GeriYaşam Her çocuğun öğrenmesi gereken 6 önemli beceri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her çocuğun öğrenmesi gereken 6 önemli beceri

Her çocuğun öğrenmesi gereken 6 önemli beceri
Abone Olgoogle-news

Sürekli değişen koşullara karşı tüm zorluklarla yüzleşmek için her çocuğun öğrenmesi gereken beceriler vardır. Bu beceriler çocukların ileride karşılaşacakları zor durumların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir.

Ebeveynler için çocuklarının gelecekte mutlu ve başarılı birer yetişkin olmaları da oldukça önemli. İşte sürekli değişen koşullara karşı her çocuğun öğrenmesi gereken 6 önemli beceri...

-Yemek hazırlama

Çocuklara çok fazla çaba gerektirmeyen ve en az bir basit yemeği nasıl hazırlayabileceği öğretilmeli. Bu şekilde daha bağımsız ve dolayısıyla da daha güçlü hissedebilirler. Ayrıca aileleri için yemek bile hazırlayarak onları da şaşırtabilirler.

- Mektup yazma

Çoğu şey internet ortamında yapılabildiği için bu becerinin çok gerekli olmadığı düşünülebilir. Fakat, günümüzde mektuplar hala var ve çoğu da internet üzerinden gönderilebiliyor ve e-postalardan da farklılar. Bir mektup yazmak için çocukların daha resmi dil kullanması ve belli bir yapıya uyması gerekir. Aileler de çocuklarının, mektubu cevaplayacak aile büyüklerine yazmalarını teşvik ederek bu beceriyi uygulayabilmelerine yardımcı olabilir.

- Ufak gündelik işler

Her çocuğun farklı işleri nasıl yapabileceğini bilmesi önemlidir. Bu ister temizlik ister çamaşır yıkama olsun... Çocuğunuzun ev işlerinde size yardımcı olmasına izin verin. Bazı ufak işlerin çoğu onlar için fazla uğraştırıcı olmaz ve bu sorumluluğu küçük bir oyuna bile çevirebilirsiniz. Böylece, küçüklere temizliğin önemini öğretirken bir ev için önemli işleri de anlamasını sağlayabilirsiniz.

- Problem çözme

Yaşı ne kadar küçük olursa olsun her çocuğun birkaç problem çözme becerisi geliştirmesi gerekiyor. Çocuğunuzu keşfetmeye, daha fazla soru sormaya ve çeşitli çözüm yolları üretip denemesi için teşvik edin. Bir cevap aramalarına, en iyi çözümü bulmalarına ve bazen de başarısız olmalarına izin verin.

- Kendi kendine mutlu olma

Çocuklara bağımsız olmak, hayattan keyif almak ve küçük şeylerde mutluluk bulmak öğretilmeli. Onların yalnız kalmalarına izin vererek kim olduklarını ve olmak istediklerini hayal etme ve keşfetme fırsatı tanıyın.

- Duyarlı olma

Çocuklara erken yaşlardan itibaren başkalarının iyiliğini önemsemeyi, hoşgörülü ve saygılı olmayı ve diğer insanları da mutlu ederek mutlu olmanın son derece önemli olduğunu öğretin. Ebeveyn olarak çocuklarınıza iyi örnek olmalısınız ve şefkatin ne olduğunu da göstermelisiniz.

 

False