GeriYaşam Kalorifer peteklerini temizlemek artık çok kolay!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kalorifer peteklerini temizlemek artık çok kolay!

Kalorifer peteklerini temizlemek artık çok kolay!
Abone Olgoogle-news

Havaların da soğumasıyla birlikte evde en değerli şey kalorifer petekleri olmaya başladı. Düzgün bir şekilde ısınmak için düzenli olarak bakımlarının ve temizliğinin yapılması gerekiyor. Bakımları düzenli olarak yapılan peteklerin bir de dış temizliği var ki, bazen zorlayabiliyor. Peki kalorifer petekleri kolayca nasıl temizlenir?

Tek tuşla evimizi ısıtan kaloriferin temizliği de artık çok kolay. Sadece doğru yöntemleri bilmenin yeterli olduğu kalorifer temizliği için ipuçları…

- Öncelikle risklerden korunmak için kombiyi mutlaka kapatmalısınız.

- Temizliğe geçmeden önce en önemli detay kalorifer peteğinin kapaklarını açabilmektir. Çünkü çoğu zaman temizlikten daha büyük bir sorundur. Doğru şekilde yapmazsanız açamaz hatta kırabilirsiniz.

- Üst kapağı çıkarmak için öncelikle yan kapakları yavaş yavaş çıkarın. Çıkarma işlemine attan başlayın ve yarıya geldiğinizde hafifçe yukarı çekin. Yan kapakları çıkardıktan sonra üst kapak sizi zorlamadan kendiliğinden çıkacaktır. Petekleriniz artık temizlenmeye hazır.

- Yüksek vakumlu elektrik süpürgesi ile içerisindeki tozu elinizden geldiğince çekin. Daha da detaylara inebilmek için oklavanın ucuna bir bez sarın ve elinizin girmeyeceği yerleri bu şekilde temizleyin.

- Bu sırada peteklerin altına bir bez serin. Çünkü içerisindeki kirler aşağıya dökülecektir. İçerisinin temizlendiğine emin olduktan sonra sabunlu bezle dışını da güzelce temizleyin ve paslanmaması için mutlaka kurulayın.

Kalorifer peteklerini temizlemek artık çok kolay

Hangi durumda kalorifer petekleri temizlenmeli?

- Kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa,

- Kaloriferin alt kısımları ısınmıyorsa,

- Uzun süredir temizlenmediyse,

- Kombi ayarı yüksek olduğu halde ısı vermiyorsa.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle