GeriEkonomi Yoksulbank: Sizinkiler bize göre yoksul değil
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yoksulbank: Sizinkiler bize göre yoksul değil

Diyarbakır'da Mikrokredi Projesi'ni başlatmak için hazırlıklar yapan Bangladeşli Grameen Bank'ın yöneticileri, yoksul ailelerin evlerinde buzdolabı, televizyon, telefon ve mobilyaları görünce şaşırıp kaldı.

Bankanın Genel Müdür Yardımcısı ve Proje Sorumlusu Shamsul Alam Khan Chowdhury, Türkiye'deki fakirleri ülkesinin fakirleri ile karşılaştırdığında ilginç tespitler ortaya çıkardığını söyledi. Chowdhury, ‘‘Burada yoksul insanların evlerinde televizyon, buzdolabı, telefon ve mobilyalar var. Bizim ülkemizde ise sadece başlarını sokacakları bir evleri var. Bizde gayri safi milli hasıla 600 dolar iken, burada 3 bin doları buluyor. Burada yoksul ailelerin çocuk sayısı beşten başlıyor. Bizde ise yoksulların çocuk sayısı bir veya ikidir.’’

Shamsul Alam Khan Chowdhury, projede çalıştırmak üzere 70 eleman alacaklarını belirterek, ‘‘Kredi için şu ana kadar 7 aile başvurdu. İlk krediyi temmuz ayı içinde vereceğiz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın binasındaki Proje Merkezi'mizde aralıksız çalışıyoruz. Proje 110 ülkede uygulanıyor. Projenin başarılı olacağına inanıyoruz’’ diye konuştu.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False