GeriEkonomi Yılmaz, küresel krizi en iyi yöneten başkan oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılmaz, küresel krizi en iyi yöneten başkan oldu

Yılmaz, küresel krizi en iyi yöneten başkan oldu
refid:12543340 ilişkili resim dosyası

Euromoney Dergisi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ı, krizi en iyi yöneten merkez bankası başkanı seçti. 3 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Yılmaz’ın, 100 yılda bir görülen küresel krizde böyle bir ödül alması, ayrı bir önem taşıyor.

Uluslararası finans çevrelerinin en saygın yayınlarından kabul edilen İngiliz Euromoney Dergisi’nin, Başkan Yılmaz’ı kriz karşısında gerekli tüm önlemleri zamanında alması nedeniyle seçtiği belirtildi. 2009 yılının merkez bankası başkanı seçilen Yılmaz ödülünü, 6 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek törenle alacak. IMF ve Dünya Bankası toplantılarına denk gelecek ödül töreni Hilton Oteli’nde yapılacak.

 

11 ayda 9,5 puan indirdi

 

Küresel krizin başlangıç tarihi 15 Eylül olarak kabul edilirken TCMB, Eylül ve Ekim aylarında diğer ülke merkez bankaları gibi faiz oranlarını değiştirmedi. Kasım ayından itibaren ise hızlı indirim sürecini başlattı.

 

Kasım’da yarım puan, Aralık’ta ise 1,25 puanlık indirimlerle kısa vadeli faiz oranı yüzde 15 seviyesine düşürüldü.

 

Ocak 2009’da 2 puanlık indirimle büyük sürpriz yapılırken; Şubat’ta 1,5, Mart’ta 1 puanlık indirimler bu süreci izledi. Böylece krizden itibaren 11 ayda TCMB, 9,5 puanlık faiz indirmiş oldu. En son yapılan faiz indirimiyle ise bankanın gecelik borç verme faiz oranı 7.25’e gerilerken, bir kez daha indirimlerin bundan sonra da devam edeceği sinyali verildi.

 

Merkez Bankası, kriz yönetiminde sadece faiz silahını kullanmadı. Ayrıca bankaların likidite sorunu yaşamamaları için zorunlu karşılık oranlarını düşürdü, uzun vadeli repo ihaleleri açtı. Diğer taraftan, mali disiplin konusunda hükümeti her fırsatta uyarmayı ihmal etmedi.

 

Yılmaz kimdir?

 

Durmuş Yılmaz, 1947’de Uşak'ta doğdu. City University of London'da ekonomi dalında lisans,  University College, University of  London'da  lisans üstü eğitim gördü. 1980 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kambiyo Genel Müdürlüğünde göreve başladı. Dış Borç Erteleme, Döviz Kurları ve Döviz Rezerv Yönetimi alanlarında çalıştı. 1993 yılında Döviz İşlemleri Müdürlüğü Müdür Yardımcısı, 1995 yılında Bankalararası Para Piyasası Müdürü, 1996 yılında Ödemeler Dengesi Müdürü, 1997 yılında Döviz Risk Yönetimi, Krediler, Döviz ve Efektif Piyasaları ile Açık Piyasa İşlemlerinden sorumlu Piyasalar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı, 2002 yılında İşçi Dövizleri Genel Müdürü oldu. 7 Nisan 2003 tarihinde yapılan Banka Genel Kurulunda Banka Meclisi Üyeliğine seçildi ve Mayıs 2003 - Nisan 2006 tarihleri arasında bu görevi sürdüren Durmuş Yılmaz, 18 Nisan 2006 tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına atandı.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False