GeriEkonomi Yoksul kadınlara mikrokredi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yoksul kadınlara mikrokredi

Yoksul kadınları girişimci yapmaya yönelik mikrokredi projesi kapsamında Diyarbakır'da bugüne kadar 35 kadın kredi aldı, 110 bin dolarlık fon oluşturuldu.

Bangladeş'de Grameen Bank'ın uyguladığı mikrokredi projesinden esinlenerek Türkiye'de hayata geçirilen uygulama, 11 Haziran'da Diyarbakır'da pilot olarak başlatıldı. İlk kredi 18 Temmuz'da verildi.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül, Bangladeş Mikrofinans Kuruluşu ve Diyarbakır Valiliği ile birlikte yürüttükleri projede, ''fakirin fakiri'' kadınlar seçilerek kredi verildiğini söyledi.
 
Yoksul kadınları girişimci yapmayı amaçladıklarını belirten Akgül,''İlk kredi 18 Temmuz'da Diyarbakır'da 6 kişiye dağıtıldı, şu anda 35 kişiye ulaşıldı. 29 Ağustos Cuma günü Bismil'de 9 vatandaşımıza daha mikrokredi vereceğiz'' dedi.
 
Aziz Akgül, kredilerin 400 milyon ile 500 milyon lira olarak verildiğini, kredilendirmenin Türk Lirası üzerinden yıllık yapıldığını, kefil ve teminat istenmediğini, kredi tutarı üzerinden yüzde 24 hizmet maliyeti aldıklarını, geri ödemelerin de haftalık olduğunu anlattı.

Geri ödemelerde hiçbir sorun yaşanmadığını ifade eden Akgül, ''Verdiğimiz kredilerden şu ana kadar 4 taksit geri aldık, hiçbirisinde sorun yok. Herkes güzel bir şekilde işini yapıyor. Taksidi kendilerinin ayağına gidip alıyoruz'' diye konuştu.

Akgül, yoksul kadınların daha üretken kılındığını vurgulayarak, şunları kaydetti: ''Biz, balık vermiyoruz. Balık tutmak için ihtiyaç duyulan olta ve teknenin alınması için gerekli krediyi veriyoruz. Mikrokredi alan kadınlar üretken hale geldiler. Kimseye avuç açmıyorlar. Kendilerine verilen krediyle bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Diyarbakır'da alınan kredilerle sebze ve meyve satıcılığıyla uğraşıyorlar, yemeni ve örgü işleri yapıyorlar, tekstil ve boyacılıkla ilgili malzeme alıyorlar. İnek, buzağı, koyun alanlar var. Onları büyütüp Kurban Bayramı'nda satacaklar.''
   
SOROS'UN VAKFI İLE GÖRÜŞÜLÜYOR
 
Aziz Akgül, Diyarbakır Valiliği nezdinde Mikrokredi Uygulama Projesi Fonu oluşturulduğunu, fona 10 bin dolarlık ilk parayı kendisinin yatırdığını, Vakıfbank'ın 50 bin dolar, Finansbank'ın 25 bin dolar, isminin açıklanmasını istemeyen bir işkadınının 15 bin dolar, AK Parti İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş'ın da 10 bin dolar destek verdiğini bildirdi.

Toplam 110 bin dolar (yaklaşık 153.3 milyar lira) civarında fon oluşturulduğunu belirten Akgül, yurtdışından da katkıda bulunanlar olduğunu, Soros'un Açık Toplum Enstitüsü Vakfı'nın da projeye 300 bin dolar katkıda bulunmasıyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Mikrokredi projesinin Siirt, Mardin, Trabzon, İçel, İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde uygulanması konusunda çalışmaları olduğunu kaydeden Akgül, 1 yıl içinde 500 ila 1.000 arasında yoksul kadına ulaşmayı hedeflediklerini duyurdu.   

Akgül, proje kapsamında verilen mikrokredi tutarının az olduğu yönündeki eleştirileri haksız bulduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Mikrokredi Bangladeş'de 35 dolar, ABD'de ise maksimum 1.200 dolardır. Türkiye olarak biz ikisi arasında bir rakam veriyoruz. '500 milyon lira az' eleştirisine o kadar üzülüyorum ki, bu az mı? Mikrokredi uygulaması, yoksul kadınların iş kadını yapılması programıdır. Biz yardım vermiyoruz, aynen Sabancı gibi bir bankadan kredi alıp işini büyütüp geliştiriyorsa, burada da biz kadınlara sermaye sağlıyoruz.''

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın

False