GeriEkonomi Yılmaz'dan 4 namus sözü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılmaz'dan 4 namus sözü

Başbakan Mesut Yılmaz, Türkiye'nin çok ağır ekonomik şartlar altında bulunduğunu belirterek, ‘‘Bizim görevimiz bu bozulan dengeleri düzeltip en kısa zamanda ekonomiyi düzlüğe çıkartmaktır. Kimse bizden popülist uygulamalar, seçim ekonomisi vesair yanlış icraat beklemesin. Öncelikli hedefimiz ekonomideki tahribatı önlemektir'' diye konuştu.

Yılmaz, televizyon kanallarından ‘Hizmete Başlarken' adlı programla vatandaşlara seslendi. 55. cumhuriyet hükümetinin başbakanı olarak halkı selamlayan Yılmaz, ekonomik iddialarını anlatırken, ‘‘Boş, hayali şeylerle uğraşacak vaktimiz yok. Ekonominin gerekleri aynen uygulanacak'' dedi.

Yılmaz'ın konuşmasının dikkat çeken noktaları şöyle:

Devletin ekonomideki konumu ve görevi yeniden tanımlanacak. Hantal devlet yerine güçlü devleti kuracağız.

ŞEFFAFLIK TEMEL İLKE

Hükümetimizin temel ilkelerinden biri şeffaflıktır. Enkaz edebiyatı yapmadan her şeyi sizlerle paylaşacağız.

Kaynak paketleri, havuz hesabı, dövizle emeklilik, bedelsiz ithalat gibi kısmen hayali, kısmen palyatif tedbirler hiçbir fayda getirmedi, makro ekonomik dengeleri tam anlamıyla altüst etti.

Haziran 97 sonu itibariyle yıllık enflasyon oranı yüzde 76'dır. Bu, enflasyonu indirmede mesafe alınamadığının kanıtıdır. Yüzde 57'lik enflasyon oranı tutturulamadı. Yıllardan beri süren yüksek enflasyon, yatırımları caydırdı, işsizliği artırdı, gelir dağılımını daha da bozdu.

İşsizlik; sosyal, siyasal ve ekonomik yansıması olan bir sorundur. En yaygın işsizlik oranı yüzde 23 ile genç nüfus arasında. Gelir dengesizliği Türkiye'nin istikrarını tehdit ediyor. Üst gelir gruplarının milli gelirden aldığı pay artarken, dar ve sabit gelirlilerin durumu giderek kötüleşiyor. Toplumumuzun önemli bir kesimi bugün maalesef yiyecek ekmek derdinde.

Haziran sonu itibariyle bütçe açığı 720 trilyon, yıl sonu itibariyle öngörülen bütçe açığı ise 2.5 katrilyondur. Buna ilaveten sosyal güvenlik kuruluşlarının da 1 katrilyona yaklaşan açıkları söz konusudur.

ÖZELLEŞTİRME UYGULANACAK

Bir an önce yapılacak özelleştirmede tüketici korunacak, çalışanların zarar görmemesi için önlemler alınacak. Yıl sonuna kadar özelleştirmeden 4 milyar dolar bekliyoruz.

Vergi kaçağını önlemek temel hedeflerimizdendir. Hükümetim döneminde vergi affı çıkartılması söz konusu olmayacak. Onun için kimse vergi affı çıkacak diye borcunu ödemeyi ihmal etmesin.

FAİZ VE KURA MÜDAHALE YOK

Makro ekonomik dengeler yeniden kurulacak. Faizlere ve kurlara müdahale edilmeyecek. Ekonomik bilgiler saklanmayacak, siyasal amaçlara alet edilmeyecek. Uzlaşma anlayışı ekonomik alanda da hakim kılınacak, Ekonomik ve Sosyal Konsey bunun aracı olacak.

Enflasyon ve kur artışından etkilenen mal ve hizmetlerin fiyatlarında ayarlama yapmak zorundayız. Aksi takdirde önümüzdeki yıl enflasyonu dizginleyemeyiz. Enflasyon, zengin-fakir herkesi aynı oranda ezen, vatandaşımızı perişan eden en adaletsiz vergi türüdür.

Emeğin karşılığı alın teri soğumadan ödenecektir. Çiftçimizin ürün bedelinin peşin ödenmesi için de gerekli kaynaklar tahsis edilmiştir.

ORTADİREK GÜÇLENECEK

Orta direk, bir ülkede demokrasiyi ayakta tutan temel unsurlardandır. Hükümetimiz memur, esnaf, işçi, emekli, dul ve yetimlerin oluşturduğu ortadireğin güçlenmesi için elinden geleni yapacak.

Hükümetimizin kurulması demokrasimizin bir zaferidir. Günümüz, birlik ve beraberlik günüdür. Ortaya koyduğumuz uzlaşma felsefesini ekonomik tedbirlerle destekleyerek refahı ve sosyal adaleti gerçekleştireceğiz.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False