Zeybekci'den elektronik ürünlere zam sinyali

Zeybekciden elektronik ürünlere zam sinyali

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, önümüzdeki dönemde elektronik ürünlere ek gümrük vergisi getirileceğini söyledi. Bu durumda ürünlerin fiyatlarında değişimlerin gerçekleşmesi bekleniyor.

Haberin Devamı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bakanlığının son 18 ayını Ankara'da bir basın toplantısı ile değerlendirdi.

Zeybekciden elektronik ürünlere zam sinyali

Zeybekci, toplantı sırasında önemli açıklamalar yaptı.

Ekonomi Bakanı, "Önümüzdeki 1 ay içinde ilave gümrük vergilerinde özel tedbirler alınacak. Elektrik, elektronik, cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi ürünlerde ek vergi geliyor. Önümüzdeki 1-2 ay içinde özel ürün gruplarında gümrük vergilerinde, ilave gümrük vergilerinde özel tedbirlerle karşılaştığını göreceğiz" dedi.

Zeybekci, "Özel ürün gruplarında elektrik, elektronik, tablet ve cep telefonları da var; kimya grubu üzerinde de çalışıyoruz" diye devam etti.

Haberin Devamı

"TÜRKİYE YERİNDE SAYIYOR OLACAK"
Zeybekci, toplantıda ekonomiye dair de önemli açıklamalar yaptı.

Ekonomi Bakanı, “İlk çeyrekte iç tüketimin katkısıyla yüzde 2.3 büyüme oldu, ikinci çeyrekte daha yüksek büyüme bekliyoruz. Bu yıl büyümede iç talep öne çıkacak, yüzde 5'in altındaki büyümeyle Türkiye yerinde sayıyor olacak. Fed’in faiz artırımında agresif politika izlemesini beklemiyoruz, yıl sonuna doğru küçük miktarlarda belki artırmasını bekliyoruz, bunun Türkiye üzerinde etkisi sınırlı kalacaktır” şeklinde konuştu.

İHRACATTA DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ
Zeybekci, bu yıl ihracatta Irak, Rusya ve Ukrayna'daki gelişmeler nedeniyle düşüş yaşanacağını belirtti.

Ekonomi Bakanı şöyle devam etti:

"Bu yıl ihracatta Irak, Rusya ve Ukrayna'daki gelişmeler nedeniyle toplam 3.6 milyar dolarlık düşüş bekliyoruz. İhracatta parite kaynaklı olarak bu yıl etkisinin 12.6 milyar dolar olmasını bekliyoruz, ilk altı ayda 7.2 milyar dolarlık etki oldu. Bu yıl cari açık 38 milyar dolara inecek, GSYH'ya oranı yüzde 5'e yaklaşacak."

TEKNOSA: ŞİMDİDEN DEĞERLENDİRME YAPMAK DOĞRU OLMAZ

Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan konuyla ilgili şu sözleri kaydetti:

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin ‘Elektronik ürünlere ilişkin ek vergilendirme’ kapsamındaki açıklamalarını bizler de yakından takip ediyoruz. Açıklama kapsamında; Elektronik, cep telefonları ve tablet ürünlerinin ek vergilendirmelere tabi tutulması öngörülüyor. Bu çerçevede tüketiciler de ‘Bu ürünlere zam gelecek mi?’ sorusunun yanıtı merak ediyor.

Haberin Devamı

Ek vergiler konusunda ne olacağı, nasıl olacağı netleşmeden bir değerlendirme yapmak sağlıklı olmaz. Ancak bu konuda önemli olan, çıkacak sonucun tüketicinin lehine olması. Çünkü teknoloji artık hayatımızda önemli bir ihtiyaç, hayatımızı iyileştiren bir araç. Teknolojiye erişim için tüketicilerin tercihine ve cebine uygun tüm alternatifleri sunabilmek önemli.

Türkiye’deki üretilen tüketici teknolojisi ürünleri, önemli bir çıkış yakaladı. İnanıyoruz ki bunun devamı da gelecek. Bununla birlikte, yerli ürünleri teşvik ederken ithal ürünlere ek vergilerle ya da farklı uygulamalarla, tüketiciye sunulan seçeneklerin, avantajların önüne geçilmemesi, tüketiciye ek yük olmaması önem taşıyor.


Haberin Devamı


Haberle ilgili daha fazlası: