GeriEkonomi Yeni hükümetle şirket halka arzları hızlandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni hükümetle şirket halka arzları hızlandı

Abone Olgoogle-news

Refahyol'dan sonra kurulan yeni hükümetle yükseliş trendine giren borsa, halka açılmak için sırada bekleyen şirketleri de hareketlendirdi. Geçen hafta Sabancı Holding'in başarılı bir operasyonla hisselerinin yüzde 10'unu iç ve dış yatırımcılara satmış ve bu halka arzdan yaklaşık 27 trilyon lira toplamıştı.

Sabancı Holding'in halka arzının ardından önümüzdeki günlerde, iki şirket daha hisselerinin bir kısmını halka açmak hazırlıklarını sürdürüyor.

Hisselerini halka açaçak şirketlerden birisi Ceylan Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. Türkiye'nin ilk bebek ve çocuk giyim markalarından olan Ceylan Giyim Sanayii şirketi, 148 milyar lira olan ödenmiş sermayesinin 185 milyar liraya artırıyor ve bu artırılan sermayeyi temsil eden 37 milyon adet hisseyi halka arz edecek. Toplam üretiminin yüzde 85'ini yurt dışına satan Ceylan Bebe Giyim'in halka arzı, Finans Yatırım ve İş Yatırım tarafından 15-16 Temmuz 1997 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Atuk ve Özdoğan ailelerinin şirketi olan Ceylan Giyim, borsadaki ilk bebe ve çocuk giyim şirketi olacak.

Önümüzdeki günlerde Uzel Holding'in bünyesindeki Uzel Makina da, hisselerini halka arz edecek. Dünyadaki traktör üreticileri arasında üretim miktarı ile ilk 10 arasında gösterilen Uzel, Massey Ferguson traktörlerinin yanısıra, Perkins engines lisansı ile dizel motor üretiyor. Otomotiv yan sanayi gereksinimlerinin önemli bir bölümünü karşılayan Uzel Makina, 80 dönümlük kapalı alanda ve 2 binin üzerinde çalışanı var. Şirket önümüzdeki günlerde, hisselerinin bir bölümünü halka arz edecek.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle