ANKARA HABERLERİ

Eksik D vitamini çölyak sebebi

Meltem ÖZGENÇ
01.04.2016 - 14:40 |Son Güncelleme :

Uzmanlar, D vitamini eksikliğinin başta çocuklarda raşitizm olmak üzere pek çok hastalığa neden olduğunu açıkladı. Eksik d vitamini, son yıllarda ismine daha sık rastlanılan çölyak hastalığını da geliştiriyor.

Meltem ÖZGENÇ

Medicana International Ankara Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Bayrak, vitamin D eksikliği ağırlıklı olarak güneş ışığından yeterince faydalanamama ve besinlerle eksik alım nedeni ile gelişir. D vitamini kemik dokusu için elzem bir vitamin olduğundan öncelikle yetersizliği çocuklarda raşitizm denen kemik hastalığına, yetişkinlerdeyse osteomalazi denilen kemik yapımında ve mineralizasyonunda bozukluğa yol açar. Çocuklarda yürümede gecikme, yürümeye başlayan çocuğun sık oturma, düşme eğilimi, bacaklarda eğrilik, osteomalazideyse kronik kas ve kemik ağrılarıyla belirti verir. Kas güçsüzlüğü, kronik yorgunluk, depresyona eğilim, terlemede artış gibi diğer bulgular da D vitamini eksikliğini akla getirmelidir.

15 DAKİKA GÜNEŞLENİN

Ciltte vitamin D sentezi için vücudun yüzde 25’inin haftada 3 gün 15 dakikalık süre ile güneşlenmesi, gerekli vitamin D sentezi için yeterlidir. Vitamin D eksikliği güneş ışığından faydalanamama ile birlikte çölyak, kısa barsak sendromu gibi hastalıklardaki bağırsaktan besin emilim bozukluklarında da karşımıza çıkar. Uzun süreli olarak kullanılan birtakım ilaçların vücutta vitamin D yıkımını hızlandırdığı ve eksikliğine neden olduğu bilinmektedir. Karaciğer ve böbrek yetmezlikleri D vitamini sentezinin ileri aşamalarındaki yetersizliği nedeni ile eksikliğe sebep olur.

ŞİZOFRENİ GELİŞEBİLİR

Yaşamın ilk dönemlerinde vitamin D eksikliğine maruz kalmak çocuk ve gençlerde tip 1 diyabet hastalığının gelişmesini de yine bağışıklık sistemi ve pankreas hücreleri üzerine etki ile kolaylaştırmaktadır. Psikiyatrik hastalıkların fizyolojik, dışsal sebeplerinden biri de vitamin D eksikliği olup şizofreni ve alzheimer gelişiminde kolaylaştırıcı, depresyon gelişmesi ve tekrarında rolü olduğu gözlenmiştir. Ne yazık ki ülkemizde vitamin D seviyeleri genellikle düşük izlenmektedir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Eksik D vitamini çölyak sebebi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2016 tarihinde saat 14 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eksik D vitamini çölyak sebebi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ocak 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:31
 • Güneş
  07:59
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı