bağış alıyorduk. Şimdi sponsor arıyoruz.’

SPONSOR OLURSA İSİMLERİNE HOLDİNG İSMİ EKLENECEK

Çalışkan, sponsor bulurlarsa, takımın adına Vestel Manisa, Yimpaş Yozgat’taki gibi yeni bir isim ekleyeceklerini söylüyor: ‘Farzedin ki ‘A Holding Emlak Bankası Spor Kulübü’ olacak. Bunu şu ana kadar bulamadık ama sırt, kol göğüs reklamı gibi parça parça küçük sponsorluklar almak için çalışıyoruz. Yeni kanuna göre sponsor şirketler yapacakları harcamaların tamamını vergiden düşebilecekler. İsim birleştirmeden 300 milyar, göğüs reklamından 50 milyar geleceğini hesapladık. 100-150 milyar da kendi kaynaklarımızdan koyarsak bu sezonu çıkarırız.’

Kulüp, daha önce basketbolda 1. lige çıkmayı başarmıştı ancak bankanın kapanma döneminde büyük bütçe gerektirdiği için takım ligden çekildi. Voleybol takımı ise, kulübün kurulduğu 1989’dan beri ilk kez 1. lige çıktı.

TAYFUN PİŞİREN (Antrenör)

Hem profesyoneliz hem de pür amatör

Bu kulübün bir özelliği var. Takımın yüzde 70’i altyapıdan yetişti. Geçen sene 1. lige çıkarken altyapımızdan altı oyuncumuz vardı. Transfer yaptık ama yaparken de ‘Al sana para, gel bizde oyna’ demedik. Başka kulüplerin yarı fiyatına gelmeyi kabul edenler çıktı. Herkesin sigortasını yaptırdık, parasını zamanında ödedik. Geçen sene 330 saat süren 165 antrenman, 17 hazırlık maçı ve 26 lig maçı yaptık. Ve sadece 10 oyuncumuz vardı. 10 belki normal gelebilir ama sakatlıklar yaşandığı için birinin kolunu diğerinin bacağını kullandık desem yeri var. Final maçında iki önemli oyuncumuz maç içinde çok ciddi sakatlıklar geçirdi. Birinin ayağı döndü, diğerinin kolu şişti ama maç bitinceye kadar sahadan çıkmadılar. Oyuncularım için burası ev gibi, o yüzden diğer kulüplere göre çok rahatız. Yine de ne kadar övünürsek övünelim sporun her tarafında para çok önemli. Sporcuların paralarını zamanında alması çok önemli. Hem profesyoneliz hem de pür amatör, işte başarıyı da bunlar getiriyor.

NESLİHAN KESKİN

(24, takım kaptanı)

1. lige çıkarken hiç zorlanmadık

Geçen sene 1. lige çıkmak için hiç zorlanmadık. Kolay maçlar da, zor maçlar da oynadık ama kazanmasını bildik. Daha önce Galatasaray’da oynadım, bu sene Emlak Bankası Kulübü’ndeki ikinci senem olacak. Burada oynamaktan çok memnunum, arkadaşlık ortamı çok iyi. Birinci ligde gerçekten daha zor maçlar oynanamız gerekiyor, daha iyi çalışmalıyız. İyi bir takımla yukarılara oynayabiliriz.

NAZLI GENÇ (19)

10 senelik emeğimin karşılığı

Küçük takımdan beri burdayım. 10 senedir emek verdiğim kulüpte 1. lige çıkmak çok heyecan verici. Geçen sene çok çabuk, rüya gibi geçti. 1. lige çıkmak için çok istekliydik, çok da çalışmıştık zaten, kendimize güveniyorduk. Bu sene birinci ligde ilk senemiz. Takım olarak çok heyecanlıyız. İyi geçecek diye bekliyoruz.

NİHAL ÇALIŞKAN (18)

Burada arkadaşlık çok güzel

Geçen sene çok güzel geçti. Burada arkadaşlık çok güzel. Sekiz sene Galatasaray’ın altyapısında oynadım geçen sene buraya transfer oldum. İlk kez 1. ligde oynayacağım, bu sene çok güzel geçecek çok heyecanlıyım.
Haberle ilgili daha fazlası: