‘Zula’daki 100 trilyonluk kontör Telsim deposuna gitti

CUBUKLU'da Uzanlar'a ait Medya Grup'un ‘konuk evi’ olarak görülen ve GP Genel Başkanı Cem Uzan'ın kaldığı villada havuzun altında yeralan gizli depoda ele geçen belgeler incelemeye alındı.

Mali Şube polislerince önceki gün aranan Güven Sazak Sitesi'ndeki villanın giriş katında bulunan, kapısı bilardo masasıyla gizlenmiş depoda, milyonlarca kontör, özel koruma kaplarıyla saklanmış tablolar ve koliler dolusu evrak ele geçmişti. Malzemelerin taşınması için çağırılan TIR, siteye giden yolun dar olması nedeniyle içeri giremeyince yerine iki kamyon çağrıldı. Havuzdan bozma depoda bulunanlar, kamyonlara yüklenerek İkitelli, Turgut Özal Bulvarı'nda Telsim'e ait bir depoya götürüldü.

11 BİN KOLİ

Koliler dolusu evrak dün sabah erken saatlerden itibaren incelemeye alındı. İmar Bankası operasyonunda kaybolan bilgiler olup olmadığı araştırılıyor. 11 bin 123 koli içindeki kontörler sayılmaya başlandı. 10 milyona yakın kontörün, piyasa değerinin 300 trilyon liraya kadar çıkabileceği belirtildi. Kontörlerin sisteme kayıtlı ve kullanılmaya hazır gerçek kartlar oldukları vurgulandı. Ancak depoda ne aradıkları konusuna cevap verilmedi.

Ayrıca Cem Uzan, babası Kemal Uzan ve kardeşi Hakan Uzan'ın evlerinde ele geçen kasalarla ilgili Uzan Ailesi'ne anahtarları bulmaları için perşembe gününe kadar süre verildi. Aksi takdirde çilingirle açılacağı belirtildi.

Evimde bulunan kartlar Telsim'in kayıtlarında

GENÇ
Parti Genel Başkanı Cem Uzan, dün düzenlediği basın toplantısında, şirketlerinin konuk evi görünen, ancak kendisinin ikamet ettiği villanın ‘‘zula’’ya dönüştürülmüş havuzundaki Telsim kartlarıyla ilgili savunma yaptı. Uzan, ‘‘Telsim kartları sanıldığı gibi kayıtdışı değil, kayıtlı. Hepsi Telsim'in kayıtlarında var. Telsim bana ait bir şirkettir. Malımı istediğim yerde, istediğim şekilde muhafaza ederim’’ dedi.

Kemal Uzan'ın mahzeninde 200 yıllık şarap varmış

Yeniköy'de
Kemal Uzan'ın evinde bulunan 5.000 şişeyi aşkın şarap Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Balmumcu'daki binasına götürüldü. Şarapların satılacağı öğrenildi.bunların arasında 200 yıllık şarapların da olduğu ve fiyatlarının 1.000-3 bin dolar arasında değiştiği belirtildi.

Moldovalı hizmetçiler sınırdışı

CEM
Uzan'ın ikamet ettiği Çubuklu'daki villada çalışan Moldovalı hizmetçiler Maria Panatova ve Olga Gavrilita dün sınırdışı edildi. İstanbul Mali Şube ekiplerinin mahkeme kararıyla önceki gün girdikleri Cem Uzan'ın Çubuklu'daki villasında çalışan iki Moldovalı hizmetler izinleri olmadığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Yabancılar Şubesi'ne götürülen Maria Panatova ve Olga Gavrilita, ifadelerinin alınmasının ardından ülkelerine gönderilmek üzerine 4 polis eşliğinde Atatürk Havalimanı'na getirildi. İki hizmetçi daha sonra Moldova Hava Yolları'na ait uçakla dün 19.20'de ülkelerine gönderildiler.

Off-shorezede emekliden Uzan'ın adasına haciz

İMAR
Bankası'nda off-shore hesabında bulunan 23 milyar 975 milyon liralarını alamayan çift, Uzanlar'a ait Göcek yakınlarındaki Zeytinli Ada'ya haciz uygulattı.

Adana'da yaşayan 60 yaşındaki emekli Ali Adıyeke ile eşi Fatma Adıyeke, bir süre önce avukatları aracılığıyla Adana'da dava açarak, İmar Bankası'ndan alamadıkları vadeli hesabındaki 23 milyar 975 milyon lira için Kemal Uzan hakkında icra talebinde bulundu. Ellerinde hesap cüzdanı bulunan İmarzede çiftin isteği kabul edildi.

Ali-Fatma Adıyeke'nin avukatları Mersin Barosu'na kayıtlı Aslıhan Özcan ve Adana Barosu'ndan Ömer Uzunoğlu, dün Fethiye 1'inci İcra Dairesi Müdürü Nihat Özen ve Göcek'in Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Nuri Sarı'yla birlikte Kemal Uzan'a ait Zeytinli Ada'ya hacze gitti. ‘Christine’ adlı tekneyle Göcek'in 3.5 mil açığındaki Zeytinli Ada'ya giden avukatlarla birlikte Göcek Jandarma Karakolu'ndan güvenlik güçleri de adaya geldi. İcra müdürü ve avukatlar, adadaki villada ve araçlarda tespit çalışmasına başladı. İcra takibini görüntülemek isteyen basın mensupları, adada bulunan Uzanlar'ın çalışanları tarafından adaya alınmadı.

Zeytinli Ada, 38 hektarlık alanı kaplıyor. Kemal Uzan, adayı Göcek henüz köyken, 1988 yılında Asil Nadir'den satın aldı. Ada hızla bakıma alınıp elden geçirildi. Eskiden zeytin işlenen binalar ve çalışanların lojmanları restore edildi. Doğal SİT kapsamında bulunan adadaki binaların restorasyonunun, restorasyon projesine uygun yapılmadığı ve ek binalarla büyütüldüğü gerekçesiyle çeşitli zamanlarda davalar açılmıştı.
Barış KARA
Haberle ilgili daha fazlası: