GeriEkonomi Yeni kaynak barajlardan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni kaynak barajlardan

Savaşla birlikte ortaya çıkan ekonomik darboğaz üzerine yeni kaynak arayışına giren ekonomi yönetimi, hidroelektrik santralleri gelir ortaklığı senedi çıkarmaya hazırlanıyor. Yeni senetlerin 5 yıl ve daha üstü vadeli olması düşünülüyor.

Edinilen bilgiye göre, Maliye, Hazine, Devlet Su İşleri ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu temsilcileri, bugün Maliye Bakanlığı'nda bir toplantı yaptı. Toplantıda, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında da gündeme gelen yeni gelir kaynakları yaratılması konusundaki formuller tartışıldı.

Bu çerçevede aralarında Atatürk, Keban ve Karakaya'nın da bulunduğu hidroelektrik santralleri gelir ortaklığı senedi çıkarılması konusu ele alındı.

5 yıl ve daha uzun vadeli olması düşünülen yeni gelir ortaklığı senetlerinin gelir payı ve gelir ödemeleri konusunda, Hazine Müsteşarlığının Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile de biraraya gelerek detaylı bir çalışma yapması benimsendi.

Bir üst düzey yetkili, ''Yeni gelir kaynakları yaratma çalışmalarında şu an üzerinde durduğumuz en önemli enstrüman, hidroelektrik santrallere dönük gelir ortaklığı senedi. Buradaki borçlanma rakamına da hükümet karar verecek. Otoyol ve köprü gelirleri için gelir ortaklığı senedi sözkonusu değil. Zira bunlar zaten özelleştirme kapsamında'' açıklamasında bulundu.
  
Diğer yandan ekonomi kurmayları, savaş tahvili gibi diğer bazı gelir önerilerine ise şu aşamada fazla itibar etmiyor.
   
ÖZAL DÖNEMİNDE DE ÇIKARILMIŞTI
 
Türkiye'de gelir ortaklığı senedi ile kamuya kaynak yaratma uygulamasına, ilk olarak Turgut Özal'ın Başbakanlığı döneminde başvurulmuştu.

1983 seçimleri öncesinde ''Boğaz Köprüsünü satacağım, sattırmam'' tartışmasına da neden olan uygulama çerçevesinde, Özal Hükümeti ilk olarak Boğaz Köprüsü için gelir ortaklığı senedi çıkarmıştı. Daha sonra da Keban ve Karakaya Baraj gelirleri için aynı uygulamaya gidilmişti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle