GeriEkonomi YÖK, dolara endeksli maaş istedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YÖK, dolara endeksli maaş istedi

Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK), hazırladığı ‘‘Türk Yükseköğretiminin Bugünkü Durumu’’ başlıklı raporda öğretim üyesi açığının giderilebilmesi için maaşların dolara endekslenmesi istedi. YÖK, profesörlere 2 bin, doçentler için de 1.800 dolar maaş önerdi.

Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK), yükseköğretim alanındaki en önemli ‘‘darboğazı’’ öğretim üyesi açığı olarak belirlerken, sorunun temeli olarak maaşların düşüklüğünü gösterdi. YÖK, öğretim üyeliği mesleğinin cazibesinin artırılmasına yönelik olarak maaşların dolara endekslenmesini ve profesörlere 2 bin, doçentlere 1.800, yardımcı doçentlere 1.500, öğretim görevlilerine 1.100, araştırma görevlilerine de 700 dolar maaş verilmesini istedi.

YÖK, tarafından hazırlanan ‘‘Türk Yükseköğretiminin Bugünkü Durumu’’ başlıklı raporda, 2000-2005 öğretim yılında toplam okullaşma oranının yüzde 40'a çıkarılması hedef olarak belirlenirken, hedefe ulaşılabilmesi için 6 yıl içinde 20 bin yeni öğretim üyesine ihtiyaç duyulduğu bildirildi. ‘‘Nitelikli öğretim üyesi ve ders veren öğretim elamanı açığı, yükseköğretimdeki kapasite artırımının önündeki en temel darboğazdır. Bunun başlıca nedeni ise, öğretim elemanlarına halen ödenmekte olan son derece düşük ücretlerdir’’ saptaması yapıldı. YÖK, öğretim üyesi ve araştırma görevlilerinin maaşları ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Rekabet Kurumu'nda çalışan görevlilere verilen maaşları karşılaştırdı. YÖK'ün belirlemelerine göre Rekabet Kurumu'nda, ikramiyeler ile birlikte aylık başkan yardımcısına 1 milyar 87 milyon, daire başkanına 975 milyon, birinci derece şube müdürüne 775 milyon, üçüncü denece şefe 454 milyon ve dokuzuncu derece memura 337 milyon lira ödeniyor.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle