GeriEkonomi “Yerli Pilot” istihdamı artacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Yerli Pilot” istihdamı artacak

“Yerli Pilot” istihdamı artacak
refid:21894059 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), havayolu işletmelerinden yerli pilot istihdam edilmesini istedi.


SHGM'den alınan bilgiye göre, SHGM havayolu şirketlerine yazı göndererek, 30 Haziran 2013 tarihine kadar işletmelerde görev yapan yabancı ikinci pilot sayısının toplam ikinci pilot sayısının yüzde 25'ini aşmayacak şekilde azaltılması gerektiğini bildirdi.

Kademeli olarak yabancı ikinci pilot istihdamının azaltılmasını içeren plan kapsamında, gelecek yılın sonuna kadar da yabancı ikinci pilot oranının yüzde 10'a düşürülmesi hedefleniyor.

SHGM, havayolu işletmelerini 31 Aralık 2013 tarihine kadar bu oranı sağlamak için gerekli tüm tedbirlerin alınması ve planlamaların bu yönde yapılmasını istedi.
Havacılık sektörüne gönderilen yazıda, uçuş okulları sayısındaki artışa ve Türk pilot istihdamının önemine dikkat çekildi.

Son yıllarda Türkiye'de hava taşımacılık sektörünün büyümesine paralel olarak pilot ihtiyacının arttığının belirtildiği yazıda, şunlar kaydedildi:
“Artan bu ihtiyaca paralel olarak yabancı pilot istihdamında artış yaşanmaktadır. Ancak, son yıllarda uçuş okullarının kapasitelerinde de artışlar yaşanmıştır. Bakanlığımız tarafından ruhsatlandırılmış işletmelerde Türk vatandaşı pilotların istihdam edilmesi esas olup, yabancı uyruklu pilot temini ancak zorunlu ve istisnai şartlarda kullanılmalıdır. Bu nedenle yabancı uyruklu pilot istihdamı konusunda bu düzenlemenin yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır.”

SHGM, belirtilen tarihlerde gereklilikleri yerine getiremeyen işletmelere 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu'nun 143. maddesi kapsamında işlem yapacak.
Belirtilen tarihlerden sonra belirlenen oranın dışında yabancı uyruklu ikinci pilotlara Genel Müdürlük tarafından validasyon/çalışma izin belgesi düzenlenmeyecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle