Yediemin otoparkındaki hacizli araçlar buharlaştı!

Güncelleme Tarihi:

Yediemin otoparkındaki hacizli araçlar buharlaştı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 23, 2018 09:13

İstanbul Pendik’te bulunan ve hacizli araçların konulduğu yediemin otoparkında ilginç bir olayın yaşandığı ortaya çıktı. Otoparktan, mahkeme kararı veya icra müdürlüğü izni ile çıkarabilen araçlardan 150'ye yakını kayıp. Araç sahipleri, avukatları ve polisler kayıp araçların izini sürüyor. Olayında yaşandığı süreçte, otoparkı işleten şirketin el değiştirdiği belirlendi. Şirketin yeni sahibinin ismi daha önce hırsızlık olayı ile gündeme gelmişti. Kayıp araçların piyasa değeri 10 milyon TL olarak hesaplanıyor.

Haberin Devamı

KASIM Öztürk’e ait kamyonet, yediemin olarak otoparka teslim edildi. Öztürk, araç takip sistemi bulunan aracın Bursa’ya götürüldüğünü fark etti. Avukatı ile temasa geçen Öztürk, polislerin devreye girmesi ile aracı Bursa’da yakaladı. Çok sayıda araç sahibi, avukat ve polisleri harekete geçiren olay Pendik’teki yediemin otoparkında yaşandı. 150'ye yakın aracın kayıp olduğu otopark ile ilgili yaşananlar ise, aracında, araç takip sistemi bulunan bir işadamının dikkati sonrası ortaya çıktı.

İstanbul Anadolu 9. İcra Müdürlüğü, Kasım Öztürk’e ait 2017 model kamyonet için yakalama kararı verdi. Araç, Pendik Yeşilbağlar Mahallesi'nde bulunan Lider Otopark’a (Lider Otopark Trafik Müşavirliği Emlak Turizm Otomotiv Gıda Limited Şirketi) geçen 2 Mart günü teslim edildi.

Yediemin otoparkındaki hacizli araçlar buharlaştı

YERİNDE YELLER ESİYORDU
Yediemin otoparkında bulunan kamyonette araç takip sistemi bulunuyordu. Araç sahibi Kasım Öztürk 11 Temmuz günü, otoparkta olması gereken aracının Bursa’ya götürüldüğünü fark etti. Aracı yakalamak için İstanbul’dan Bursa’ya giden Öztürk avukatını da otoparkın olduğu adrese yönlendirdi. Öztürk’ün avukatı 11 Temmuz günü Pendik Polis Merkezi Amirliği’ne gitti. Bir polis memuru ile birlikte otoparka giden avukat, müvekkiline ait aracın, yediemin olarak bırakıldığı yerde olmadığını gördü.
Yediemin otoparkındaki hacizli araçlar buharlaştı

Şirketin yeni sahibi Mustafa Ç.'ye ulaşılamıyor.


ÇEKİCİNİN ÜSTÜNDE YAKALADILAR
Bu durum, otopark görevlisi A. A.’nın da imzaladığı tutanakla kayıt altına alındı. 11 Temmuz günü saat 22.44’te tutulan tutanak sonrası Pendik polisi, durumu Bursa’daki ekiplere bildirdi. Bursa polisi, Öztürk’e ait aracı, parçalanmak üzereyken, yakaladı. Konu ile ilgili sorumlular hakkında işlem başlatıldı.

Haberin Devamı

70 BİN LİRALIK ARAÇ İÇİN 150 BİN LİRALIK TEKLİF
Konu ile ilgili görüştüğümüz Kasım Öztürk "Benim aracımın değeri 70 bin TL. Bizim olayın ortaya çıkmasından sonra, şirketi bir hafta önce devreden A. Ç., karakola gelerek bana 150 bin TL teklif etti. Amaç, şikayetinizden vazgeçmemizi sağlamaktı. Çünkü olay düşündüğünüzden de büyük çaplı. Kayıp araç sayısı, en son aldığım bilgi, 139... En kötü ihtimalle bu araçların piyasa değeri 10 milyon TL'yi aşıyor. Ben, kendi aracımı Bursa'da parçalanmak üzereyken yakaladım. Araç Takip Sistemi bende olmasaydı benim de farketmem imkansızı. Şirkette hisse devri sonrası bu olayın olması büyük şüphe uyandırıyor. Şirketin eski sahipleri ve yeni sahibi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

OLAYDAN BİR HAFTA ÖNCE HİSSE DEVRİ
Hacizli araçların yediemin olarak bırakıldığı otoparkın 4 Temmuz’da el değiştirdiği belirlendi. Şirketin eski sahipleri A. Ç. ve B. Ç., hisselerini Mustafa Ç.’ye devretti. Mustafa Ç. adı daha önceki bir hırsızlık olayı ile gündeme gelmişti. Söz konusu otoparkta yüze yakın aracın daha kayıp olduğu öğrenildi. Şirketin yeni sahibi Mustafa Ç.’ye ise ulaşılamadı.

Yediemin otoparkındaki hacizli araçlar buharlaştı

'DENETİM ARTMALI, İHALE ÇETELERİ OLUŞMUŞ'

Haberin Devamı

İstanbul Barosu'na üye avukat Cesim Parlak, yediemin depoları ile ilgili ciddi sorunların yaşandığını kaydetti. İstanbul genelindeki onlarca depoda binlerce aracın bulunduğuna işaret eden Av. Parlak "Buralardaki en temel sorun denetim. Araçlardaki parçalar sökülüyor. İhaleye girmek isteyenler de önceden gerekli kontrolleri yapmıyor. İhale günü durum anlaşılınca vazgeçiyorlar. Depo görevlilerinin bunu yapmalarının nedeni ise, söz konusu aracı kendi istedikleri kişilerin almasını sağlamak... Bir tür ihale çetesi gibi hareket ediyorlar. İcra müdürlükleri ve Adalet Bakanlığı'nın buralarda çok daha etkin bir denetim yapması gerekir.
Hem, yediemin deposu görevlileri hem şirket yetkililerinin mutlaka sabıka kayıtları alınmalı. Bu kişilerin, sicil kayıtlarının temiz olması gerekir.
Doğrusu, bir çok yerde karşılaşıyoruz, bu konuda durum oldukça sıkıntılı..."

Haberin Devamı
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (23.07.2018)

BAKMADAN GEÇME!