GeriEkonomi Yılmaz: Körfez geçişi projesini hızlandırın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılmaz: Körfez geçişi projesini hızlandırın

Abone Olgoogle-news

Karayolları Genel Müdürü Yaman Kök, ‘‘Başbakan'dan talimat aldık. İzmit Körfez Geçişi ihalesini bu yıl sonu temel atılacak şekilde bitirmek için çalışıyoruz’’ dedi.

Başbakan Mesut Yılmaz, 1 milyar dolarlık İzmit Körfez Geçişi ihalesine ilişkin çalışmaların, yılsonuna kadar temeli atılabilecek biçimde sonuçlandırılması talimatını verdi.

Aralarında Enka'nın da yeraldığı Anglo-Japanese Turkish Consortium'un birinci proje seçildiği ihaleye ilişkin olarak, Karayolları Genel Müdürlüğü ile konsorsiyumun görüşmeleri son aşamaya geldi. KGM Genel Müdürvekili Yaman Kök, sonucun önümüzdeki günlerde belli olacağını söyledi.

Başbakan Yılmaz'ın bu projeye çok önem verdiğini belirten Kök, Hürriyet'e yılsonuna kadar temel atılacak biçimde hazırlıkların tamamlanması yolunda talimat aldıklarını kaydetti. AJTC konsorsiyumu ile iki ayı aşkın bir süredir devam eden müzakerelerde KGM'nin geçiş ücretleri ve işletme süresi konularında, firmanın ilk sunduğu teklife göre önemli tavizler aldığı öğrenildi. Teklif veren diğer iki konsorsiyum, IBKO ve Vinsan-Bouygues'ın, KGM'nin yaptığı proje sıralamasına ilişkin olarak açtıkları davalar da halen devam ediyor.

6 ŞERİTLİ OLACAK

İzmit Körfez Geçişi, Anadolu otoyolu üzerindeki Gebze Köprülü kavşağından, Ankara yönünde yaklaşık 2.5 kilometre sonra oluştrulacak bir köprülü kavşakla başlıyor. İzmit Körfezi'ni Karaburun-Dilburnu arasında yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda bir köprü ile geçerek, Yalova-Karamürsel devlet yolunu köprülü kavşak ile aştıktan sonra Orhangazi yakınlarında Orhangazi-Bursa devlet yoluna bağlanıyor. Köprü dahil otoyol uzunluğu 44 kilometreyi buluyor. Köprü ve otoyolun 2 çarpı 3 olmak üzere 6 şeritli yapılması planlanıyor. Yap-işlet-devret modeli çerçevesinde yaptırılacak projenin, yapım süresi 4 yıl olarak öngörülüyor.

Genelkurmay Başkanlığı'nın da projede denizaltılar için 35 metre derinlikte ve 800 metre genişlikte, büyük gemiler için de 64 metre yükseklikte ve 800 metre açıklıkta kanal istediği öğrenildi.

False