GeriEkonomi Yuvacık’tan Yamantürk ve Üçer’e 6’şar yıl hapis çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yuvacık’tan Yamantürk ve Üçer’e 6’şar yıl hapis çıktı

Yuvacık’tan Yamantürk ve Üçer’e 6’şar yıl hapis çıktı
refid:4288456 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İzmit Yuvacık Barajı ihalesi ile ilgili ’devlet alımına fesat karıştırma’ iddiası ile açılan davada, barajın iki müteahhidi Güriş Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk ile Gama Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer’in de aralarında bulunduğu 9 kişi, 6’şar yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı.

İZMİT Büyükşehir Belediyesi Kentsel ve Endüstriyel Su Temin Projesi (Yuvacık Barajı) ile ilgili "devlet alımına fesat karıştırdıkları" iddiasıyla yargılanan ve aralarında Gama Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer ile Güriş Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk ile eski İzmit Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu’nun da bulunduğu 9 kişi, 6’şar yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Hazine Müsteşarlığı, İzmit Büyükşehir Belediyesi ve sanık avukatları ile sanık Kadri Veziroğlu katıldı. Davanın esasına ilişkin mütalaanın ve savunmaların mahkemeye sunulduğunu belirten mahkeme başkanı, kararı açıkladı.

İYİ HAL İNDİRİMİ: Karara göre, Gama Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer, Güriş Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk, eski İzmit Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu, dönemin Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürleri Ata Murat Kudat, Mehmet Aydın Karaöz, Mehmet Bülent Özgün, Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı Osman Emed, Sosyal Sektörler Koordinasyon Daire Başkanı Bahaettin Gülgör ve DPT Müsteşar Yardımcısı Mehmet Yavuz Arınsoy, 5237 sayılı TCK’ya uyarlanan eski TCK’nın 205. maddesi uyarınca "devlet alımına fesat karıştırmak" suçundan 5’er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Suç nedeniyle kamunun zarara uğratılması gerekçesiyle sanıkların cezası yarı oranda artırarak 7’şer yıl 6’şar aya çıkarılırken, cezalar sanıkların duruşmalardaki iyi hali nedeniyle 1/6 oranında azaltılarak 6’şar yıl 3’er aya düşürüldü. Sanıklar ayrıca, 1 yıl boyunca kamu ihalelerine giremeyecek. Sanıklardan dönemin Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkilerde Daire Başkanı Esma Serhat Güray ise beraat etti.

İDDİANAMEDE NE VAR: Yuvacık Barajı ile ilgili iddiaların araştırılması amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu’nun suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma sonunda hazırlanılan iddianamede, 1987’de DSİ Genel Müdürlüğü’nce 15 milyon dolara Gama A.Ş’ye ihale edilen İzmit Büyükşehir Belediyesi Kentsel ve Endüstriyel Su Temin Projesi’nin baraj kısmının yüzde 50’si bitmek üzereyken 1995’te "yap-işlet-devret" modeline alındığı belirtilmişti. İddianamede, projenin, Gama-Güriş, İzmit Büyükşehir Belediyesi, Thames Water, Mitsui ve Sumumito konsorsiyumunca tamamlanıp 1999’da işletmeye alındığı ifade edilerek, bu konuda hazırlanan raporlardaki görüşlere yer verilmişti. İddianamede, devletin ilgili birimleri arasında yapılan yazışmalarla projenin yap-işlet-devret modeliyle yapılması halinde pek çok olumsuzluk çıkacağı bilinirken, dönemin hazine bürokratlarının hazırladığı sözleşmeye Devlet Bakanı’nın 3 Eylül 1992 tarihinde onay verdiği dile getirilmişti.

İSAŞ’IN İŞLEMLERİ: Gama Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer ve Güriş Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk ile eski İzmit Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu’nun işlem tarihinde yürürlükte bulunan yasalara ve mevzuata aykırı, ihalesiz, pazarlıksız, rekabetsiz ve değerinin çok üstünde bir maliyetle İzmit Su Projesi’nin yapımına zemin hazırladıkları öne sürülen iddianamede, projenin yapımı için kurulan İSAŞ isimli şirketin makul ölçüler dışında kár adı altında devletin parasını mülk edinmesini sağladıkları savunulmuştu.

Suça kamudan da iştirak var

İDDİANAMEDE, dünya standartlarının çok üstünde olan "sair gider" adı altındaki harcamaları ve işletme masrafları ile öz sermayelerinin yüksek kár paylarının Hazine Müsteşarlığı tarafından ödenmesine neden oldukları ileri sürülerek, "devlet alım-satım ve yapımına fesat karıştırma suçunu işledikleri ifade edildi. İddianamede, dönemin Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürleri Ata Murat Kudat, Mehmet Aydın Karaöz, Mehmet Bülent Özgün, Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı Osman Emed, Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanı Esma Serhat Güray, Sosyal Sektörler Koordinasyon Daire Başkanı Bahaettin Gülgör ve DPT Müsteşar Yardımcısı Mehmet Yavuz Arınsoy’un da suça iştirak ettikleri savunulmuştu.

Üçer: Vicdanen ve kalben rahatım

GAMA Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer, "Büyük hayal kırıklığı oldu. Ama vicdanen ve kalben rahatım" dedi. kararın kendileri için beklenmedik bir karar olduğunu söyleyen Üçer, "Adaletin mutlaka temyiz aşamasında tecelli edeceğine inanıyorum" dedi. Üçer, Yuvacık Barajı projesinin "bir hükümet kararları manzumesi" olduğunu belirterek, şöyle dedi: "Yuvacık Barajı, çok sayıda resmi kurum ve bakanlığın yer aldığı bir siyasi otorite iradesidir. İşi yapan insanlar olarak bizim cezalandırılmamızı anlamıyorum."

10 yıl istenmişti

YUVACIK Barajı davası iddianamesinde, 10 kişi hakkında, TCK’nın 205. maddesi uyarınca, "devlet alım-satımına fesat karıştırma ve bu suça iştirak" suçundan 10 yıldan aşağı olmamak üzere ağır hapis istenmişti.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle